Botoks Tedavileri

btoks-tedavileri

Botox, Doğada bulunan Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen nörotoksindir. Çok geniş kullanım olanları bulunmakla beraber medikal estetik alanında kırışıklıkları gidermek, terlemeyi azaltmak, daha çekici dinlenmiş bir ifadeye kavuşmak için uygulanan enjeksiyonlu bir tedavi yöntemidir. Botox ile kırışıklıklar ve zamanla oluşmuş çizgiler geçici süreliğine yok edilir.

Botoxun nasıl etki eder?

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen botolinum toksini yani botox, sinirden hedef kasa olan iletimi bloke eder böylece hedef kasın işlevi azalır ya da tamamen yok olur. Böylece hedef kasın kasılması engellenir ve deriyi kırışık hale getiren kas geçici olarak devreden çıkmış olur.

Botox nasıl uygulanır?

Doktorunuzun muayenesi ile yüzün ya da uygulanacak bölgenin ihtiyacı belirlenir. Aneztezik krem uygulanarak enjeksiyon bölgesinde acı yada ağrı oluşumu engellenir. Uzman hekim tarafından belirlenen doz botox için özel enjektörler ile belirlenen uygulama bölgesine aktarılır.

Botoks oldukça konforlu ve başarılı sonuçları olan bir işlemdir. Konusunda uzman hekiminizin yapacağı doğru uygulama ile doğal ve genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Botoks tıbbi bir işlemdir sadece hekimler tarafından uygulanabilir.

Botox kaç seans uygulanır?

Botox tek seans uygulanan bir işlemdir. Yaklaşık 30 dakika içinde tüm işlem tamamlanır. Genellikle işlemden sonra 14 gün içinde kontrol muayenesi gerçekleştirilir. Yılda 2 yada 3 kez tekrar edilebilir.

Botox güvenilir bir işlem midir?

Botox son derece güvenilir ve doğal sonuçları olan, geçici süre ile etki eden (4-6 ay) dünyanın her yerinde yaklaşık 30 yıla yakın zamandır yaygın bir şekilde uygulanan ürerinde on binlerce klinik çalışma yapılmış etkinliği kanıtlanmış bir işlemdir.

Botox sonrası doğal görünümümü koruyabilir miyim?

Botox doktorunuzun tekniğine doktorunuzun tecrübesine ve doz miktarına bağlı olarak doğal sonuçlar elde etmek mümkündür. Botoksun etkisi geçici olması nedeniyle işlemden 4-6 ay sonra uygulamadan önceki halinize dönebilirsiniz.

Botox uygulamasının kalıcılık süresi ne kadar?

Botoks geçici bir uygulamadır. botoksun etki süresi kırışıklıkların yoğunluğu, kas gücü farklılıkları uygulama bölgesi faklılıkları, dozlama miktarı, mevsim farklılıkları gibi durumlar da değişkenlik gösterse de ortalama 4- 6 ay aralığında Botox etkisinin devam etmesini bekleyebiliriz.

Botox uygulanınca migrenim geçer mi?

Son yıllarda yapılan araştırmalar botoxun bu konuda da etkinliğini ortaya koyduğunu gösteriyor.

Botox en çok hangi alanlarda güvenle uygulanabilir?

 • Göz kenarı (kaz ayağı) çizgileri,
 • Alın yatay çizgileri,
 • Kaş arası dikey çizgileri,
 • Kaş kaldırma,
 • Burun ucu kaldırma,
 • Çene ucu kırışıklığı,
 • Gummy Smile, (gülerken diş etlerini görünmesi)
 • Masseter Botox, (Diş Gıcırdatma ve çene sıkma tedavileri)
 • Nefertiti Botox Boyundaki yatay çizgiler ve dikey bantlar)
 • Hiperhidrosis (Koltukaltı Terleme, Avuç içi Terleme, Ayak Tabanı Terleme)
 • Migren Tedavileri,

Botox işlemi sonrası nelere dikkat etmeliyim?

İşlemden sonra günlük hayatınıza ve işinize hemen dönebileceksiniz. Tedavi sonrasında,

 1. Yaklaşık 1 – 2 saat başımızı dik pozisyonda tutmalıyız.
 2. Makyaj yapmamak enfeksiyon oluşma riskini minimize edecektir.
 3. Enjeksiyon bölgesi kasları zaman zaman küçük küçük hareketler ile çalıştırılmalıdır.
 4. 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz, ağır spor ve hareketlerinden uzak durulmalıdır.
 5. Birkaç gün hamam sauna gibi spa gibi merkezlerden hizmet almamak yeterlidir.

Botox pahalı bir işlem midir?

Botox sunduğu faydaya göre görünümümüze yaptığı olağanüstü katkıya göre pahalı bir işlem değildir. Botox uygulandığı bölge sayısına, uygulama miktarına, uygulama alanının genişliğine göre fiyatlar farklılık gösterebilir.