Medya Blog
Botoks Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?
Dr. Lida Çiteli

Botoks Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Botoks Çeşitleri Nedir ve Faydaları Nelerdir

Botoks, hedeflediği bölgedeki kasın kasılmasını engelleyerek derideki kırışıklıkları gidermemizi sağlar. Alın ve yüz bölgesindeki kırışıklıkları gidermek ve aşırı miktarda terleyen bölgelerde terlemeyi azaltmak için en çok başvurulan medikal estetik uygulamalardan biridir. Yaklaşık on yıldır estetik amaçlı kullanılan bu yöntem, her geçen gün tüm dünyada daha popüler bir uygulama haline gelmektedir. Sinirsel uyarıların kaslara iletilmesini önleyerek kas kasılmalarına engel olan ve bu sayede kırışıklıkları yok eden botoks uygulaması yalnızca estetikte değil, çok sayıda hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Botoks uygulamalarının öncü ismi Dr. Lida Çiteli, “yüz botoksu öncesi sonrası, botoks uygulama noktaları, botoks yan etkileri” gibi soruların sıkça sorulduğu bu günlerde, konuya dair merak ettiğiniz her şeyi sizler için anlattı.


İÇİNDEKİLER

Botoks Nedir?
(Botolinum Nörotoksin)

Clostridium Botilinum ismi verilen bir bakteriden elde edilen botoks, saflaştırılmış, doğal bir proteindir. Bu yüzden halk arasında botoksun yılan zehrinden üretildiği hakkındaki intiba tümü ile yanlıştır. Botoks etkisini sinir ve kas iletim sistemindeki proteinleri bağlayarak ve asetilkolin maddesinin salınmasını önleyerek gösterir. Bu sayede çizgili kaslarda bir zayıflama yaşanır. Bu etki 4-6 ay süresince devam eder. Yaklaşık 10–15 dakika gibi kısa bir zaman diliminde tamamlanan botoks uygulamasının ardından kişi kolaylıkla günlük yaşantısına dönebilir.

Botoks
Uygulama Alanları Nelerdir?

Yüz botoksu, mimikleri meydana getiren kaslar üzerinde uygulanmaktadır. Mimik kaslarının kasılması yüzeysel kırışıklıklara neden olur. Bu kırışıklıkları gidermek için yüzün hareketli bölgelerine (göz çevresi, kaş arası, dudak çizgileri, ağız köşe çizgileri, alın, burun üst yan duvarları vs.) botoks uygulanmaktadır.

Alın Bölgesi Botoksu

Alın bölgesinde yer alan yatay çizgiler yüzümüze öfkeli ve yaşlı bir görünüm katarlar. Deri altındaki dikey kaslara uygulanan botoks sayesinde bu çizgilerden kurtulabiliriz. Bunun yanısıra alın bölgesindeki çökmeler de botoks ile doldurularak daha simetrik ve estetik bir alın görünümü elde edilir.

Kaz Ayağı (Göz Çevresi) Botoksu

Gözlerin etrafında yer alan, yaşlı ve yorgun görünmemize neden olan çizgilerin giderilmesi için deri altındaki kaslara uygulanır.

Kaş Arası Botoksu

İki kaşımızın arasında bulunan, kızgın ve gergin görünmemize neden olan çizgilerin giderilmesi adına deri altındaki yatay kaslara uygulanmaktadır.

Burun Üst Yan Duvarları Botoksu

Burnumuzun her iki dış duvarının üst tarafında yer alıp gözlere doğru uzanan ve bize yorgun yaşlı bir görünüm katan çizgileri yok etmek için uygulanır.

Dudak Çizgi Botoksu

Dudak üzerinde dikey şekilde ortaya çıkan, daha çok sigara içen bireylerde karşılaştığımız bu çizgiler yüzümüzü olduğundan daha yaşlı gösterir. Bunlardan kurtulmak için de deri altındaki yatay kaslara botoks uygulayabiliriz.

Ağız Köşe Çizgileri

Ağzın her iki tarafından aşağı yönlü geniş bir açıyla uzanan çizgilerin giderilmesi için uygulanan bu botoks türü halk arasında gülen yüz botoksu olarak da bilinmektedir.

Kombine Yüz Botoksu

Yüzümüzde botoksa ihtiyaç duyan birden fazla bölgeye, uygun miktarlarda uygulanan botoks işlemine Kombine Yüz Botoksu diyoruz.

Botoks
İle Kırışıklık Tedavisi

Mimik kaslarımızın uzun yıllar boyunca sürekli olarak çalışması, kasların üzerini örten deri kıvrımlarının da giderek daha belirgin hale gelmesine neden olur. Yüzümüzde dinamik çizgilenmeler oluşur. Kaş arası, dudak çevresi, alın ve göz kenarları dinamik çizgilenmenin en çok yaşandığı bölgelerdir. Tüm bu çizgilenmeler bizi yaşlı, yorgun ve öfkeli gösterir. Mimik kaslarına botoks uygulayarak bu kasların hareketlerini zayıflatabilir ve bu sayede derinin katlanmasını önleyebiliriz. Bu da çizgilenmeyi azaltır ve daha genç, dinç ve mutlu bir görünmemizi sağlar.

Botoks
İle Yüz Şekillendirme

Botoks enjeksiyonu kırışıklık gidermenin yanı sıra yüz şekillendirme için de sıkça başvurulan bir yöntemdir. Kaşların kuyruk noktasından kaldırılması ve bu sayede kişinin şaşkın yüz ifadesinden kurtarılması mümkündür.

Gülerken üst diş etimizin görülmesi de botoks sayesinde düzeltilebilecek estetik kusurlardan biridir. Yüz hatlarımızı yumuşatmak, daha oval ve feminen bir yüze sahip olmak için de botoks uygulamalarından faydalanabiliriz.

Botoks
İle Aşırı Terleme Tedavisi

Botoks enjeksiyonu, ter bezleri üzerine uygulandığı taktirde sinir uçları ile ter bezlerinin arasındaki iletiyi durdurur. Bu sayede ter bezleri daha az çalışır. İnsan bedeninde en çok terleyen koltuk altı, avuç içi gibi noktalara uygulanır. Botoks sonrası aşırı terleme şikâyetleri giderilmiş olur. Etkisini 6 ay boyunca sürdüren botoks uygulaması sayesinde kişi aşırı terleme şikâyeti yaşamaz.

Botoks
İle Migren Tedavisi

Migren ağrılarının kontrol altına alınabilmesi için kafa ve boyundaki 7 farklı noktaya botoks enjeksiyonu uygulanabilmektedir. Kişiye özgü planlanan bu tedavide uzman bir nörolog kararı ile ek enjeksiyonlar uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Botoks Uygulamasında
Doğal Sonuçlar Elde Etmeninin İncelikleri

Botoks uygulaması son derece basit bir prosedür gibi gözükse de son derece beceri ve incelik isteyen bir işlemdir. Sonuçların amaçlandığı gibi doğal olması için doktorun yüz kaslarının anatomisine son derece hakim olması gerekir. Enjeksiyonun gerçekleştirileceği noktaların doğru saptanması, kişinin ihtiyaçlarının gözetilerek hareket edilmesi önem taşır. Tüm bunlar doğru şekilde uygulandığında sizi tanıyan insanlar yüzünüzün aydınlandığını, genç ve dinamik göründüğünüzü fark ederler. Ancak botoks yaptırdığınızı düşünmezler. Uygulamayı gerçekleştiren doktorun herkesin mimik ve ifadelerinin kendine özgü olduğunu bilerek hareket etmesi gerekir.

Botoks Uygulandıktan
Sonra Etkiyi Ne Zaman Fark Ederiz? Botoks Ne Sıklıkla Tekrarlanmalı?

Botoks uygulamalarının etkisi üçüncü günden itibaren kendisini göstermeye başlar. 10-14 gün sonra ise kesin sonuçları gözlemleyebiliriz. Etkilerin kaybolmaya başlaması ile birlikte tekrarlayabilirsiniz. Bu süre genellikle 6 ay civarındadır. Botoks sık sık ve gereksiz tekrarlandığında vücutta antikor gelişimini tetikleyebilir. Bu da sonraki botoks işlemlerinin etkinliğini azaltacaktır.

Botoks
Sonrasında Yüzümüzde Şaşkın ve Donuk Bir İfade Olur Mu?

Botoks uygulamaları kişinin yüz anatomisi, mimik yapısı, kırışıklıkların derinliği dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde yüz ifadenizde hiçbir bozukluğa neden olmaz. Tecrübeli ve uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen botoks uygulamasında böyle bir tehlike söz konusu değildir.

Botoks Uygulamasından
Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

İlk 24 saat, uygulama bölgesine masaj yapılmamalı ve bölge ovuşturulmamalıdır. Aynı gün makyaj yapmaktan kaçınılmalı, yüz üstü yatılmamalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. Sauna ve hamam gibi sıcak, buharlı ortamlardan uzak durmak kaydıyla duş alınabilir.

Botoks
Kimlere Uygulanmaz?

Botoks işlemi kan hastalığı yaşayan bireylere, hamilelik sürecindeki kadınlara, nörolojik hastalığı bulunan kişilere uygulanmaz. Bu kişiler botoksa ve etkilerine karşı daha duyarlı veya daha dirençlidir. Bu kişilere uygulanan botoks, yeterince uzun ve iyi etki göstermez.

Botoks
Güvenli Bir Yöntem Midir?

Tıp dünyasında uzun zamandır kullanılan ve FDA tarafından onaylanan botulinum toksinlerinin tıbbi açıdan hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, günümüzde botoksun nerede üretildiği, nerede ve kimler tarafından uygulandığı gibi konular önem taşımaktadır. Klinik ortamlar dışında, uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmeyen botoks uygulamaları tehlikeli olabilir. Bu yüzden sağlığınız açısından doğru bir karar alarak profesyonel bir kliniğe başvurmanız gerekir.

Botoks
Yaptırırsam Mimiklerim Kaybolur Mu?

Botoks, kişiyi mimiklerinden arındırmaz ya da yüzü donuklaştırmaz. Bu sonuçlar ancak kötü ve başarısız botoks uygulamalarının neticesinde ortaya çıkar. Botoksta amaç, aşırı çalışan ve kırışıklıklara neden olan kasların geçici bir süre ile kasılmasına engel olmaktır. Dozlar kişinin sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlayacak, mimiklerini yok etmeyecek seviyede ayarlanır. Bu da ciddi bir beceri, deneyim ve anatomik bilgi gerektirir. Yani doğru ve profesyonel bir botoks işleminin sonrasında mimiklerinizde kayıp yaşanmaz. Yüzünüzde şişlikler meydana gelmez.

Botoks
Diğer Estetik ve Antiaging (Yaşlanma Karşıtı) Uygulamalar İle Kombine Edilebilir Mi?

Genellikle dudak dolgusu, yüz dolgusu, estetik lazer veya ultrasound tedavileri botoks ile kombine şekilde uygulanmaktadır. Botoksun diğer estetik işlemlerle birlikte uygulanmasında bir sakınca söz konusu değildir.

Botoks
Enjeksiyonları Ağrılı Mıdır?

Botoks enjeksiyonlarında kullanılan iğneler çok incedir. Bu kişinin daha az acı hissetmesini sağlar. Bununla birlikte enjeksiyon bölgesi daha önceden anestezik kremlerle uyuşturulduğu için kişi uygulama sırasında hiçbir acı hissetmez.

Botoks
Fiyatları

Botoks fiyatlarını belirleyen unsurlar arasında en önemlilerinden biri botoksun uygulanma amacıdır. Zira aşırı terleme tedavilerinde kullanılan doz ile kırışıklık giderme veya migren tedavisinde kullanılan doz aynı değildir. Bu yüzden maliyetleri birbirlerinden farklıdır. Bunun dışında kullanılan botoksun markası, kliniğin teknik donanımı, doktorun uzmanlık ve tecrübesi de botoks fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır. Botoks fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Botoks ve Dolgu
Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dolgu işlemlerinde kullanılan malzeme hyalüronik asit bazlı bir çeşit jeldir. Dolgu işlemi, botokstan farklı olarak kaslara etki etmez. Yalnızca ciltteki kırışıklıkları doldurarak görünümünü azaltır. Özellikle bölgesel anlamda çok iyi sonuçlar veren dolgu uygulamaları dudak, çene gibi noktalarda sıkça tercih edilmektedir. Etkisi kısa sürede ortaya çıkar ve 6-24 ay arası bir zaman zarfında kalıcılığını korur. Dolgu ve botoks işlemleri aynı noktaya olmadığı sürece birlikte kombine biçimde uygulanabilir. Örneğin alın çizgilerini gidermek için botoksu tercih eden birisi, jawline çene dolgusu ile yüz estetiğini tamamlayabilir.

Botoks
Çeşitleri Nelerdir?

Medikal estetik alanında güvenilir adresiniz Dr. Lida Çiteli ile Botoks Uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Botoks
Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Botoks Felç Eder Mi?

Hayır. Botoks uygulanan kaslar, kalıcı şekilde felç olmazlar. Yalnızca sinir uçlarında bulunan ve iletim sağlayan maddelerin salınımları engellenir. Bu sayede kasların kasılması 4 ila 6 ay süresince önlenmiş olur. Bu sürenin ardından kaslar eskiden olduğu gibi çalışmaya devam eder.

Botoks Yılan Zehri Mi?

Botoks asla yılan zehri değildir. Aksine Clostridium botulinum isimi verilen bir bakteriden üretilmiş, bir çeşit nörotoksindir.

Dudağa Botoks Yapılır Mı?

Dudak botoksu çok düşük dozlarda, yalnızca dikey çizgileri azaltmak için uygulanır. Dolgun ve estetik bir dudak görünümü elde etmek istiyorsanız, başvurmanız gereken yöntem dudak botoksu değil dudak dolgusudur.

Erkekler de Botoks Yaptırabilir Mi?

Günümüzde erkekler de yoğun olarak yaşlanmanın yüzlerinde bıraktığı etkilerden kurtulmak, daha genç, enerjik ve sağlıklı görünmek için medikal estetik tedavilerine başvuruyorlar. Özellikle alın ve göz çevrelerindeki kırışıklıkları gidermek için botoks uygulaması erkekler arasında çok popüler. Brother + botoks yani bro-tox terimi erkekler için gün geçtikçe popüler hale gelen botoks uygulamasını yansıtıyor. Bunun dışında migren ve aşırı terleme tedavisi amacıyla yaptırılan botoks işlemlerinde de bir cinsiyet farkı söz konusu değil.

Sosyal Medyada Paylaş
Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.