Tedavi Alanları Lazerli Tedavi
Lazer Epilasyon Nedir Faydaları Nelerdir ?

Lazer Epilasyon Nedir Faydaları Nelerdir ?

Lazer Epilasyon İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  30-60 dk

 • Etki Süresi

  -

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  -

Vücudunuzda istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyondur. Kesin çözüm olması, ağrı ve sızıya neden olmaması nedeniyle kadın-erkek farketmeksizin sıklıkla tercih edilen lazer epilasyon ile istenmeyen tüylerinizden güvenli ve kalıcı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Nedir?

Doktor kontrolünde yapılan Lazer Epilasyon; istenmeyen kıllardan kurtulmanın en güvenli ve en etkili yoludur.

Lazer ışınlarının hedefinde melanin pigmenti vardır. Lazer ışığı kılda bulunan renk hücreleri tarafından emilir, ısı enerjisine dönüşen lazer ışığı kıl kökünü tahrip eder.

Lazer epilasyon; tüylerin kalıcı olarak ortadan kalkması amaçlar, alanında yetkin uzmanlar ve doğru cihazlar ile uygulandığında etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Lazer epilasyon alanında uzmanlaşmış kişiler, lazer tedavisi uygulanacak bölgenin cilt rengi ve tipi, kıl yapısı gibi özelliklerini inceleyerek seans için uygun adımları belirlemektedirler. Muayenehanemizde kullandığımız lazer sistemlerimiz FDA onaylıdır.

Lazer epilasyon tedavisi muayenehanelerde uygulanmalıdır. Muayenehanelerde tedavi takiplerini yapacak, komplikasyon geliştiğinde tedavi edebilecek bir hekim mutlaka olmalıdır.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyon vücutta istenmeyen tüyleri yok etmek için konsantre ışık demetlerinden faydalanılan tıbbi bir uygulamadır. Lazer epilasyon tedavisi selektif fototermoiz prensibi ile etki etmektedir.

Muayenehanemizde Kullanılan Lazer Epilasyon Cihazları

Muayenehanemizde üç çeşit lazer epilasyon cihazı ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Bunlar;

 • Alexandrite Cynosure Apogee 5500 Lazer
 • Fotona Nd-Yag Lazer
 • Q-Switch Nd-Yag Lazerdir.

Alexandrite Cynosure Apogee 5500 Lazer

755 nm dalga boyunu içeren lazerdir. Bu dalga boyunda gönderilen enerji melanin tarafından çok iyi absorbe edilir, bu nedenle açık renk cilt ve siyah tüylere sahip bir kişi için Alexandrite lazer oldukça etkilidir.

Alexandrite lazer hala da en yaygın kullanılan, hasta memnuniyeti en yüksek lazer türüdür. 755 nm kıl kökünü odakladığından kısa sürede kalıcı sonuç verir ve ciltte lekelenme ihtimali azdır.

Muayenehanemizde, Alexandrite lazerlerin en gelişmiş, iki dalga boyu ve long pulse özelliği ile diğer lazer epilasyon uygulamalarına oranla çok daha kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlayan FDA onaylı lazer epilasyon cihazıdır.

Fotona Nd-Yag Lazer

Nd-Yag lazer, 1064 nm dalga boyu ile dokuya diğer lazerlere oranla daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedefi melanin değil kıl köküdür. Bu nedenle ince-kalın kıl veya kıl rengi önemli değildir. Hem açık tenli ciltlere hem de koyu ciltlere uygulanabilir.

Melanin emilimi daha düşük bir lazer türü olduğu için koyu ten üzerinde herhangi bir yanık ya da hasara neden olmadan çalışma imkânı sağlayan Nd YAG, koyu tenlilerin de epilasyon yaptırabilmesini borçlu olduğumuz lazer türüdür. Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir.

Nd-Yag lazer diğer lazerle birlikte kullanıldığı sonuçları daha etkili olmaktadır.

