Dr. Lida Çiteli

10 Adımda Doğal Yollarla Sivilcelerden Kurtulun

10 Adımda Doğal Yollarla Sivilcelerden Kurtulun

Genellikle ergenlik döneminde başlayıp ileri yaşlara kadar sürebilen sivilce (akne), deri altındaki yağ salgılayan bezlerin ve kıl köklerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan yaygın bir cilt problemidir. Sivilcelerin meydana gelmesinde pek çok faktörden söz edilebilir. Sivilce oluşumunda özellikle beslenme alışkanlıkları, genetik, çevresel ve hormonal nedenler etkilidir. Genellikle yüz, alın, göğüs ve sırt bölgesinde görülen sivilceler, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olduğunu söylemek mümkün.

Sivilcelerle Baş Etmek Mümkün Mü?

Bireylerin her yaşta karşılaşabileceği sivilceler rutin bazı alışkanlıkları değiştirilerek önlenebilir. Yaşam kalitesini olumsuz etkiyen sivilce oluşumun önünü geçmek için öncelikle iyi bir cilt bakımı uygulamak gerekiyor.

Sivilceye Karşı Ne Yapılmalı?

Sivilcelerden arınmış pürüzsüz bir cilt için şu adımlar izlenebilir:

Cildi Düzenli Şekilde Temizleyin

Sağlıklı bir cilt için sabah-akşam düzenli temizlik önemlidir. Bu uygulamada cilt tipine göre nazik bir temizleyici tercih edilmelidir. Günde iki kez doğru ürünlerle temizlik sayesinde ciltteki gözenekler açık kalır. Cilt yağ, kir ve makyaj izlerinden arınır.

Yüzünüze Dokunmaktan Kaçının

Eller sürekli olarak çeşitli yüzeylere temas ettiğinde üzerinde bakteri kalabilir. Yüze dokunulduğunda bu bakteriler veya diğer kirleticiler cilde transfer edilebilir. Kirli ellerle cilde temas etmek, derideki bakteri ve yağı artırarak sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu sebeple zorunlu bir durum olmadıkça gün içinde yüzünüze dokunmaktan kaçınmak yararlı olacaktır.

Komedojenik Olmayan Ürünler

Bazı ciltler sivilce oluşumuna yatkın olabilir. Böyle bir problemin çözümü için ciltteki gözenekleri tıkamayan (komedojenik) olmayan ürünler doğru bir seçenek olacaktır.

Düzenli Şekilde Cildi Nemlendirin

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmak için düzenli şekilde nemlendirme yapmak gerekir. Yağlı bir ciltte bile nemlendirici ihmal edilmemelidir. Bu sağlıklı bir cilt bariyeri için gereklidir. Nemlendirici ürünler kullanarak cilde nem ve besin aşılanabilir. Bu uygulama yapılırken gözenekleri tıkamayan hafif, yağsız ve su bazlı nemlendiricilerin tercihine özen gösterilmelidir.

Cildinizi Peeling İle Yenileyin

Peeling yapmak, ölü deri hücrelerini ve birikmiş kirleri temizleyerek cildin yenilenmesine katkı sunar. Aşırıya kaçmayan peeling ile derideki gözenekler açılır. Pürüzsüz bir cilt görünümü sağlar. Cilt tipine uygun bir peeling ürünleriyle ile yüzdeki yağ, kir ve makyaj artıkları yok edilir. Haftada bir veya iki kez peeling ürünleri nazikçe cilde uygulanabilir.

Sivilceleri Sıkmaktan Kaçının

Sivilceleri patlatmak cilde zarar verir. Bu durum bakterilerin daha fazla yayılmasına neden olur. Sivilceleri sıkmak iltihaplanma ve yara oluşumuna neden olup ciltte kalıcı iz bırakabilir. Sivilcelerden kurtulmak için onları patlatmak yerine daha güvenli yöntemler tercin edilmelidir. Bir uzman desteğiyle dermokozmetik ürünleri denenebilir.

Yağlı Saçlarınızı Temiz Tutun

Yağlı saçlar cilde temas ettiğinde kimi olumsuzluklara neden olabilir. Yağlı saçlar ile cilt daha sık yağlanır. Bu yüzden saçlar düzenli olarak yıkanmalıdır. Temizliğe dikkat edilmelidir. Yağlı saçlar olabildiğince ciltten uzak tutulmasında fayda vardır.

Yoğun Güneşe Maruz Kalmayın

Güneş ışınları akne eğilimli ciltler için belli oranda yararlı olabilir. Ancak aşırı güneş ışınlarından çekinmek gerekir. Güneş ışınları ciltteki yağ oranını artırabilir ve gözenekleri tıkayabilir. Bu da sivilce oluşumuna yol açabilir. Cildi güneşten korumak için her mevsim güneş kremi kullanılmalıdır. Ayrıca geniş kenarlı şapka ve gözlük takılmalı. Güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmaktan kaçınılmalıdır.

Stresle Mutlaka Başa Çıkılmalıdır

Vücutta hormonal değişikliklere neden olarak stres, aynı zamanda sivilce oluşumunu da tetikleyebilir. Stres, kortizol hormonunun salgılanmasını yükseltir. Bu ise ciltte yağ üretimini artırır. Aşırı yağlanma ciltte gözenekleri tıkar ve sivilcelere neden olur. Bundan dolayı stresle başa çıkmanın yöntemlerine başvurulmalıdır.

Dengeli Beslenin

Her mevsim dengeli beslenme genel sağlık gibi cildi de güçlendirir. Bunun için meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler daha çok tüketilmelidir. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Yeterli miktarda su tüketimi de cildin nem dengesini düzenleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al