Çene Dolgusu

Çene yüz şeklini belirleyen en önemli kısımlardan bir tanesidir. Aynı zamanda çene şekli ve formu, yüz güzelliğini ve yüzün uyumunu doğrudan etkiler. Genetik faktörler ve yaşlanma, çenenin ve çene ucunun ideal şeklinden uzak olmasına neden olabilir. Bu durum yüzün uyumunu ve estetik orantısını bozar. Çene dolgusu, çeneye olması gereken formun kazandırılmasına, yapısal bozuklukların maskelenmesine ve çenenin yüz şekliyle uyumlu olarak şekillendirilmesine ameliyatsız olarak imkan tanır. Bu yöntem ile herhangi bir cerrahi girişim, kesi veya dikiş olmaksızın çene hattına ilişkin pek çok düzeltme ve şekillendirme işlemi çok kısa bir süre içerisinde kolaylıkla yapılabilir.

Çene estetiğinde en sık olarak tercih edilen uygulamalardan bir tanesi çene dolgusudur. Bu uygulama ile çenedeki asimetri, çukurluk, eşitsizlik gibi pek çok sorun düzeltilebilirken yüz şekline uygun olarak çene şekillendirme işlemi de gerçekleştirilebilir. Özellikle çene ucunun yüz görünümü üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Çene ucunun belirgin olmaması veya olması gerekenden daha geride olması yüzde hoş olmayan bir görüntüye neden olarak burun, elmacık kemikleri veya alın gibi yüzün diğer kısımları olduğundan daha büyük gösterebilir. Bu sorunun ortadan kaldırılması için çene dolgusu uygulanabilir.

Çene dolgusu, çeneye ilişkin pek çok bozuklukta tedavi seçenekleri arasında yer alan bir uygulamadır. Dolgunun öncelikli olarak tercih edildiği bazı sorunlar şu şekildedir:

 • Çene ucunun çok sivri veya çok düz olması,
 • Çenenin belirsiz olması,
 • Çene ucunda derin gamzelerin bulunması,
 • Çene hattında sarkmalar,
 • Çene ucunun geniş olması,
 • Çene ucunun geride olması.

Yukarıda belirtilen durumlar çene dolgusunun en sık olarak uygulandığı şekil bozuklukları olup bunların haricinde de dolgunun tercih edildiği pek çok durum söz konusu olabilir. Yüze ilişkin estetik bozukluklarda uzman bir doktor tarafından yapılacak muayene ile birlikte yüz orantısını bozan durumlar teşhis edilerek nasıl bir tedavi planı uygulanması gerektiğine karar verilir.

Çene dolgusu kimlere uygulanabilir?

Çene dolgusu uygulamalarını, genel anlamda ergenlik çağını tamamlamış kadın/erkek her birey tercih edebilir. Sağlık açısından ciddi bir problem yaratmayan dolgu uygulamaları, cerrahi müdahale gerektirmediği için rahatlıkla uygulanabilen operasyonlardır. Cilt yapısı müsait olan her birey, yaş sınırı olmadan bu uygulamalar için uygun bir aday olabilir.

Çene dolgusu nasıl uygulanır?

Çene dolgusu, temel olarak özel dolgu içeriklerinin çeneye enjekte edilmesi ile çenenin istenen görünüme ulaştırılması işlemidir. Dolgu ile düzeltilebilir nitelikte bir çene bozukluğu bulunan tüm bireylerde çene dolgusu uygulanabilir. Fakat 18 yaşın altındaki bireylerde ebeveynlerin yazılı onayı istenir. Bu işleme karar verilmeden önce yüz görünümü her açıdan değerlendirilmeli ve fotoğraflanmalıdır. Elde edilen fotoğraflar incelenerek ve birbirleri ile karşılaştırılarak yapısal bozukluklar tespit edilmeli, ardından dolguya karar verilmesi halinde enjeksiyon yapılacak alanlar belirlenmelidir. Bu dolgu içerikleri genellikle hiyalüronik asit içerir.

Kullanılacak olan tüm dolgu malzemeleri Sağlık Bakanlığı’nın onaylamış olduğu ürünler olmalıdır. Çene dolgusu yapılmasına karar verilmiş olan hastalarda randevu tarihi geldiğinde hasta öncelikli olarak işlem hakkında bilgilendirilir. Çene dolgularında genellikle anestezi uygulanması gerekmese de bazı durumlarda özellikle de hastanın isteği halinde lokal anestezi sağlayan kremlerden yararlanılabilir. Anestezi işleminin ardından dolgu malzemesi küçük iğneler yardımıyla cilt altına enjekte edilir.

Herhangi bir yan etki gözlemlenir mi?

Çene dolgusunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Çene dolgusu hyaluronik asit kullanılarak yapıldığında çok ufak morarma ve şişlikler oluşabilir buz ve krem ile kısa zamanda geçer.

Uygulama sonrası nelere dikkat etmeliyim?

 1. Yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanan işlemden sonra kişi normal günlük yaşantısına rahatlıkla devam edilebilir.
 2. Diğer dolgu uygulamalarında olduğu gibi enjeksiyon alanlarında geçici ve kısa süreli hafif kızarıklık, şişlik ve morluk görülebilir.
 3. Uygulamanın etkileri işlemden 2 ila 3 gün sonra ortaya çıkmaktadır.
 4. İşlem sonrasında bir ila 2 gün süreyle sıcak banyodan, sauna ve hamamdan kaçınılması önerilir.
 5. Genellikle tek seans olarak uygulanan çene dolgusu yaklaşık 12 ila 18 ay arasında kalıcılık sağlar.

Çene dolgusu fiyatı nedir?

Çene dolgusu uygulamasının fiyat bilgisi için 05425271414 iletişim numaramıza tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir