Burun Dolgusu

Burun dolgusu, yüzümüzün farklı bölgelerinde kullanılan dolgu malzemesi olan Hyaluronikasitin burun bölgesinde kullanılması ile gerçekleştirilen estetik uygulamadır.

Burun dolgusunun uygulama prensipleri, yüzümüzün diğer bölgelerinde gerçekleştirilen yüz dolgusu uygulamaları ile aynıdır. Dolgu malzemesinin burun bölgesine uygulanmasının asıl sebebi, cerrahi bir müdahaleye gerek olmadan estetik sorunların azaldığı veya ortadan kaldırıldığı bir görünüm elde edilmesidir.

Burun dolgusunun faydaları nelerdir?

*Burun eğriliklerinin giderilebilmesi veya sorunun hafifletilebilmesine yardımcı olur,

*Ameliyat sonrasında oluşan problemlerin ortadan kaldırılmasına destek olur,

*Burundaki asimetrik görünümün düzeltilmesine yardımcı olur,

*Burun ucunun kaldırılmasında etkilidir,

*Burun sırtının düzleştirilebilmesine yardımcı olur,

*Burun ve alın arasındaki bölgenin düzeltilebilmesinde etkilidir,

*Burun ile dudak arasındaki bölgenin belirginleştirilmesinde destekleyicidir.

Burun dolgusu kimlere uygulanabilir?

18 yaşından büyük ve fiziksel gelişimini tamamlamış herkese özel sağlık sorunları yoksa burun dolgusu yaptırabilir.

Eğer hamile iseniz, yeni doğum yapmışsanız ya da emzirme döneminde iseniz, bu dönemler geçtikten sonra yaptırmanız daha doğru bir karar olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim dönemlerde bedeniniz hassaslaşmış ve bazı durumlara karşı alerjik olmuş olabilir. O nedenle bu ve benzeri dönemler geçtikten sonra burun estetik dolgusunu yaptırabilirsiniz.

Burun dolgusu aslında çok çeşitli burun görüntü bozukluklarında, kemerli burun, burun ucu kaldırmada, boşluk yok etme, girinti ve asimetrinin yeniden eski haline getirilmesi ya da düzeltilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Yani burnunuzdan rahat nefes alamıyorsanız ya da çeşitli sağlık sorunları yaşamıyorsanız ve sadece estetik kaygılarla burnun şekli değiştirilmek isteniyorsa, dolgu sizin için doğru ve pratik bir tercih olabilir.

Eğer burnunuzda nefes darlığına sebep olan ve sizi geceleri zorlayan burun septumu adı verilen ve burnu iki ayrı bölgeye ayıran kemik ve kıkırdaklardan oluşan yapıda bozukluk, çöküntü ya da eğrilik varsa, bu eğrilik burun deliklerinden birini kapatarak zor nefes almanıza neden olabilir. Septumdaki eğrilik dolgu ya da enjekte ile tedavi edilemez. Bu eğriliğin tedavi edilmesi için sizin burun ameliyatı olmanız gerekir.

Burun dolgusu nasıl uygulanır?

Burun dolgusu uygulaması öncesinde, uygulama bölgelerine lokal anestetik krem sürülerek uygulama gerçekleştirilecek kişinin hissedeceği ağrının minimize edilmesi sağlanır.

Uygulama bölgelerinde geçici hafif şişlik veya morluk gözlemlenebilir.

Burun dolgusu uygulamasının uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat edilmesi, uygulamanın başarısı ve istenmeyen yan etkilerin oluşmaması açısından önem taşımaktadır.

Uygulamanın kalıcılığı, hastaya göre ve dolgunun miktarına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 12-18 ay kadar kalıcılık göstermektedir.

Uygulama sonrasında günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Herhangi bir yan etki gözlemlenir mi?

Yüz dolgusu uygulamalarının tüm olası yan etkileri burun dolgusu için de geçerlidir. Allerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu bu komplikasyonlar içerisinde yer alır. Burada bilinmesi gereken önemli husus, tecrübeli ellerde ve uygun şekilde kullanıldığında, komplikasyon oranının yok denecek kadar düşük oranlarda olduğudur.

Uygulama sonrası nelere dikkat etmeliyim?

  • İstenmeyen sonuçları en aza indirgemenin ilk adımı, geçici dolgu maddeleri enjekte ederek başlamaktır. Bu hem hastayı hem de tedavi eden doktorun kozmetik sonuçlarını değerlendirmesini ve daha kalıcı bir dolgu maddesinin arzu edilip edilmeyeceğine karar vermesini sağlayacaktır
  • Dolgu enjekte edilmesi planlanan sahada aktif deri enfeksiyonunun olmadığına ve bu dolgu maddesine bağlı önceden herhangi bir reaksiyonun olmadığının kontrol edilmesi önemlidir
  • Dolgu uygulamasından önce kanama pıhtılaşma üzerine etkisi olabilecek ilaçların kullanımından kaçınılması
  • Genel bir kural olarak, kalıcı olmayan emilebilir dolgu maddeleri daha yüzeysel olarak enjekte edilebilir ve daha kalıcı dolgu maddeleri daha derin enjekte edilmelidir
  • Ürünün göçünü / yer değiştirmesini en aza indirgemek için bir tedaviden sonraki ilk 3 gün boyunca abartılı ve tekrarlanan hareketler en aza indirilmelidir
  • Enjekte edilen dolgu malzemesi, ince ve gerilebilir cildin altına kolayca yer değiştirebildiğinden göz kapakları ve göz çevresindeki alan gibi ince ciltli alanlardan kaçınılmalıdır (normal burun dolguları yerine bu bölgelere enjekte edilmek üzere üretilmiş ürünlerin kullanılması uygundur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir