Lazer Epilasyon

Lazerle epilasyon yönteminde, lazer ışığı, melanin pigmentini hedef alır ve enerjinin kıl follikülündeki melanin tarafından absorbe olması follikül içerisinde yüksek ısı ile harabiyet oluşturabilir. Bu harabiyet nedeniyle follikül yeni kıl oluşturma yeteneğini kaybeder ve yeni kıl oluşumu engellenebilir. Kesin dalga boylarıyla çalışan lazer sistemlerinin açığa çıkardığı yüksek enerji, doğru endikasyon ve parametre seçimi ile follikülde harabiyete neden olurken, cildin diğer yapılarına zarar vermeyebilir.

Epilasyonda kullanılan ışık sistemleri nelerdir?

Lazerle epilasyonda  Nd:YAG lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Epilasyonda sık kullanılan ancak lazer olmayan ışık sistemleri IPL (Intense Pulsed Light ) olarak adlandırılır, bu sistemlerle yapılan işlemlerin lazer epilasyon değil foto epilasyon olarak tanımlanmaları uygundur . Epilasyonda en çok kullanılan lazer ve lazer olmayan ışık sistemlerinin dalga boyları 755nm ile 1200nm arasında değişmektedir. Özetlemek gerekirse;

Epilasyonda kullanılan ışık sistemleri;

  • (LAZER/LAZER OLMAYAN) DALGA BOYU (nm)
  • Alexandrite Lazer 755
  • Diode Lazer 800
  • Nd:YAG Lazer 1064
  • Lazer olmayan IPL ışık sistemleri (Modern Ağda) 590-1200

Kullanılan lazer çeşitleri:

  1. Alexandrite lazer
  2. Nd:YAG lazer
  3. Diode Lazer

Lazer epilasyonun zararları ve yan etkileri nelerdir?

En çok sorulan sorulardan birisi de, lazerle epilasyonun sağlığa herhangi bir zararının veya yan etkisinin olup olmadığı şeklindedir. Lazerle epilasyon, kişinin cilt yapısına uygun dalga boyları ve doğru parametreler kullanıldığı, doğru bir şekilde uygulanarak etkin cilt soğutması da yapıldığında yan etki oluşturma riski oldukça azdır.

Bronz kişilerin ciltleri açık tenli kişilerle kıyasla lazer enerjisinin daha yüksek bir miktarını emmektedir. Bu nedenle bronz tenliler için cilt yüzeyinde daha az enerji bırakan Nd:YAG lazerin Alexandrite lazere göre daha uygun bir seçenek olduğu söylenebilir. Ancak epilasyonda hangi lazer tipi kullanılmış olursa olsun, lazer uygulamasından sonraki iki hafta boyunca güneşten sakınılmasında yarar bulunmaktadır. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar ve/veya leke oluşumu gözlenebilir.

Lazer ışınının çok güçlü ve parlak olması nedeniyle lazerle epilasyon uygulaması sırasında özel bir gözlük takılmalıdır. Aksi takdirde lazer ışını gözlerde hasara neden olabilmektedir.

Merak edilen bir diğer konu da lazerle epilasyonun kanserojen etkisinin olup olmadığıdır. Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere farklı tipteki epilasyon lazerleri farklı dalga boylarında çalışmaktadır. Epilasyon lazerlerinin çalıştığı dalga boyları sadece kıl folliküllerinde bulunan melanosit hücreleri tarafından emilmektedir. Melanosit hücrelerinin en yoğun olarak bulunduğu alanlar vücudumuzdaki benlerdir. Bu yüzden herhangi bir kanserojen etki yaratmamak için lazer yapılırken vücuttaki benlerin korunması ve üzerine lazer atışı yapılmaması gerekmektedir.

Lazer epilasyon yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki tüylere işlemden önceki 4 hafta içerisinde ağda, cımbız ve epilatörle kökten alma işlemlerinin yapılmamış olması gerekmektedir. Ancak lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki tüylerin 2-3 gün önceden tıraş bıçağı ile alınması tavsiye edilmektedir.

Lazer epilasyon ne zaman yapılmalıdır?

Lazer epilasyon için en uygun zaman sonbahar, kış ve ilkbahar dönemidir. Ancak lazerle epilasyon sonrası güneşten korunmak şartıyla lazerle epilasyon yazın da uygulanabilir. Özellikle bronz tenliler için ise Nd:YAG lazer daha uygun bir seçenek olabilir. Lazer epilasyon yapılacak cildin önceden bronzlaşmış olması leke oluşturma riskini arttırabilir.

Yüz bölgesine 1-1.5 ay, vücut bölgesine ise 2-2.5 ay arayla uygulanır. Bunun nedeni bu zaman aralıklarında tüylerin anagen, yani büyüme fazına girmeleridir. Lazerle epilasyon büyüme fazındaki tüylere etkilidir, yani o seansda büyüme fazında bulunan tüyler (tüm tüylerin %20-30’u) yokedilmiş olur. Lazer epilasyonun tek seansta sonuç vermemesinin nedeni budur. Hastaların seans sürelerine uyması lazerle epilasyonun etkinliğini arttırabilir.

Lazer epilasyon kimlerde daha başarılıdır?

Lazerle epilasyonda başarı genellikle açık tenli ve koyu renkli tüylere sahip kişilerde daha çabuk elde edilebilir. Açık renkli tüylerin follikülleri az miktarda melanin pigmenti içerdiğinden lazer ışınlarını yeterli düzeyde absorbe edemez ve yok edilmeleri daha zor olur. Kullandığı 755 nm’lik lazer dalga boyu nedeniyle Alexandrite lazer genel olarak açık tenli kişilerde Nd:YAG lazere göre daha başarılı olmaktadır. Özellikle koyu tenli esmer veya bronz kişilerde ise, cildin kendisi lazer enerjisinin bir kısmını absorbe edeceğinden, lazer cihazında kullanılacak parametrelerin büyük önemli bulunmaktadır. Gerekenden daha yüksek enerji kullanıldığı takdirde, lazer ışınlarının cilde hasar verme riski olabilir. Ancak enerjinin düşük tutulması da lazerle epilasyonun etkinliğini azaltmakta ve seans sayısının artmasına neden olmaktadır. Kullandığı lazerin dalga boyu nedeniyle esmer ve bronz tenliler için Nd:YAG lazer, Alexandrite Lazere göre genel olarak daha hızlı sonuç verebilmektedir. Esas olarak lazer epilasyonda başarı, cilde en uygun tipte lazerin kullanılması ve doğru enerji seviyelerinde etkin bir çalışma ile artar.

Lazer epilasyon sonucunu ekileyen faktörler 

Lazerle epilasyon yaptırmak isteyen bir kişinin herhangi bir hormonal bozukluğu varsa (polikistik over, hipotiroidi, hiperandrojenizm vs.) lazerle epilasyonun başarılı olması için öncelikle tedavisini tamamlamalıdır. Kişi kıllanmayı arttıracak bir ilaç alıyorsa bu ilaç kesilmeden istenen sonucun alınamayacağı bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir