Leke Tedavisi

 

Cilt lekelerinin tedavileri lekenin cinsine göre değişmektedir. Leke tedavisinde mutlaka bir cilt doktorunun değerlendirmesi gereklidir.Leke tedavisinde en önemlisi doğru teşhistir. Doğru teşhis sonrası cilt doktoru tarafından gerekli ve uygun tedaviler yapılır.

Cilt lekeleri melaninin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin fazlaca yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır.Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmayla, bir kısmı ise güneş ve dış etkenler sonucu cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Özellikle yaz aylarında güneş koruyucu krem kullanmadan güneşe fazla maruz kalma sonucu oluşan lekeler genelde sonbaharda lekelerin artığı ve cildin kuruduğu gözlemleniyor.

Güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları cilt için oldukça zararlıdır.bu ışınlar cildimize direk temas ettiğinde ciltte melanin maddesinin artmasına neden olur.Artan melanin ciltte lekelenmelere neden olur.

Bronzlaşma ile koyulaşan cilt hasarından dolayı cilt tamamen nemini ve canlılığını kaybetmiş olur.ciltteki hasarı onarıp,lekeye yönelik yapılan işlemlerden kombin tedavilerden destek alınmaktadır.

Güneş lekesi tedavisinde; kimyasal peelingler,enzim peeling(cosmelan ve dermamelan),mezoterapi, dermapen,Q-switched Nd-yag lazer,KTP lazer,skın tonıng,karbon peeling,ev kullanım ürünleri ile destek verilmektedir.muayene sonrası kişinin cilt ve leke derinliğine göre tedavi protokolü oluşturulmaktadır.

[/fusion_toggle][fusion_toggle title=”Hamilelik Lekesi (Melasma)” open=”no”]Hamilelik lekesi, gebelik döneminde hormonal değişimler kaynaklı oluşan lekelerdir. Bu lekeler, güneş ışınları ile birlikte daha da tetiklenir. Bu lekelere sebep olan faktör, hormonlardır. Gebelik sürecinde cilt renginde değişimler olması normaldir. Bu durumda da yüzde, yanaklarda, alında, üst dudakta, burunda ve çenede lekeler ortaya çıkabilir. melasma sadece hamilelerde görülen bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı kullananlar, güneşe duyarlandıran maddeler içeren kozmetik ürünlerin kullanılması da benzer sorunları tetikleyebiliyor.

Hamilelik lekesi tedavisinde; kimyasal peelingler, enzim peeling (cosmelan ve dermamelan), mezoterapi, dermapen, Q-switched Nd-yag lazer, KTP lazer, lazer tonıng, karbon peeling, ev kullanım ürünleri ile destek verilmektedir.

Yaşlılık lekeleri (lentigo) 45-50 yaşlarında görülmeye başlar. Lentigo, derinin renk bozukluğu hastalığıdır. Yaşlılık lekelerinin oluşma nedeni, ilerleyen yaş olmakla birlikte, güneş ışınları ve sigara, alkol tüketimi önemli etkenlerdendir. Yaşlılık lekesi en çok güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür,El,sırt,yüz,omuz ve göğüste ortaya çıkar.

Lentigo tedavisinde; co2 fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max,KTP lazer tedavisiyle etkin sonuçlar alınmaktadır.

Doğum lekesi(şarap lekesi) en çok boyun veya yüz bölgesinde pembeden mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar.Ancak vücutta da ortaya cıkabilir.Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir.Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin lazer ışığı ile yakalanmasıdır.Böylece damarlar içinde ısı etkisiyle damarlar zedelenir ve bir süre sonra damar kaybolur ve her seansta leke solmaya başlar.

Doğum lekesi tedavisinde; fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max,KTP lazer kullanılmaktadır.

Hafif sivilceler kendiliğinden geçer ve iz bırakmaz ama ileri akneli olgularda cilt altında nodüller ve kistik yapılar oluşur. Bu akne odakları iyileştikleri zamanda ciltte çukurlar ve düzensizlikler oluşturur.sivilcelerin ciltte yaratmış olduğu çukurlar ve izler önemli bir pskolojik stres faktörü haline gelmektedir.

Tedavi öncesi mevcut izlerin derinliği ve yaygınlığı ile kişinin cilt yapısı değerlendirilerek bir tedavi programı oluşturulur. Skar tedavisinin başarısı izlerin derinliği ve yoğunluğuyla orantılı olarak değişkenlik gösterir.

Akne izlerinin tedavisinde kullanılan temel tedavi yöntemleri; co2 fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max, Dermapen, vitamin ,kimyasal peeling uygulamalarından destek alınmaktadır. Çil kişinin özellikle yüz olmak üzere güneş gören yerlerindeki melanin birikimine bağlı oluşan küçük lekelenmelerdir. Bu çiller aslında çoğu zaman yapısaldır. Kişilerin cildinin açık tenli ve beyaz olması durumunda çiller daha yoğun ve daha belirgin olabilir. Çil tedavisi yaz aylarında uygulanmaz. Sonbahar ve kış ayları uygulama için en uygun mevsimlerdir. Birçok insan çilli görünümünden rahatsız olabilir. Çillerin azalması ya da tamamen geçmesi kişileri daha mutlu eder.

ÇİL tedavisinde en başarılı sonuçları lazer sistemleriyle elde edilmektedir.

Çil tedavisinde; co2 fraksiyonel lazer, Q Switched Nd-Yag Fotona Q max,KTP Lazer kullanılmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Kimyasal peeling bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir.

Leke tedavisinde meyve asitli peelingler ve TCA peeling tedavide kullanılabilinir.Kimyasal peeling işlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üçe ayrılır.Bu sınıflandırma peeling yöntemini cildin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre ayrılmaktadır.Günümüzde yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır.Derin peeling uygulamalarının yerine lazer ile soyma yöntemi daha çok tercih edilmektedir.iCosmelan ve Dermamelan tüm lekelerin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Enzim peeling (Cosmelan-Dermamelan) azelik asit, kojik asit, askorbik asit,fitik asit etken maddelerinin, yardımcı maddelerle birlikte dengeli karışımından oluşan bir maske (leke maskesi) uygulamasıyla başlayan,devamında aynı etken maddeleri içeren devam kremi ve yapılandırıcıların da kullanıldığı bir tedavi metodudur. Cosmelan ve Dermamelan’ın soyucu etkisi de bulunmaktadır fakat Trikloroasetik asit (TCA) ve diğer soyucu asitleri içermez. Bu sebeble yan etki riski çok çok azdır. Bu ürünlerle yapılan leke tedavisinin diğer bir avantajı ise diğer peeling yöntemlerine göre çok çok daha az rahatsızlık vermesi ve her türlü cilt tipine uygulanabilmesidir.Enzim peeling içerdiği asitlerin ve vitaminlerin, güçlü antioksidan ve kolajen üretici özellikleri de dokunun renginin yapılanarak açılmasını sağlar.Asıl etkisi soyulma iel değil doku içinde enzim blokajı ile gösterir. Deri yüzeyinde tedavi başlangıcında yaşanan hafif soyulmalar ile ise deri yüzeyindeki renk hücre yoğunluğu azaltılır.

Fraksiyonel Lazer, ciltteki kollajeni ve epiteli yenilemeye yönelik geliştirilmiş bir lazer sistemidir. Kontrollü hasarlama ( mozaikleme ) mekanizması sayesinde,leke tedavilerinde kullandığımız tedavi metodudur.

Leke tedavisinin süresi lekenin ne kadar koyu renkte olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Lekenin derinliği de seansların süresini değiştirebilir

Q-Switched Nd YAG FOTONA Q MAX

Q-Switched Nd: YAG lazerler, farklı cilt tonlarında, farklı uygulamalarda kullanılmaktadırlar

Q-Switched Nd: YAG lazerler ile güneş, yaşlılık, doğum lekeleri,ÇİL ve melazma da (melasma) tedavi edilebilmektedir.

Q-Switched Nd: YAG lazerler aynı zamanda cilt yenilemede, gözeneklerin azaltılmasında, yüzdeki yağ dengesinin sağlanmasında, akne ve akne izlerinin tedavisinde de kullanılmaktadırlar.

Q switched lazer, saliseler içinde bir çok lazer ışınının, sorunlu olan yoğun melaninli bölgeye direk olarak gönderilmesi ve koyu renkli bölgenin q switched ışınlarını emmesi ile etki eder. Emilen lazer ışınları, koyu melaninleri dağıtır ve renklerini açarak lekeleri tedavi eder.Böylece ciltte hasar olmadan ve cilt zarar görmeden tedavi sağlanabilmektedir.1-3 hafta aralıklarla yapılabilir,seans sayısı lekenin derinliğine ve leke türüne göre değişmektedir.işlem sonrası ciltte hafif bir pembelik olur ve günlük yaşantınızı etkilemez.Q-switched Nd-Yag Fotona Q max lazer uygulamasından 15-20 dakika önce siyah renkli karbon solüsyony sürülür.Karbon maddesi ciltteki yağ kanalları tarafından emilir.Renk duyarlığı düşük olan Nd-Yag lazerin etkinliği, karbon sayesinde deri üstüne ve altına renk maddesi yerleştirildiği için artmaktadır.Aynı zamanda lazer cildi tararken karbon partikülleri peeling etkisi yaratmaktadır.Karbon peeling gözeneklerin içerisinde ani ısı etkisi yaratarak gözeneklerin küçülmesini sağlayan bir yenilenme işlemini de başlatır.Bu işlem için özel olarak üretilmiş karbon krem kullanılması gereklidir.Karbon peeling 1-3 hafta aralıklarla yapılabilinir ve diğer tedavilerle kombine edilebilinir.Lazer toning görünür pigmentasyonu azaltmak için lazer enerjisi ile karbon maske uygulamasını içeren iki parçalı benzersiz bir işlemdir.Bu lazer tedavisi sadece lekeyi azaltmakla kalmaz aynı zamanda da cildin tonusunu artırır, cilt gözenekleri ve ince kırışıklıkları üzerinde de oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.Lazer tonıng adlı uygulama ile problemlerin çözümünde oldukça başarılı ve ciddi sonuçlar alınmaktadır. 1-3 hafta aralıklarla yapılabilinir ve diğer tedavilerle kombine edilebilinir.Mezoterapi ile leke tedavisinde leke giderici maddeler lekenin içine direk verilerek etkinlilkleri arttırılır. Ayrıca cilt yenileyen maddeler hasarlı olan leke bölgesini yenileyerek lekenin açılmasını sağlar. Leke tedavisinde lazer ve diğer yöntemlerle bir arada mezoterapi uygulamak leke tedavisinin etkinliğini arttırmaktadır. Leke tedavinde mezoterapide en çok C vitamini, glutatyon, somon, hyaluronik asit, alfa lipoik asit, transexamik asit, arbutin, multivitaminler kullanılır.
Yüz mezoterapisi, başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Mezolift sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.Dermapen cildin değerli üst tabakası epidermise zarar vermeden,soymadan, tahriş etmeden uygulanan bir yöntemdir.

Dermapen sistemi tüm cilt tedavisi ilaçları, vitaminleri ile kombine olarak kullanılabilmekte.

Dermapen leke tedavisinde 2-4 hafta aralıklarla 4-6 seans kullanılır.İşlem esnasında ve sonrasında leke giderici serum ve mezoterapi ürünleri uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir