Ozon Terapi

Ozon Terapi İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  30-45 dk

 • Etki Süresi

  -

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  -

Ozon Gazı günümüzde başta dolaşımla ilgili hastalıklar olmak üzere enfeksiyonlarda, romatizmal hastalıklarda ve covid hastalığında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Ozon gazının en çok kullanıldığı tedavilerden biri de yaşlanma karşıtı tedavilerdir. Yaşlanma ile birlikte artan kırışıklıkların tedavisinde oldukça başarılı olan Ozon Terapisi, kılcal damarlarda kan yoğunluğunu artırarak oksijensiz kalan hücreleri yeniler. Bunun sonucunda da hücresel gençleşme sağlanarak daha parlak ve pürüzsüz bir cilt elde edilir.

Ozon Tedavisi Nedir?

Vücutta ortaya çıkan bir hastalığın tedavisinde ozon gazının kullanılmasıdır. Ozon gazı, bağışıklık sistemini uyararak tıbbi hastalık veya rahatsızlıkları tedavi eder. Ozon gazının çok güçlü okside etme ve dezenfekte etme özelliği bulunur.

Ozon Tedavisi Ne İçin Kullanılır?

Çok sayıda hastalığın tedavi sürecinde destek amaçlı olarak kullanılan ozon tedavisi ile ilgili olarak ‘ozon tedavisinin faydaları, cilde ozon tedavisi, ozon tedavisi yaptıranların yorumları’ sıkça merak ediliyor. Bağışıklık tedavilerinin öncü ismi Dr. Lida Çiteli, ozon terapi uygulaması ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için anlattı.

Ozon tedavisi, özellikle bağışıklık sistemini tehdit eden hastalıklarda son derece etkilidir. İnsan bedenindeki hücrelerin kendilerini yenileme sürecini hızlandırır, kan şekerini düşürür ve oksijen azlığının giderilmesini sağlar. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan Ozon Tedavisi, kanser tedavilerinde destekleyici olarak sıkça kullanılmaktadır. Kişinin metabolizmasını uyarması, hücrelere oksijen takviyesi sağlaması ve dolayısıyla da kanserli hücrelerin yok edilmesine yardım eder. Bununla birlikte kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin etkisini arttırdığı da düşünülmektedir.

Kişinin solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan Ozon Terapi, diyabet, KOAH, astım hastalarında da olumlu etkiler sağlar. Diyabet hastalığının ayak bölgesinde meydana getirdiği uyuşma ve ağrı semptomlarının azaltılmasında, dolaşım bozukluğunun tedavisinde de etkilidir.

Kandaki oksijen seviyesinin artması ve hastaların kolay nefes almasında olumlu rol oynayan ozon tedavisi, solunum yolu rahatsızlıklarında da kullanılır. Yara ve enfeksiyon problemlerinde mikrop ve bakterilerin üremesine engel olarak dokuların daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur. Varis, yumuşak doku enfeksiyonları, kronik ve iyileşmeyen yaralar ve daha birçok durumda en etkili yardımcı tedavi olarak Ozon Terapi katkı sağlamaktadır.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ozon tedavisinin uygulama yöntemi kişinin durumuna, hastalığına, hastalığın şiddetine ve eşlik eden hastalıklar varsa bunlara bağlı olarak tespit edilir. En sık tercih edilen yöntem Majör otohemoterapidir. Minör otohemoterapi, rectal insulasyon deret intraarteriyel ve direkt intravenöiz gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

Ozon Terapi Yöntemleri Nelerdir?

Ozon gazı vücutta çeşitli yöntemlerle kullanılarak tedavi sağlanmaktadır. Ozon gazının hangi yöntemle kullanılacağına ise doktor karar verir.

Sistemik Ozon Tedavisi

Sistemik uygulamalar arasında majör yöntem en çok uygulanan ozon tedavi yöntemi olarak öne çıkar. Hastadan belli bir miktar kan alınarak yaklaşık 10 dakika boyunca oksijen ve ozon karışımı ile birleştirilir. Elde edilen bu yeni karışım kişiye damardan geri verilir. Majör ozon tedavisinin dozu ve seansları hastalığa, hastanın yaşına dikkat edilerek planlanır.

Lokal Ozon Tedavisi

Lokal ozon tedavisi hastalığın cinsine göre optimum dozda hazırlanan ozon ve oksijen karışımının cilt, kas, tendon veya vücut boşluklarına uygulanması işlemidir. Minör yöntem, torbalama yöntemi, topikal yöntem en sık tercih edilen lokal ozon tedavileri arasındadır. Genellikle detoks, selülit tedavisi ve zayıflama tedavisinde kullanılan Lokal Ozon yöntemlerinden biri de sauna yöntemidir. Hastaların başı dışarda kalmak suretiyle, vücudu özel bir kabin içine alınır. Ozon ve oksijen karışımı cilde doğrudan uygulanır. Yaklaşık 20 dakika süren ve kozmetik uygulamalar arasında en çok rağbet görenlerden biri olan Sauna yöntemi cilt üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Majör Terapi

En yaygın kullanılan ozon tedavi yöntemidir. Kişiden alınacak 50-200 ml. kan, seans sayısına, uygulanacak doza, hastanın durumuna, yaşına ve hastalığına bağlı olarak alınır. Kan ozonlandıktan sonra tekrar dokulara bırakılır. Antioksidan sistemi çalıştırılarak kan ve organlar oksijen radikallerinden temizlenir. Böylece bağışıklık sistemi güçlenir. Kan damarları açılır, kan dolaşımı daha kolay hale gelir.

Ozon Minör Terapi

Vücudun ihtiyacına bağlı olarak kişiden alınacak 2-5 cc arası kan ozonla karıştırılarak kaslara enjekte edilir. Böylece solunum yolları hastalıklarına karşı vücut direnç kazanır. Astım ve KOAH hastalıklarında güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Alerjik ve dermatolojik hastalıklar üzerinde de etkili bir yöntemdir.

Ozon Rectal

Ozon gazının rectal (makat) yoluyla bağırsaklara verilmesi işlemidir. Majör ozon terapisinin yapılamadığı durumlarda tercih edilmektedir.

Ozon Torbalama ve Kupa

İyileşmeyen yaralara ve yanık durumunda problemli bölgelere ozon gazı uygulanmasıdır. Bu yöntem ile enfeksiyon odakları ortadan kaldırılır, yaranın veya hasarlı dokunun hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Cilt lezyonlarında, diyabetik ayaklarda, iyileşmeyen yaralarda, dolaşım bozukluklarında, huzursuz bacak sendromunda ve nöropatik ağrılarda etkili olmaktadır.

Ozon Eklem İçi Uygulamaları

Romatizma ve artroz gibi durumlarda ozon gazının eklem içerisine uygulanması işlemidir. Bu işlem ile kıkırdak dokusunun beslenmesi sağlanarak, dokunun kendi kendini tamir etmesi amaçlanır.

Ozon Sauna Uygulamaları

Ozon buharının ciltten emiliminin sağlandığı yöntemdir. Ozon sauna yöntemi;

 • Detoks ve selülit tedavisinde
 • Cilt rahatsızlıklarında güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanabilir?

Ozon tedavisi başta dolaşımla ilgili hastalıklarda kullanılsa da günümüzde yaşlanma karşıtı tedavilerde, enfeksiyonlarda, romatizmal hastalıklarda, covid hastalığında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Anti Aging Yaşlanma Karşıtı Bakım

Yaşlanma ile birlikte vücutta kan dolaşımı zayıflar, bunun sonucunda da bazı bölgelerdeki hücreler yeterli oksijeni alamaz. Oksijensiz kalan hücreler ise canlılığını kaybederek kurur. Bu durum özellikle ciltte kırışıklıklara yol açar.

Ozon tedavisi vücutta kan dolaşımını sağlayarak kılcal damarlarda kan yoğunluğunu artırır, hücreleri oksijen yönünden zengin kan ile besleyerek hem hücre yenilenmesini sağlar hem de canlılığını kaybeden hücreleri deriden uzaklaştırarak yeni hücre oluşumunu sağlar. Böylece anti aging özelliğiyle hücresel gençleşmeyi sağlar, yaşlanmayı geciktirir.

Otoimmün Hastalıklar

Fibromiyalji gibi otoimmün hastalıkların tedavisinde ozon tedavisi yoğun olarak kullanılmaktadır. Otoimmün hastalıklarda vücut kendi doku ve hücrelerini yabancı olarak algılar ve saldırıya başlar. Bunun sonucunda da dokularda iltihabi reaksiyonlar ortaya çıkar. Otoimmün hastalıklardan biri olan Fibromiyalji durumunda kronik yorgunluk, kas ağrısı, uyku bozukluğu, dil ve hafıza gibi bilişsel işlevlerde gerileme belirtileri görülür. Bu da yaşam kalitesini düşürür

Ozon tedavisi de bu tür durumlarda vücudun savunma mekanizmasını uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece fibromiyalji ve romatizmal hastalıkları bütüncül olarak tedavi eder.

Kronik Kas Yorgunlukları

Kas-iskelet sistemi hastalıklarında da ozon tedavisi kullanılmaktadır. Ozon tedavisi ile endorfin salınımı uyarılır, antinosiseptif sistem aktivite edilerek kas hücrelerindeki ödem azaltılır, kas ağrıları hafifletilir. Kas sisteminde etkili olan süperoksit radikalleri azaltan, sitokin salınımını düzenleyen ve prostaglandini düzenleyen ozon tedavisi, böylece kaslardaki iltihabi oluşumları da ortadan kaldırır. Ozon tedavisi, akut yaralanmalar ve kronik kas yorgunluklarında etkili bir tedavidir.

Covid ve Post Covid Tabloları

Ozon tedavisinin antiviral etkileri de oldukça fazladır. Bu nedenle Covid 19 gibi yaygın enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yoğunlukla kullanılmaktadır. Covid vakalarında görülen baş dönmesi, yorgunluk, nefes darlığı, halsizlik, eklem ağrısı, atat ve koku duyularının zayıflaması, unutkanlık, çarpıntı hissi gibi şikâyetleri de kısa sürede ortadan kaldırır.

Ozon Tedavisinin Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

Ozon terapinin en önemli avantajları arasında hücrelerdeki ve dokulardaki oksijen seviyesini arttırması gelir. Oksijen seviyesindeki bu artış kan dolaşımımızı hızlandırırken bağışıklık sistemimizi de önemli ölçüde güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı güçlü bir koruma sağlar. Bununla birlikte hormonların ve kan basıncının dengelenmesini sağlar. Kas ve eklem ağrılarının azaltılması, beyin fonksiyonlarının normalde olduğundan daha iyi çalışması da Ozon Tedavisinin diğer avantajlarıdır.

Ozon tedavisi;

 • Kan dolaşımını hızlandırır, hücre ve dokuları besler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı vücut daha dirençli olur
 • Kan ve lenf sistemini temizler
 • Damarları yeniler, tansiyonu düzenler
 • Derinin ikinci bir akciğer sistemi veya üçüncü bir böbrek gibi çalışmasını sağlar
 • Daha temiz, yumuşak ve gençleşmiş bir cilt oluşturur
 • Kaslardaki toksinleri temizleyerek kasları gevşetir, yumuşatır ve esnekliği artırır
 • Beyin fonksiyonlarına faydalıdır, hafızayı kuvvetlendirir
 • Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır
 • Stres hormonu olan adrenalini okside ederek sakinlik sağlar, depresyon kaynaklı gerginliği giderir.
 • Eklem ağrılarına ve kas rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

Ozon Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Kişinin hastalığına bağlı şekilde uygulanan ozon tedavisinin etkisi sürekli değildir. Birçok hastada haftada 2 defa ve toplamda 10 seans şeklinde uygulanan bu terapi süreden bağımsız etki gösterir. Yine de doktorunuzun tavsiye ettiği aralıklarda tek seans uygulayarak etkiyi sürekli hale getirebilirsiniz.

Ozon Tedavi Seansı Ne Kadar Sürer?

Bir seanslık ozon terapi uygulaması yaklaşık 30 ila 45 dakikalık bir zaman dilimini kapsar. Tedavinin ilk evresinde seans aralıkları haftada iki defa olacak şekilde planlanır. Ancak ilerledikçe seans aralıkları da genişler ve ayda bir defalık periyotlara dönüşür.

Ozon Terapi Fiyatlar

Ozon terapi fiyatları hastalığın derecesi, uygulama bölgesine, uygulama bölgesinin büyüklüğüne, tedavide kullanılacak yönteme ve seans sayısına bağlı olarak değişmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar uygun olmayan cihazlarla işlem anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle uygulamanın kalitesi ve doktorun deneyimi önemli bir ayrıntıdır.

Ozon Terapi Sık Sorulan Sorular

Ozon tedavisi;

 • Kanser
 • Kalp hastalıkları
 • Tümörler
 • Otoimmün hastalıklar
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Alerjiler ve sinüzit
 • Multipl Skeleroz
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Lyme hastalığı
 • Raynaud hastalığı
 • Alzheimer
 • Parkinson
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Dejeneratif eklem hastalığı
 • Omurga iltihabı
 • Bağırsak hastalığı
 • Kronik enfeksiyonlar
 • Kronik ağrı
 • Hepatit
 • Sistit
 • Migren
 • Damar ameliyatı
 • Diş enfeksiyonları
 • Kulak enfeksiyonları
 • Yara iyileşmesi
 • Ürolojik hastalıkları olan kişilerde uygulanabilmektedir.

Ozon tedavi;

 • Hamileler
 • Yüksek tansiyonu olup ACE inhibitörü tedavisi alanlar
 • Pıhtılaşma bozukluğu olanlar
 • İleri derecede kansızlık sorunu olanlar
 • Kronik veya tekrarlayan pankreatiti olanlar
 • Hipertiroidi olanlar
 • Sık tekrarlayan kas krampı olanlar
 • Ozona alerjisi olan astım hastaları
 • Glukoz 6 fosfaz dehidrogenaz enzim eksikliği bulunanlar
 • Yeni kalp krizi geçirenler, kalp-damar hastalığı olanlar
 • Yeni kanama geçirmiş kişilerde uygulanmaz.

Ozon tedavisi sırasında kişi ozon gazını soluduğu için nadiren de olsa solunum yollarında bir tahriş yaşanabilir. Bazı ozon terapilerinin prosedürlerinde kramp, gaz çıkarma ihtiyacı gibi durumlar da gözlenmektedir. Fakat belirtmemiz gerekir ki tüm bu yan etkiler geçicidir. Uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen ozon terapi uygulamasında herhangi bir yan etki riski söz konusu değildir.

Ozon tedavisinde seans sayısı hastanın durumu ve hastalığın türü dikkate alınarak planlanır. Kişinin kilosu, yaşı, kullandığı ilaçlar, hastalığının ne kadar süreden beri devam ettiği gibi faktörler dikkate alınarak planlama yapılır. Ozon tedavisi tüm bu faktörler değerlendirildiğinde ortalama 10 seans şeklinde uygulanmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bazı hastalar için bu süre uzayabilir. Örneğin bel fıtığı hastalarında gereken seans sayısı 12 ila 14’e kadar olabilmektedir.

Ozon Terapi uygulamasının saç kökleri üzerinde uyarıcı etkisinin bulunduğu ve bu sayede saç dökülmesini azalttığı bilinmektedir. Bunun dışında saçlardaki kepeklenmenin önüne geçtiğinin de altını çizmek gerekir.

Diğer Bağışıklık Tedavileri
Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.