Q-Switch Nd-Yag Lazer

Q Switched Nd-Yag lazer, hem lazer epilasyonun etkisinin az olduğu açık renk ve ince tüylerde hem de lazer epilasyon sonrası kalan ince tüylerde etkili sonuçlar veren bir teknolojidir. Özellikle yüz bölgesinde ince siyah tüyleri olan kişiler için idealdir. Q Switched Nd-Yag lazer ince tüyleri sarartıp görünmez hale getirmesinin yanı sıra ilerleyen seanslarda kalıcı olarak incelmelerini sağlar. Tüyler seanstan hemen sonra sarılaşır fakat ne yazık ki bu sararma kalıcı değildir, dört ile altı hafta arayla tekrarlanması gerekir. Tüylerdeki incelme etkisi kalıcıdır. Lazerle tüy sarartma işlemi çok kolay ve konforludur. Tüm cilt tipleri ne uygundur güvenlidir. Yaz aylarında güvenle uygulanır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu

Hijyenik ve geleneksel nedenler ve kötü kokuya sebep olmasından dolayı koltuk altı kılları istenmez. Bu nedenle koltuk altı kıllarının giderilmesinde en iyi alternatif tedavi yöntemlerinden biri lazer epilasyondur. Koltuk altında oluşan kıl dönmeleri de lazer epilasyonla önlenerek batık oluşumunun önüne geçilebilmektedir.

Koltuk altı kıllarından ortalama 6 seanslık lazer epilasyon ile kurtulabilirsiniz. Bazen 4 seansta da çok etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Çok güvenli olan koltuk altı lazer epilasyonun lenf bezlerine de hiçbir zararı bulunmaz. Bu bölgede uygulama öncesi kıllar kısaltılır, ıslak mendil ile bu bölgede bulunan deodorant ve parfüm kalıntıları temizlenir. Ardından lazer epilasyon uygulamasına geçilir.

Koltuk altında daha çok Alexandrite ve Diode lazerler kullanılır.

Genital Bölge Lazer Epilasyonu

Genital bölgelerdeki tüylenmeler için genelde ağda gibi klasik yöntemler tercih edilir. Tıraş ise kıvrımlar nedeniyle hem zor hem de risklidir. Bu nedenle geleneksel yöntemler yerine lazer epilasyon çok ağrısız ve kalıcı çözüm bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Genital bölgede lazer epilasyon uygulamaları ortalama 6 seans halinde yapılır. Bazen 4 seans da yeterli gelebilmektedir. Lazer uygulamalar cildin üst katmanında etkili olduğu için rahim, yumurtalıklar ve iç organlara ise bir zararı yoktur.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu

Kadınları en çok rahatsız eden tüylenmelerden biri de bikini bölgesinde oluşan tüylenmelerdir. Son zamanlarda artan bir şekilde bikini bölgesinde lazerle epilasyon yapılmaktadır. 6 seans halindeki bu uygulama ile bikini bölgesindeki tüylenmeler kalıcı olarak yok edilmektedir.

Bacak Lazer Epilasyonu

Bacak bölgesindeki tüylenmelerin nedeni genetiktir. Bu bölgede lazerle epilasyon uygulamaları çok etkili sonuçlar verir. Kolay ve ağrısız olması nedeniyle ağda ve epilasyona göre daha avantajlıdır. Kalçalarda ve oturma bölgesinde oluşan batıkların tedavisinde de etkili sonuçlar vererek batık sorunun kalıcı olarak önler.

Yüz Lazer Epilasyonu

Yüz bölgesinde oluşan tüylenmelerin en önemli nedeni hormonal hastalıklardır. Hormonal tüylenmeler için önce hastalığın nedeninin tespit edilmesi gerekir. Hormonal tedavinin de lazer epilasyon ile birlikte başlaması gerekir.

Yüz bölgesindeki tüylerin tedavisinde lazer seçimi önemlidir. Alexandrite lazerler bu bölgede tüyleri azaltacağını iyice artırabilir. Bu nedenle Diode lazer tercih edilmelidir.

Sırt Lazer Epilasyonu

Sırt bölgesinde oluşan kıllanma da istenmeyen bir durumdur. Hem estetik açıdan hem de kıl dönmesi nedeniyle bu bölgedeki kıl ve tüyler lazer epilasyon ile giderilmektedir. Sırttaki tüyler genelde hem derin yerleşimli hem de kalındır. Bu bölgede de Diode lazer etkin sonuçlar verir. Alexandrite lazerler ise daha yüzeyel kıllarda etkili olduğu için bu bölgede etkisi azdır.

Göğüs Lazer Epilasyonu

Erkeklerde kıllanmanın en çok ve en rahatsız edici olduğu bölge göğüs bölgesidir. Bu nedenle erkekler genelde göğüs kıllarının seyreltilmesini isterler. Göğüs bölgesinde en çok tercih edilen lazer türü Diode lazerdir. Kişi açık tenli ve Diode lazer de ağrılı ise Alexandrite lazer de kullanılabilmektedir.

Kol Lazer Epilasyonu

Kol bölgesinde oluşan tüyler hem erkekler hem de kadınlar tarafından istenmez. Genelde ince olan bu tüyler Diode lazer kullanılarak 10 seansla tedavi edilir. Bu bölgelerdeki tedavinin güneşin etkisinin en az olduğu kış aylarında yapılması daha doğrudur.

Bıyık Lazer Epilasyonu

Kadınları en çok rahatsız eden tüylenmelerden biri de bıyık bölgesindeki tüylenmelerdir. Diode lazerin kullanıldığı 10 seanslık tedavi ile bıyık bölgesindeki tüylerden kurtulabilirsiniz.

Çene Lazer Epilasyonu

Çenede oluşan tüyler genelde hormonal kaynaklıdır ve altında yatan etken polikistik over hastalığıdır. Kadın hastalıkları uzmanın değerlendireceği kişi, Diode lazerin kullanıldığı 10 seanslık tedavi ile bu tüylerden kurtulabilir.

Ense Lazer Epilasyonu

Enseden sırta doğru uzanan tüylenme erkekleri estetik açıdan rahatsız eder. Genelde ince olan bu yüzler için Diode lazerler kullanılır. 10 seanslık bir tedavi ile bu tüylerden kurtulmak mümkündür.

Sakal Üstü Lazer Epilasyonu

Yanaklarda görülen fazla tüylenme erkeklerin en fazla şikâyetçi oldukları konulardan biridir. Sakal çizgisinin düz olması daha şık bir görüntü oluşturur. Bu nedenle lazer epilasyonun tercih edildiği bölgelerden biri sakal üstü bölgesidir. Sakal üstünde Diode lazer kullanılarak ortalama 10 seanslık lazer ile istenen görünüm elde edilebilmektedir.

Boyun Lazer Epilasyonu

Erkeklerde boyun bölgesinde sıkça kıl dönmesi gibi olumsuzluklar görülür. Lazer epilasyon ile hem bu risk ortadan kaldırılır hem de sakal bölgesini yukarı taşımak isteyenler için başarılı bir alternatiftir.

Lazer Epilasyon Ne Sıklıkta Yapılır?

Lazer epilasyon ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler giderilir. Seans aralarında tüy başka bir yöntemle alınmaz. Lazer epilasyon tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılır?

Her cilt tipi ve kıl yapısı farklı olduğundan seans sayıları kişiye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda uygulama yapılan bölge de seans sayısını belirlemektedir, ancak ortalama 6-8 seans yeterli gelmektedir.

Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seans sayıları kişinin kıl yapısı, ten rengi ve hormonal duruma göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Lazer Epilasyonun Avantajları Nelerdir?

