Dr. Lida Çiteli

Boyun ve Dekolte Bölgesi Bakımı Hakkında Her Şey

Boyun ve Dekolte Bölgesi Bakımı Hakkında Her Şey

Yaş ilerledikçe hücrelerimizin kendisini yenileme hızı azalır. Bunun yanı sıra yanlış uyku pozisyonu, stres faktörleri veya teknolojik aletler kullanırkenki duruş çizgimiz, boyun ve dekolte bölgemizdeki kırışıklıkların artmasına sebep olur. Bu yüzden boyun ve dekolte bölgesi için doğru bir bakım rutini geliştirmek cilt estetiğimiz için büyük önem taşır. Medikal estetiğin öncü ismi Dr. Lida Çiteli, Boyun ve Dekolte Bölgesi Bakımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için anlattı.

Boyun ve dekolte bölgesinde oluşan kırışıklıkların ilerleyen yaşlarda belirginleşmesi normal olsa da bazı insanlarda erken yaşta da görülebilmektedir. Kimi zaman genetik faktörler, kimi zaman da vitamin ve minerallerin eksikliği, boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklıklara sebep olur. Yüz bölgesine düzenli cilt bakımı yapmak yaygın bir alışkanlık. Ama aynı alışkanlık boyun ve dekolte bölgesi için geçerli değil. Bu yüzden boyun ve dekolte bölgesi yaşımızı ele verir. Cildimizin hassas bölgelerinden biri olan boyun ve dekolte bölgesi, zamanın yıpratıcı etkilerine karşı son derece savunmasızdır. Hal böyle olunca sarkma ve kırışıklık tehlikesine karşı müsaittir. Ancak doğru bakım yöntemi ile bu sorunlardan kısa sürede kurtulmak mümkün.

  • Sabah yeni güne başlarken boyun bölgenizi soğuk suyla yıkayın.
  • Ardından krem ve kaliteli bitkisel yağ ile bakım yapın. Cildinizi nemlendirirken boyun ve dekolte bölgesini de ihmal etmeyin.
  • Haftada iki – üç kez olmak üzere bölgeye peeling uygulayarak ölü cilt hücrelerinden arının. Vitamin içerikli maskeler ile cildinizi besleyin.

Boyun Egzersizleri

Boyun ve dekolte bölgesine düzenli olarak masaj uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk önce boyun bölgesini temizleyip ardından durulayın. Sonrasında kırışıklık karşıtı nemlendiriciler uygulayın. Yüz yogası gibi uygulamalar sıkılaşmak için idealdir. Yoga kan dolaşımını hızlandırır ve kullandığımız bakım ürünlerinin etkisini arttırır. Yoga egzersizinin ardından nemlendirici kremi dekolte bölgenizin tümüne uygulayabilirsiniz.

Boyun ve Dekolte Bakımı Nasıl Yapılır?

İlk adım bölgenin temizliğini sağlamaktır. Zira yağ, kir, makyaj artıkları muhakkak temizlenmelidir. İkinci adım olarak anti-aging ve nemlendirici kremler uygulanır. Cildinizin ihtiyaçlarına göre antioksidan serumlarını da cilt bakım rutinine ekleyebilirsiniz. C vitamini içerikli serumlar, bölgenin ışıltılı ve canlı görünmesi için ideal bir seçimdir. Bölgenin kuru ve mat görünümünden rahatsızsanız hyaluronik asit bazlı serumlar tercih edebilirsiniz.

Boyun ve Dekolte Bölgesi İçin Maske Tarifi

20’li yaşların sonuna doğru bu bölgede kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Hassas bir cilt yapısı olan bu bölgedeki kırışıklıkları kontrol altına almak için doğal maskelerden faydalanabiliriz. Nem ve ışıltı kazandırmak için muz maskesi uygulanabilir. Bir adet muzu bir kaşık doğal gül suyu ile karıştırıp dekolte bölgenize yoğun bir şekilde uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra ılık su kullanarak durulayın. Bunu haftada bir defa maske uygulaması, bölgeye ihtiyaç duyduğu nem ve ışıltıyı kazandırabilir.

Yüksek Faktörlü Güneş Koruyucular Kullanın

Güneş ışınları vücudumuzdaki D vitamini emilimini arttırsa bile cilt sağlığımız için de önemli tehlikeler barındırır. Mevsim ayırt etmeksizin güneşe çıkarken, güneş ışınları ile temas eden bütün bölgelerimize yüksek faktörlü güneş kremi uygulamalıyız. Yalnızca bu bile çok sayıda cilt sorununun önlenmesini sağlar.

Uyku Pozisyonunuza Dikkat Edin

Geceleri yan yatarak uyuyan kişilerde gece boyunca göğüs bölgesi sıkışmaya maruz kalır. Bu da ince çizgilerinin görünümlerinin artmasına sebep olur. Sırt üstü uyumak çoğu insanı zorlasa da doğru olan pozisyon budur. Uyku pozisyonunuzu değiştiremiyorsanız uyumadan önce dekolte bölgesini nemlendirin. Bu sayede gece cilt kendini onarır ve yeniler.

Medikal estetiğin öncü ismi Dr. Lida Çiteli ile cilt bakım tavsiyeleri almak için bizi takip etmeye devam edin.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al