Dr. Lida Çiteli

Gündüz Ayrı; Gece Ayrı Cilt Bakımı

Gündüz Ayrı; Gece Ayrı Cilt Bakımı

Sağlıklı, nemli ve pürüzsüz bir cilt için düzenli bakım şarttır. İyi bir cilt bakımı kişiyi daha da güzelleştirir. Düzenli cilt bakımı cildin genel sağlığını korur, daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Rutin cilt bakımı tendeki ihtiyaçları karşılayacak şekilde uyarlanmalı. Gece ve gündüz cilt bakımı arasında bir takım farklılıklar söz konusudur. Çünkü cildin bu iki ayrı zaman diliminde ihtiyaçları değişiktir. Bu ayrıntıyı bilerek hareket etmek ciltte daha etkili bir bakım sağlar. Genel olarak bir cilt bakımı rutininde şu adımlar izlenebilir. Daha güzel bir cilt görünümü için cildin gündüz bakımı ve gece bakımı farklı bir şekilde yapılmalıdır.

Gündüz Cilt Bakımı

Her şeyden önce cilt tipine göre uygun ürünleri kullanmaya dikkat edilmeli. Gündüz bakımı; cildin gün boyunca korunmasına ve canlı bir şekilde kalmasını sağlar. Güneş ışınları insan cildine zararlı olabilecek ultraviyole (UV) ışınları içerir. Cildin derinliklerine nüfuz eden UV ışınları yüzdeki kolajen ve elastin üretimini azaltabilir. Bu durum ciltte kırışıklıklar, sarkmalar ve diğer yaşlanma belirtilerine yol açabilir. Ayrıca hava kirliliği ve benzeri çevresel faktörler de cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle düzenli gündüz bakımı cildi sözü edilen etkilere karşı korumaya yardımcı olur.

Gündüz Cilt Bakımının Aşamaları

İlk Adım Temizlik

Gündüz bakımına cilt temizliğiyle başlamak doğru bir adım olur. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve uygun bir temizleyici kullanarak ilerleyin. Hijyene özen gösterilen cilt daha fazla oksijen ile buluşur. Böylece daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmanın keyfini yaşarsınız.

Tonik Kullanarak Cildinizi Tazeleyin

Tonik kullanmak cildi tazeler. Tonik ciltteki gözeneklerinizi sıkılaştırır ve yüzün daha sağlıklı olmasına katkı sunar. Koruyucu içeren bir nemlendirici bir krem ile de cildinize ayrı bir parlaklık kazandırabilirsiniz. Göz çevresi için özel bir krem tercih edilebilir. Ayrıca haftada bir veya iki kez cildinizi peeling veya maske yaparak derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Güneş Kremini İhmal Etmeyin

Gündüz bakımının son aşaması güneş kremidir. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş kremi alırken, cilt tipine uygun seçim yapmak ve düzenli olarak yenilemek önemlidir. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmalı. Ancak cildinize uygun bir güneş kremi seçmeye özen gösterin.

Gece Cilt Bakımı

Gündüz olduğu gibi gece de cilt bakımının belli bir disiplin içinde yapılmasında fayda var. Geceleri dinlenen ve yenilen cildin her zaman temiz tutulması olmazsa olmaz temel bir kural.

Gece Cilt Bakımının Aşamaları

Cildinize Uygun Temizleyici Seçin

Öncelikle cildinize uyun bir temizleyiciyi belirleyerek işe başlayın. Daha sonra yüzdeki kirleri ve makyaj kalıntılarını temizliğini sağlayın.

Peeling Yapmayı Unutmayın

Gece bakım rutininin bir diğer önemli adımı peeling uygulamasıdır. Ölü cilt hücrelerini cildinizden çıkarmaya ve daha parlak bir cilt yüzeyi elde etmeye yardımcı olan peeling, cildinizi gençleştirmeye ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bu uygulama kimyasal veya mekanik olarak yapılabilir. Kimyasal peeling, asit içeren bir solüsyonunla gerçekleştirilir. Mekanik peeling ise cildin yüzeyindeki ölü cilt hücrelerini fiziksel olarak çıkarmak için taneli bir ürün veya cilt fırçası kullanımını içerir. Cilt tipinize uygun bir peeling yöntemi seçmek ve aşırıya kaçmadan bunu uygulamayı aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca cilt bakımı alışkanlığınıza peelingi dahil etmeden önce bir cilt uzmanı veya dermatolog görüşmenizde tavsiye edilir.

Serum İle Cilt Bakımı

Yoğun bir şekilde formüle edilen, vitaminler, antioksidanlar, nemlendiriciler ve diğer aktif bileşenler gibi bir dizi faydalı madde içeren bakım ürünleri arasında yer alan serumlar ile cildin gece yenilenme sürecine çok önemli destek sağlar. Bu nedenle gece cilt bakımında serum ihmal edilmemeli. Serumlar sayesinde cildinizi daha sağlıklı, parlak ve genç görünür. Diğer bakım yöntemlerinde olduğu gibi serum tercihinde de cilt tipinize uygun olanını seçmeniz gerekir.

Nemlendirici Kullanın

Gece bakımının en önemli adımlarından biri olan nemlendirici cildin gün içerisinde kaybettiği nemi geri kazandırmayı hedefler. Cildin nem seviyesini koruyarak daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale getiren nemlendiriciler, yüzün kurumasını ve tahriş olmasını önler. Cildin ihtiyaçlarına ve yaşınıza göre farklı formüller içeren nemlendiriciler, aynı zamanda güneş ışınlarına karşı koruma sağlar. Cilt temizleme, tonlama ve serum uygulamasından sonra, nemlendirici; sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılması tavsiye edilir.

Bakımda Son Adım Göz Kremi

Gece cilt bakımı rutininin son aşaması göz kremi uygulamasıdır. Hassas ve ince cildi olan göz bölgesi için özel olarak tasarlanan göz kremleri, kırışıklıkları azaltmaya, cilt tonunu dengelemeye, gözaltı morluklarını hafifletmeye ve şişlikleri azaltmayı amaçlar. Ciltteki problemleri çözmek için tasarlanan göz kremleri retinol, hyaluronik asit, vitamin C ve E, kafein ve antioksidanlar gibi aktif bileşenleri içerir. Göz çevresindeki cildi besleyen ve gençleştiren göz kremleri, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al