Dr. Lida Çiteli

Bedenin İletişimi: Bölgesel Yağlanmaların Sağlık İşaretleri

Bedenin İletişimi: Bölgesel Yağlanmaların Sağlık İşaretleri

Vücudumuzun yaşadığı değişimler, vücudun bizimle konuşma biçimidir. Her değişim sağlık durumumuz hakkında bir fikir verir. Ciddi birer uyarı niteliğinde olan bu değişimlere kulak vermeliyiz. Özellikle bölgesel yağlanmalara dikkat etmezsek, ilerleyen zamanda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz. Dr. Lida Çiteli, farklı bölgelerde meydana gelen yağlanmaların sağlığımız hakkında verdiği sinyalleri sizler için anlattı.

Kalça Bölgesindeki Yağlar

Kalça bölgesindeki yağlanmalar genel olarak kadınların yaşadığı bir şikayettir. Genetik faktörlerin etkili olduğu bu duruma kimi zaman süt, glüten, doğum kontrol hapları ve fiziksel aktivite eksikliği gibi etkenler de neden olabilmektedir. Eğer genetik bir yatkınlığınız olmadan kalça bölgesinde bir yağlanma sorunu yaşıyorsanız fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzı benimsemeli ve beslenme rutininizde bazı değişikliklere gitmelisiniz.

Kol Bölgesindeki Yağlar

Kollarımızda orantısız biçimde biriken yağ kütleleri, vücudumuzun yaşadığı hormonal değişikliklerden ötürü meydana gelebilir. Hormon seviyenizi etkileyecek ilaçlar kullanıyorsanız üst kollarınızda orantısız bir yağ dokusu ile karşılaşabilirsiniz.

Karın Bölgesindeki Yağlar

Vücudumuzda yağ dokularının biriktiği ve estetik açısından en çok şikayet yaratan bölgelerin başında karın bölgesi geliyor. Karın bölgesinde biriken bu yağlara Visseral Yağ adı verilir. Visseral yağların yarattığı en büyük tehlike pankreas, kalp, karaciğer ve böbrek gibi hayati öneme sahip iç organların etrafını sarmasıdır. Yeterli seviyede egzersiz yapmazsanız veya düzensiz beslenirseniz karın bölgesinde Visseral yağ oluşumu kaçınılmaz hale gelir. Visseral yağlanma metabolizmanızın düşmesine, insülin direncine veya hormonal dengesizliklere işaret ediyor olabilir.

Alt Sırt ve Bel Bölgesi Yağlanmaları

Bel ve alt sırt bölgesindeki yağlar kişinin yeterli miktarda protein tüketmemesinden kaynaklanabilir. Karbonhidratlar, şekerli içecekler, işlenmiş gıdalar ve daha birçok etken bel bölgesindeki yağlanmalara neden olabilir. Bu bölgede gelişen yağlanmalar aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da tetikleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle dikkatli olunmalı ve bölgesel yağlanmalar meydana geldiğinde geç kalmadan tıbbi yardıma başvurulmalı.

Dr. Lida Çiteli, blog sayfasından sizlere sağlıklı bir yaşam için ipuçları paylaşmaya devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al