Dr. Lida Çiteli

Estetik Kaygılarla Yapılan Popüler Diyetlere Dikkat!

Estetik Kaygılarla Yapılan Popüler Diyetlere Dikkat!

Son zamanlarda bireylerin estetik kaygıları doğrultusunda bilimsel dayanağı olmayan diyetlerin sayısı da aynı oranda artıyor. İnsanların daha iyi görünme zaafları suiistimal edilerek hayatları riske atılıyor. Bu isteği fırsata çevirmek isteyen art niyetli kişilerin tuzaklarına karşı duyarlı olunmalı.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan ‘beslenme düzeni’ olarak tanımlanan diyet; toplumda çoğu kez sadece ‘zayıflama’ olarak algılanıyor. Oysa diyet; kişinin sosyal ve psikolojik özelliklerinin yanında; fiziksel yapısı ve beslenme düzeni gibi pek çok faktör göz önüne alınarak özel olarak planlanmalı.

Hedefleriniz Gerçekçi Olsun

Diyet veya zayıflama konusunda pek çok ‘doğru’ diye bilinen ‘yanlışlar’ bulunmakta. Hâlbuki sağlıklı bir yaşamın temeli dengeli beslenme alışkanlığından geçer. Sağlıklı bir vücuda sahip olmada öncelikle fazla kilolardan (obezite) kurtulmak gerekir. Kilo vermenin ilk yöntemi kararlı olmak ve hedefleri gerçekçi koymaktan geçer.

Kişiye Uygun Olmayan Diyetlerden Kaçının

Hızlı kilo vermek genellikle sağlıksızdır. Kilo vermeye değil, sağlıklı olmaya odaklanmalı. Kişiye uygunluğu test edilmemiş popüler diyetlerden kaçınılmalı. Aç kalarak, öğün atlayarak veya tek tür beslenme gibi hatalı uygulamalardan çekinmeli. Vücudun gereksinim duyduğu tüm besin gruplarını içeren dengeli bir diyet en sağlıklı olanıdır.

Hastalıklara Neden Oluyor

Hızlı kilo kaybı; baş ağrısı, saç dökülmesi, bitkinlik, demir eksikliği, kabızlık, tırnak şeklinde bozulma, bağışıklık sisteminde zayıflama, metabolizma sorunları, depresyon, kas kaybı olumsuz etkilere neden olabilir. Bu tip sağlık problemleri ile karşılaşmamak için sürdürülebilir, doğru ve dengeli bir beslenme yöntemi benimsemeli. Beslenme şekli muhakkak fiziksel aktivite ile desteklemeli. Bu hususta uzmanlardan destek sağlanmalı.

Çağın Hastalığı Obezite

Günümüzde önemli bir halk sorunu olan obezite ciddi ölüm nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Vücutta sağlığı bozacak düzeyde yağ birikmesi olan obezite; kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, solunum problemleri, eklem rahatsızlıkları, uyku apnesi, bazı kanser türleri ve psikolojik olmak üzere bir dizi soruna yol açabilir. Türk toplumunun erişkin yaştaki üçte ikisinin fazla kilolu olduğu ifade ediliyor. Obezitenin çok yönlü zararlarına karşı tedbirler almakta geç kalınmamalı.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al