Dr. Lida Çiteli

Ne Zaman Kolajen Kullanmak Gerekir?

Ne Zaman Kolajen Kullanmak Gerekir?

Vücut, kolajeni genç yaşlarda yüksek seviyede üretir ve böylece cilt sağlıklı ve canlı görünür. Ancak 20'li yaşlarda vücutta kolajen seviyesi düşer ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Dr. Lida Çiteli, kolajen kullanma zamanı geldiğini gösteren 3 durumu sizler için derledi…

İnce Çizgiler Belirginleştiğinde Kolajen İhtiyacı Ortaya Çıkar

İnce çizgilerin oluşmaya başlaması, kolajen kullanmaya başlamak gerektiğini gösteren bir işarettir. Kolajen, cildin elastikiyetini ve yoğunluğunu destekler, elastin ve filibrin gibi cildi oluşturan diğer moleküllerin üretimini teşvik eder ve cildi besler. Cildin nem seviyesini de yükselten kolajen, böylece cildin kırışmasını önlemeye yardımcı olur.

Menopoz Döneminde Kolajen Üretimi Düşer

20'li yaşların ortasından itibaren doğal kolajen üretimi yılda yaklaşık yüzde 1 oranında düşer. Menopoz döneminde ise kolajen üretiminde büyük bir düşüş olur ve yaklaşık yüzde 30 düşer. Bu süreçte çizgi ve sarkmalar gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Kolajen eklemler için de faydalıdır. Yaşlanma nedeniyle eklemlerin doğal olarak esnekliğini kaybetmesine olumlu etki yapar.

Dolgun ve Taze Bir Cilt İçin Kolajen Önemli

Sıkı, canlı, dolgun ve taze bir cilt için kolajen önemlidir. Yanağınızı sıkıp bıraktığınızda yanak hemen aynı şekli alıyorsa ve dokusu sıkıysa vücuttaki kolajen üretimi iyi bir seviyededir. Değilse kolajen içeren besinler tüketilebilir ve kolajen takviyeleri alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al