Lazer Epilasyon

Doktor kontrolünde yapılan Lazer Epilasyon; istenmeyen kıllardan kurtulmanın en güvenli ve en etkili yoludur.

Lazer ışınlarının hedefinde melanin pigmenti vardır. Lazer ışığı kılda bulunan renk hücreleri tarafından emilir, ısı enerjisine dönüşen lazer ışığı kıl kökünü tahrip eder.

Lazer epilasyon; tüylerin kalıcı olarak ortadan kalkması amaçlar, alanında yetkin uzmanlar ve doğru cihazlar ile uygulandığında etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Lazer epilasyon alanında uzmanlaşmış kişiler, lazer tedavisi uygulanacak bölgenin cilt rengi ve tipi, kıl yapısı gibi özelliklerini inceleyerek seans için uygun adımları belirlemektedirler. Kliniğimizde kullandığımız lazer sistemlerimiz FDA onaylıdır.

Lazer epilasyon tedavisi kliniklerde uygulanmalıdır. Kliniklerde tedavi takiplerini yapacak, komplikasyon geliştiğinde tedavi edebilecek bir hekim mutlaka olmalıdır.

Kliniğimizde Kullanılan Lazer Epilasyon Cihazları

 1. Alexandrite cynosure Apogee 5500 Lazer
 2. Fotona Nd-Yag Lazer
 3. Q-Switch Nd-Yag Lazer

Alexandrite Cynosure Apogee 5500 Lazer

755 nm dalga boyunu içeren lazerdir. Bu dalga boyunda gönderilen enerji melanin tarafından çok iyi absorbe edilir, bu nedenle açık renk cilt ve siyah tüylere sahip bir kişi için Alexandrite lazer oldukça etkilidir.

Alexandrite lazer hala da en yaygın kullanılan, hasta memnuniyeti en yüksek lazer türüdür. 755 nm kıl kökünü odakladığından kısa sürede kalıcı sonuç verir ve ciltte lekelenme ihtimali azdır.

Kliniğimizde, Alexandrite lazerlerin en gelişmiş, iki dalga boyu ve long pulse özelliği ile diğer lazer epilasyon uygulamalarına oranla çok daha kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlayan FDA onaylı lazer epilasyon cihazıdır.

Fotona Nd-Yag Lazer

Nd-Yag lazer, 1064 nm dalga boyu ile dokuya diğer lazerlere oranla daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedefi melanin değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl, kalın kıl, veya kıl rengi fark etmez. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir.

Melanin emilimi daha düşük bir lazer türü olduğu için koyu ten üzerinde herhangi bir yanık ya da hasara neden olmadan çalışma imkanı sağlayan Nd YAG, koyu tenlilerin de epilasyon yaptırabilmesini borçlu olduğumuz lazer türüdür. Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir.

Nd-Yag diğer lazer sistemleri ile kombine kullanıldığında harika sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.

Q-Switch Nd-Yag Lazer

Q Switched Nd-Yag lazer hem lazer epilasyonun etki edemediği ince ve açık renk tüylerde hem de lazer epilasyon sonrası kalan ince tüyler de kişiyi mutlu edebilecek sonuçlar veren bir lazer teknolojisidir.  Özellikle yüz bölgesinde ince siyah tüyleri olan kişiler için idealdir. Q Switched Nd-Yag lazer ince tüyleri sarartıp görünmez hale getirmesinin yanı sıra ilerleyen seanslarda kalıcı olarak incelmelerini sağlar. Tüyler seanstan hemen sonra sarılaşır fakat ne yazık ki bu sararma kalıcı değildir, dört ile altı hafta arayla tekrarlanması gerekir. Tüylerdeki incelme etkisi kalıcıdır. Lazerle tüy sarartma işlemi çok kolay ve konforludur. Tüm cilt tipleri ne uygundur güvenlidir. Yaz aylarında güvenle uygulanır.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır?

Lazer epilasyon ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler giderilir. Seans aralarında tüy başka bir yöntemle alınmaz. Lazer epilasyon tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır.

Lazer epilasyon kaç seans sürmektedir?

 • Her cilt tipi ve kıl yapısı farklı olduğundan seans sayıları kişiye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda uygulama yapılan bölge de seans sayısını belirlemektedir, ancak ortalama 6-8 seans yeterli gelmektedir.
 • Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seans sayıları kişinin kıl yapısı, ten rengi ve hormonal duruma göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Lazer epilasyon seansından sonra neler yapılmalı?

 • Uygulamadan sonra 24 saat sıcak su değdirmeyin.
 • Yüz epilasyonları sonrasında 24 saat fondöten, allık gibi cildi kapatan ürünler kullanmayın.
 • Lazer uygulamasından sonra güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz gölgesi için) yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.
 • Lazer işlemi yapılan bölgeye epilasyon sonrasında 1 hafta peeling veya kese gibi tahriş edecek uygulamalarda bulunulmamalıdır.
 • Lazer epilasyon sonrasında atış yapılarak yakılan tüy kökleri 3 veya 15 gün içerisinde uzayacak ve kendiliğinden dökülecektir. Kuru bir cilde sahipseniz bu süre 20 güne kadar uzayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir