Dr. Lida Çiteli

Lazerle Ben Tedavisinde Merak Ettikleriniz…

Lazerle Ben Tedavisinde Merak Ettikleriniz…

Tıpta nevüs olarak adlandırılan benler; deriye renk veren pigment hücrelerinin kümeleşmesiyle oluşurlar. Nevüsler doğumsal olabildiği gibi yaşamın başka bir evresinde de ortaya çıkabilirler. Vücudun herhangi bir kısmında renk, büyüklük ve ciltten yükseklik gibi farklı biçimlerde görülebilen nevüsler; bazen estetik problemlerine veya tıraş esnasında güçlüklere neden olabilir. Ergenlik ve hamilelik döneminde, güneşe ya da solaryuma maruz kalmada veya yaşlılık safhasında benlerin sayıları ile büyüklükleri değişebilir. Nevüslerin önemli bir bölümü iyi huyludur. Ancak zaman çerisinde renkte koyulaşma, kanama, şekil değişiklikleri gibi olumsuzluklar görülebilir. Derideki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünüp çoğalması sonucu ‘melanoma’ adı verilen cilt kanseri gelişebilir. Benlerin kenarlarının büyümesi, yanma ve kaşıntı gibi bulgulara dikkat edilmelidir. Bu yapıların renk, şekil ve boyut değişiklikleri devamlı takip edilmelidir. Olası belirtiler için bir uzmana başvurulmalıdır.

Ben Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Nevüsler; cerrahi yöntemlerle müdahale edilebileceği gibi lazerle de tedavi edilebilir. Lazer uygulamasında benin “iyi huylu” olması gerekir. Son teknolojik imkanları gerçekleştirilen lazer tedavisi cilt yüzeyinde ya da yüzeye yakın benlerde tercih ediliyor. Lezyonların (doku bozukluğu) derin köklerinin olması halinde cerrahi metotlar önerilir. Ciltte deri seviyesine yakın iyi huylu benler tek seans lazer tedavisi ile herhangi bir iz bırakılmadan alınabilir. İşlem sırasında tatbik edilen lokal anestezi sayesinde hasta acı hissetmez. Operasyonunun gerçekleştiği bölüm yaklaşık 1 haftada iyileşir. Ciltte hafif bir kızarıklık kalabilir. Buranın da bir veya altı ayda iyileşmesiyle cilt normal tonuna ulaşır. Benlere müdahale mutlaka bir sağlık kuruluşunda ve uzman tarafından yapılmalıdır.

Lazerle Ben Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Oldukça sağlıklı ve pratik bir seçenek olan lazer ile tek seansta iyi huylu benler (çok büyük boyuttakiler hariç) iz bırakılmadan tedavi edilebiliyor. Cilt seviyesi ile eşit olan veya kabarıklık şeklindeki benlerde de etkili bir çözümdür. Saç ve sakal derisindeki benlerde kıl kökleri hasar görmez. Bu yüzden iz oluşmaz. Bir seansta ortalama 30-40 ben tedavisi sağlanabilir. Herhangi bir kanama olmadığından pansumana gerek olmaz. Ciltte kesi ve yanık olmadığı için enfeksiyon riski düşüktür. İyileşme süreci daha hızlıdır. Noninvaziv (endotrakeal tüp kullanmadan uygulanan ventilatör desteği) bir tedavi prosedürüdür. Ciltte işlem yapılması zor alanlarda rahatlıkla düşünülebilir.

Lazerle Ben Aldırmanın Yan Etkisi Var Mıdır?

Bir benin lazerle tedavi edilip edilmeyeceğine yapılan muayene doğrultusunda uzman bir hekim karar verir. Diğer tedavi biçimlerine kıyasla lazer tedavisinde ciltte kesi oluşturulmadığı için iz bırakma ve enfeksiyon görülme riski daha düşüktür. Fakat çok büyük benlerde sivilce izine benzer küçük bir iz kalabilir, geçici renk değişimi ve kızarıklıklar fark edilebilir.

Hangi Benler Lazer ile Alınır?

Lazer tedavinin sunduğu avantajlarla kişiyi rahatsız eden benler sıklıkla tercih edilen bir formüldür. Ağrısız bir işlem olması, yara izi oluşmaması ve tekrarlamaması dolayısıyla iyi huylu, cilt ile eşit hizada ya da cilt üzerinde kabarıklık olarak görülen benlere uygulanan lazer uygulaması, tedavi edilmesi zor noktalardaki nevüslerin çıkarılması için ideal alternatiftir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle tedavi lokal anestezi altında benin yapısını oluşturan pigmentasyon hücrelerine uygulanır. Cerrahi tekniklere göre iyileşme süresi daha kısa olan bu işlemde lazer ışınlarını emen hücreler sağlıklı deriden uzaklaşır. Tedavi planında operasyon sonrasında duyarlı davranılması gereken kurallar doktor tarafından hastaya iletilir. Uzmanın uyarılarına özen gösterilmesi tedavi sürecinin başarıyla ulaşmasını destekler. Kimi zaman lazerle temizlenen alanda kırmızı renkte küçük noktalar çıkabilir. Normal kabul edilen bu semptomlar pansuman ile kapatılır. Ayrıca oluşan kabuklanmalar da bir hafta içerisinde düşer. Kabuklanmalar düşene kadar cilde makyaj yapılmaması unutulmamalıdır.

Ben Tedavisi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Lazerle tedavisi için ilgili uzman ile öncelikle uygun prosedürler planlanır. Tedavi sırasında olası riskleri ve komplikasyonlar hususunda kişi bilgilendirilir. Hastanın gerekli analizleri ve ölçümleri değerlendirilir. Bu çerçevede benin tipine, boyutuna, bulunduğu yere, sayısına göre uygun fiyat kriterleri belirlenir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al