Dr. Lida Çiteli

Çene Dolgusu Hakkında Bilmedikleriniz

Çene Dolgusu Hakkında Bilmedikleriniz

Düzgün bir çene yapısı, yüz güzelliğini öne çıkaran en önemli unsurlardan biridir. Normal koşullarda çenenin yüzle uyumlu olması beklenir. Ancak yaşlanma veya genetik sebeplerin yanı sıra kaza ve travmalara bağlı olarak çenede bir takım şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Örneğin; çenede sarkma ya da uç yapısı gerekenden geride kalabilir. Çene formunda asimetri, hacim eksikliği, çene hattının belirsizliği, sarkma, çukurluk, çenede derin gamzeler, sivrilik, genişlik, eşitsizlikler gibi olumsuzluklar görülebilir. Rahatsızlıklara yol açan bu sorunun çözümüyle ilgili günümüzde sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri çene dolgusudur. Çene dolgusu; daha belirgin ve çekici bir çene yapısı elde etmek isteyen bireyler için popüler bir seçenektir. Çene şeklinin daha canlı ve güçlü bir görünüme sahip olması bireyi daha çekici hale getirir.

Çene Dolgusu İle Yüz Simetrisi Nasıl Sağlanır?

Çene dolgusu, çenenin boyutunu ve şeklini iyileştirirken yüzün simetrisini de artırabilir. Daha genç bir görünüme sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir formül olan çene dolgusu; estetik ve fonksiyonel amaçlarla çene bölgesinde gerçekleştirilen kozmetik bir uygulamadır. Özel dolgu içeriklerinin çeneye enjekte edilmesiyle çene hattı iyileştirilir, belirginleştirilir veya düzeltilir. Yapısal bozukluklar maskelenir. Çene yüz hatlarıyla uyumlu hale getirilir. Ameliyatsız, kesi ve dikiş gerekmeyen; kısa bir sürede gerçekleştirilen bu metotla çeneye hedeflenen şekil kazandırılır.

Çene Bozukluğu Tedavisinde Çene Dolgusu

Dolgu ile düzeltilebilir nitelikteki tüm çene bozukluğu problemlerinde bu işlem planlanabilir. Bazı özel durumlarda dolgu yeterli olmadığında cerrahi operasyon önerilebilir. Bu uygulama sayesinde özellikle güzel bir profil görüntüsüne sahip olmak isteyenler oldukça sevindirici sonuçlar elde edilebilir.

Yüz Orantısı Bozuklukları Giderilir

Yüze ilişkin estetik bozukluklara bir uzman tarafından teşhis edilir ve yüz orantısını bozan durumlara uygun tedavi seçenekleri belirlenir. Uzman tarafından çene dolgusuna karar verildiğinde yüz görünümü her açıdan fotoğraflanma yapılarak değerlendirilir. Fotoğraflar birbirleri ile karşılaştırılarak yapısal bozukluklar saptanır. Daha sonra enjeksiyon yapılacak alanlar tespit edilir.

Çene Dolgusunda Ne Kullanılır?

Çene dolgusunda genel olarak hyaluronik asit içeren maddeleri kullanılır. Kimi vakalarda sığır kolajeni veya hastanın vücudundan sağlanmış yağ hücreleri düşünülebilir. Veya biyobozunur polimerler ve kalsiyum hidroksilopatit gibi farklı dolgu ürünleri de gündeme gelebilir. Dolgu malzemelerinin Sağlık Bakanlığı'nın onaylamış olmasına dikkat edilmelidir.

Çene Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Genellikle 15 dakika gibi sürelik tek bir seansta tamamlanan bu işlemde ihtiyaç duyulması halinde ek bir enjeksiyon yapılabilir. Gerekli durumlarda sınırlı uyuşturma uygulanabilir. Uygulamada görülebilecek hafif kızarıklıklar kısada düzelir. Enjekte edilen dolgunun kalıcılığı dolgu ürününe bağlı olarak değişebilir. Hiyalüronik asit içerikli dolgular 1-2 yıl kalıcılığa sahiptir.

Çene Dolgusu Pahalı Mı?

Çene dolgusu fiyatları bu işlemi yaptırmayı planlayan bireylerin merak ettiği konulardan biridir. Fiyatlar çenedeki bozukluğun türü, şiddeti, hastanın durumu, kullanılan dolgu malzemesi, dolgunun kalıcılığı ve işlemi gerçekleştirecek olan hekime bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al