Leke Tedavisi

Cilt lekelerinin tedavileri lekenin cinsine göre değişmektedir. Leke tedavilerini mutlaka doktorunun değerlendirmesi gereklidir ve leke tedavilerinde en önemli olan doğru teşhistir.

Cilt lekeleri melaninin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmayla, bir kısmı ise güneş ve dış etkenler sonucu cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Güneş lekesi tedavisi

Güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları cilt için oldukça zararlıdır ve bu ışınlar cildimize direk temas ettiğinde ciltte melanin maddesinin artmasına neden olur. Artan melanin ciltte lekelenmelere neden olur.

Bronzlaşma ile koyulaşan cilt hasarından dolayı cilt tamamen nemini ve canlılığını kaybetmiş olur. Ciltteki hasarı onarıp, lekeye yönelik yapılan işlemlerden kombin tedaviler ile destek alınmaktadır.

Güneş lekesi tedavisine; kimyasal peelingler, enzim peeling (cosmelan ve dermamelan), mezoterapi, dermapen, Q-switched Nd-yag lazer, KTP lazer, skin toning, karbon peeling ve ev kullanım ürünleri ile destek verilmektedir. Muayene sonrası kişinin cilt ve leke derinliğine göre tedavi protokolü oluşturulmaktadır.

Hamilelik lekesi (Melasma) tedavisi

Hamilelik lekesi, gebelik döneminde hormonal değişimler kaynaklı oluşan lekelerdir. Bu lekeler, güneş ışınları ile birlikte daha da tetiklenir. Bu lekelere sebep olan faktör, hormonlardır. Gebelik sürecinde cilt renginde değişimler olması normaldir. Bu durumda da yüzde, yanaklarda, alında, üst dudakta, burunda ve çenede lekeler ortaya çıkabilir. Melasma sadece hamilelerde görülen bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı kullananlarda da melasma oluşabilir.

Hamilelik lekesi tedavisine; kimyasal peelingler, enzim peeling (cosmelan ve dermamelan), mezoterapi, dermapen, Thullium Lazer, Q-switched Nd-yag lazer, KTP lazer, lazer tonıng, karbon peeling ve ev kullanım ürünleri ile destek verilmektedir.

Yaşlılık lekeleri (Lentigo) tedavisi

Yaşlılık lekeleri (Lentigo) 45-50 yaşları arasında görülmeye başlar. Lentigo, derinin renk bozukluğu hastalığıdır. Yaşlılık lekelerinin oluşma nedeni ilerleyen yaş olmakla birlikte, güneş ışınları ile sigara ve alkol tüketimi de lekelerin oluşumunu tetiklemektedir. Yaşlılık lekeleri en çok güneşe maruz kalan deri alanlarında gözlemlenir. El, sırt, yüz, omuz ve göğüste ortaya çıkar.

Lentigo tedavisinde; Co2 fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max, KTP, Thullium lazer tedavileri ile etkin sonuçlar alınmaktadır.

Doğum lekesi (Şarap lekesi) tedavisi

Doğum lekesi (şarap lekesi) en çok boyun veya yüz bölgesinde pembeden mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir. Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin lazer ışığı ile yakalanmasıdır. Böylece damarlar içindeki ısı etkisiyle damarlar zedelenir ve bir süre sonra damar kaybolur ve her seansta leke solmaya başlar.

Doğum lekesi tedavisinde; Co2 fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max ve KTP lazer kullanılmaktadır. 

Akne lekesi tedavisi

Hafif sivilceler kendiliğinden geçer ve iz bırakmaz ama ileri akneli olgularda cilt altında nodüller ve kistik yapılar oluşur. Bu akne odakları iyileştikleri zamanda ciltte çukurlar ve düzensizlikler oluşturur. Sivilcelerin ciltte yaratmış olduğu çukurlar ve izler önemli bir piskolojik stres faktörü haline gelmektedir.

Tedavi öncesi mevcut izlerin derinliği ve yaygınlığı ile kişinin cilt yapısı değerlendirilerek bir tedavi programı oluşturulur. Skar tedavisinin başarısı izlerin derinliği ve yoğunluğuyla orantılı olarak değişkenlik gösterir.

Akne izlerinin tedavisinde kullanılan temel tedavi yöntemleri; Co2 fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max, dermapen ve kimyasal peeling uygulamalarıdır.

Çil lekesi tedavisi

Çil; kişinin özellikle yüz olmak üzere güneş gören yerlerindeki melanin birikimine bağlı oluşan küçük lekelenmelerdir. Bu çiller aslında çoğu zaman yapısaldır. Kişilerin cildinin açık tenli ve beyaz olması durumunda çiller daha yoğun ve daha belirgin olabilir. Çil tedavisi yaz aylarında uygulanmaz. Sonbahar ve kış ayları uygulama için en uygun mevsimlerdir.

