Dr. Lida Çiteli

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en popüler yöntemi olan lazer epilasyon; artık günümüzde modern kadın ve erkeğin hayatında daha fazla yer alıyor. Sunduğu konfor nedeniyle tercih edilen bu teknoloji, kadınlar ve erkekler için ciddi estetik kaygısına neden olan tüyleri sorun olmaktan çıkarıyor.

Kişisel bakımına önem veren bireylere yönelik kalıcı bir çözüm olarak görülen lazer epilasyon; özel günlerde, yaz aylarında veya spor yaparken kıllarla baş etmenin etkili bir formülü olarak öne çıkıyor.

Hedef Kök Hücrelerinin İşlevi

Yoğun ilgi gören lazer epilasyon uygulamasında; lazer ışığı ile vücutta kıl üreten kök hücrelerinin işlevinin bozulması amaçlanır. Yüz, kollar, bacaklar veya sırt gibi hedeflenen bölgeye önce koruyucu jel sürülür. Daha sonra lazer cihazının tabancası ile kıl köklerine atış gerçekleştirilir. Böylece kıl kökündeki melanin (cilt, saç ve göz rengini belirleyen doğal bir pigment), lazer ışığının ısısı ile giderek zayıflar. Belli seanslar sonunda kıllar artık çıkmayacak duruma gelir.

Büyüme Evresinde Daha Etkili

Lazer epilasyonun kalıcılığı, kişinin tüylerinin büyüme, gerileme (katagen) ve dinlenme (telogen) şeklindeki döngüsüne bağlı olarak değişebiliyor. Uygulama özellikle tüylerin büyüme evresinde daha etkili olabiliyor. Çünkü bu aşamada foliküller lazer ışığını tam olarak hisseder. Melanin maddesini fazlaca içeren siyah tüyler epilasyondan daha fazla etkilenir. Sarı, gri ve beyaz kıllarda başarı oranı biraz düşebiliyor. Uzman ekip tarafından birden fazla seanstan oluşan bir tedavi süreci izlenir. Genellikle birkaç hafta ve aylık aralıklarla 4-6 ila 8 arasında değişen seanslarla tüylere veda edilmiş olunuyor.

Kişiye Uygun Tedavi Yöntemi

Lazer epilasyondan istenen sonuçları elde etmek için ten rengi ve tüy biçimine göre farklı tedaviler önerilir. Bir klinikte her zaman buz lazer, Alexandrite ve ND-Yağ lazer çeşitlerinin bulunması beklenir. Uygulamanın hekim denetimindeki ekip tarafından yapılması önemlidir. Sağlıklı bir metot olan lazer epilasyonda kalıcı tüy azalması genellikle başarılıdır. Fakat kimi koşullarda vücutta değişik reaksiyonlar gelişebilir. Böyle durumlarda tüylerin tamamen yok olması mümkün olmayabilir.

Lazer Epilasyon Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer epilasyon işlemi sırasında hafif bir kızarıklık, tahriş, kaşınma, şişlik gibi bir takım hassasiyetler gelişebilir. Ancak bu rahatsızlıklar genellikle tolere edilebilir boyutadır. Hekim tarafından çeşitli merhemlerle tedavisi sağlanır.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılmaz?

Açık yara veya enfeksiyonlarda, hamile ve emziren kadınlarda, kronik cilt hastalıklarında, epilepsi veya lazer ışığına reaksiyonu olan bireylere bu işlem yapılması doğru olmaz. İşlem sonrasında bir süre güneşten korunmak ve cilt bakımına özen göstermede yarar vardır.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al