 • Vücudun her bölgesine yapılabilir.
 • Diğer epilasyon türlerine göre çık kısa sürer.
 • Operasyon sonrası herhangi bir kısıtlaması yoktur. Denize de girebilirsiniz, duş da alabilirsiniz.
 • Ciltte kalıcı iz bırakmaz. İşlem nedeniyle oluşan hafif kızarıklık birkaç saate geçer.
 • Oldukça, güvenli, pratik ve ağrısızdır.
 • Herhangi bir enfeksiyona neden olmaz.
 • Hiçbir yan etkisi yoktur.

Lazer Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalı?

 • Uygulamadan sonra işlem bölgesine 24 saat sıcak ile temastan kaçının.
 • Yüzünüze yapılacak epilasyon sonrası 24 saat boyunca allık ve fondötenden uzak durun.
 • Lazer uygulamasından sonra güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Güneşe çıkıldığında ise (özellikle yüz gölgesine) yüksek koruma (SPF 30) içeren faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Lazer epilasyon yapılan bölgede cilt hassasiyetlerine bağlı olarak 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir. Ancak bu kızarıklıklar geçicidir.
 • Lazer epilasyon işlemi sonrası işlem yapılan bölgeye 1 hafta süresince kese veya peeling gibi tahriş edici uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Lazer epilasyon işleminde atış ile yakılan tüy kökleri 3-15 gün içerisinde uzayarak dökülür. Cildiniz kuru ise bu süre 20 güne kadar uzayabilmektedir.

Selektif Fototermoliz Prensibi

Lazer epilasyon tedavisinde amaç klomofor melanin olarak adlandırılan renk pigmentidir. Melanin, seçici (selektif) olarak lazer ışınlarını absorbe etmektedir. Bu lazer ışını kıl folikülünde ısı enerjisi haline gelir. Bu ısı enerjisi çevredeki diğer doku ve hücrelerde herhangi bir hasara neden olmadan etkisini gösterir. Her seans uygulamasında kıl folikülü belli ölçüde hasar görür. Tahmini 6 ila 8 seansın ardından bir daha kıl üretemeyecek noktaya gelir. Ancak renk pigmenti melanin bulundurmayan beyaz tüyler üzerinde etkili olamaz.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazerle epilasyon fiyatları seans sayısına, işlem yapılacak bölgeye, tüy yapısına göre değişmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar uygun olmayan cihazlarla işlem anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle uygulamanın kalitesi ve doktorun deneyimi önemli bir ayrıntıdır.

Lazer Epilasyon Sık Sorulan Sorular

Lazer epilasyon Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemidir. Bugüne kadar da hiçbir zararı görülmemiştir. Sadece yanlış kullanımlarda bazen geçici ve yüzeysel yanıklar görülmektedir. Bu nedenle uzman doktor tarafından yapılması gerekir.

Lazer epilasyon işlemi kıl ve cilt yapısı uygun 12 yaşından büyük herkese uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyon yöntemi FDA onaylı bir yöntem olduğu için oldukça güvenlidir. Ancak yanlış kullanımlar sonucu geçici ve yüzeysel yanıklar görülebilmektedir. Bu nedenle lazer epilasyon işleminin uzman doktor tarafından yapılması gerekir.

Lazer epilasyon vücutta göz harici bütün bölgelerde uygulanabilmektedir.

Kişilerin acı eşiğine ve yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte genelde acı hissedilmez. Sadece her atışta küçük bir lastik çarpması etkisi görülür. Acı eşiği düşük kişiler için uygulama öncesi anestezik kremler sürülerek acı hissi ortadan kaldırılır. Zaten Alexandrite cihazlarda soğutma yöntemi de bulunduğu için acı en düşük seviyede hissedilir.

Lazer epilasyon uygulamaları sonrası kızarıklık oluşabilir ancak bu kızarıklık birkaç saat içerisinde geçer. Ancak aşırı hassas ciltlerde oluşan kızarıklıkların geçmesi için 1-2 günlük bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.