Çil tedavisinde en başarılı sonuçlar lazer sistemleriyle elde edilmektedir. Çil tedavisinde; Q Switched Nd-Yag Fotona Q max ve KTP Lazer kullanılmaktadır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kimyasal peeling; bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir.

Leke tedavisinde meyve asitli peelingler ve TCA peeling tedavide kullanılabilir. Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üçe ayrılır. Bu sınıflandırma peeling yönteminin cildin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre ayrılmaktadır. Günümüzde yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine lazer ile soyma yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Enzim peeling (Cosmelan-Dermamelan); azelik asit, kojik asit, askorbik asit, fitik asit etken maddelerinin, yardımcı maddelerle birlikte dengeli karışımından oluşan bir maske (leke maskesi) uygulamasıyla başlayan, devamında aynı etken maddeleri içeren devam kremi ve yapılandırıcıların da kullanıldığı bir tedavi metodudur. Cosmelan ve Dermamelan’ın soyucu etkisi de bulunmaktadır fakat Trikloroasetik asit (TCA) ve diğer soyucu asitleri içermez. Bu sebeble yan etki riski çok çok azdır. Bu ürünlerle yapılan leke tedavisinin diğer bir avantajı ise diğer peeling yöntemlerine göre çok çok daha az rahatsızlık vermesi ve her türlü cilt tipine uygulanabilmesidir. Enzim peeling içerdiği asitlerin ve vitaminlerin, güçlü antioksidan ve kolajen üretici özellikleri de dokunun renginin yapılanarak açılmasını sağlar.

Co2 Fraksiyonel Lazer; ciltteki kollajeni ve epiteli yenilemeye yönelik geliştirilmiş bir lazer sistemidir. Kontrollü hasarlama (mozaikleme) mekanizması sayesinde leke tedavilerinde kullanılan tedavi metodudur.

Q-Switched Nd YAG FOTONA Q MAX; farklı cilt tonlarında ve farklı uygulamalarda kullanılmaktadırlar. Nd YAG lazerler ile güneş, yaşlılık, doğum lekeleri, çil ve melasma da tedavi edilebilmektedir. Nd YAG lazerler aynı zamanda cilt yenilemede, gözeneklerin azaltılmasında, yüzdeki yağ dengesinin sağlanmasında, akne ve akne izlerinin tedavisinde de kullanılmaktadırlar.

Q switched lazer, saliseler içinde birçok lazer ışınının, sorunlu olan yoğun melaninli bölgeye direk olarak gönderilmesi ve koyu renkli bölgenin Q switched ışınlarını emmesi ile etki eder. Emilen lazer ışınları, koyu melaninleri dağıtır ve renklerini açarak lekeleri tedavi eder. Böylece ciltte hasar olmadan ve cilt zarar görmeden tedavi sağlanabilmektedir. 1-3 hafta aralıklarla yapılabilir, seans sayısı lekenin derinliğine ve leke türüne göre değişmektedir. İşlem sonrası ciltte hafif bir pembelik olur ve günlük yaşantınızı etkilemez.

Karbon peeling tedavisi için; Q-switched Nd-Yag Fotona Q max lazer uygulamasından 15-20 dakika önce siyah renkli karbon solüsyonyu sürülür. Karbon maddesi ciltteki yağ kanalları tarafından emilir. Renk duyarlığı düşük olan Nd-Yag lazerin etkinliği, karbon sayesinde deri üstüne ve altına renk maddesi yerleştirildiği için artmaktadır. Aynı zamanda lazer cildi tararken karbon partikülleri peeling etkisi yaratmaktadır. Karbon peeling gözeneklerin içerisinde ani ısı etkisi yaratarak gözeneklerin küçülmesini sağlayan bir yenilenme işlemini de başlatır. Bu işlem için özel olarak üretilmiş karbon krem kullanılması gereklidir. Bu lazer tedavisi sadece lekeyi azaltmakla kalmaz aynı zamanda da cildin tonunu artırır, cilt gözenekleri ve ince kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi tedavisinde en çok C vitamini, glutatyon, somon, hyaluronik asit, alfa lipoik asit, transexamik asit, arbutin, multivitaminler kullanılır. Leke tedavisinde lazer ve diğer yöntemlerle bir arada mezoterapi uygulamak leke tedavisinin etkinliğini arttırmaktadır.

Yüz mezoterapisi, başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Mezoterapi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Dermapen; cildin değerli üst tabakası epidermise zarar vermeden, soymadan, tahriş etmeden uygulanan bir yöntemdir.

Dermapen, leke tedavisinde 2-4 hafta aralıklarla 4-6 seans uygulanabilir. İşlem esnasında ve sonrasında leke giderici serum ve mezoterapi ürünleri uygulanır.

Leke tedavisi uygulama fiyatı nedir?

Leke Tedavisi uygulamasının fiyat bilgisi için 05425271414 tıklayabilirsiniz.

Cildiniz için size özel önerilere 05425271414 ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir