Tedavi Alanları Botoks Uygulamaları
Masseter Botoks – Bruksizm (Diş Sıkma)

Masseter Botoks – Bruksizm (Diş Sıkma)

Masseter Botoks – Bruksizm (Diş Sıkma) İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  15-20 dk

 • Etki Süresi

  3-6 ay

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Anestezi Kremi

Yüzün her iki yanında bulunan masseter kası, çok fazla sakız çiğneme, sert et tüketme, uykuda veya uyanıkken bilinçsiz bir şekilde diş sıkma (bruksizm) ve gıcırdatma gibi nedenlerle gelişir ve yüzde kare bir görünüme neden olur. Bunun sonucunda da yüz daha erkeksi ve sert bir görünüm alır.

Masseter botoksu ile yüzdeki erkeksi ve sert görünüme neden olan masseter kası inceltilir, daha estetik ve oval bir yüz görünümü elde edilir.

Masseter Botoks – Diş Sıkma ve Fiyatları

Masseter Botoksu Nedir?

Masseter, çenenin her iki yanında bulunan çiğneme kaslarına denir. Sürekli çiğneme hareketi, sert şeyler çiğnenmesi, stres kaynaklı diş sıkma (bruksizm) hareketleri nedeniyle masseter kasları gelişerek genişler. Bunun sonucunda da yüz oval görünümünü kaybeder ve kare bir görünüm oluşur.

Masseter botoksu, masseter kasına enjekte edilerek kasların zayıflaması ve küçülmesi sağlanır. Bunun sonucunda da kare ve yuvarlak yüz şekilleri daha estetik olan üçgen, oval veya kalp görünümü kazanır.

Masseter botoksunun bir diğer faydası da çene kaslarını rahatlatması ve yüzdeki gerginliği azaltmasıdır. Böylece diş sıkma kaynaklı sorun da önlenecektir.

Masseter Botoksu Neden Yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı çenedeki masseter kası büyür, yüzde kare bir görünüm oluşturur. Bu büyümenin çene fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz ancak estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Kare görünüm yüzde daha erkeksi ve sert yüz hatları oluşmasını doğurur. Bu durum özellikle kadınlar için problemdir.

Masseter kasının büyümesinin bir diğer sonucu da uykuda veya uyanıkken diş sıkma ve gıcırdatmalarına neden olmasıdır. Bu da ilerleyen zamanlarda hem diş küçülmesi ve diş problemlerini hem de baş ağrılarını doğurur.

Masseter botoksu, bu tür olumsuzlukları ortadan kaldırarak daha oval ve estetik bir yüz görünümü elde edilmesini sağlar.

Diş Sıkma (Bruksizm) Belirtileri

Kişinin farkında olmadan, istemsiz şekilde dişlerini sıkma veya gıcırdatması durumu, uyku partnerinizi rahatsız etmekle kalmaz, önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Kırılmış, düzleşmiş veya diş etlerinin içerisinde gömülmüş dişler bu durumun, muhtemel sonuçlarıdır. Bruksizm neticesinde diş ağrılarınız ve hassasiyetiniz artar. Çene kaslarınız aşırı kasılmaktan yorgun düşer. Fark edilip de tedavisi gerçekleştirilmezse çene eklemi zarar görür hatta çene kilitlenmesine bile yol açabilir.

Diş sıkma rahatsızlığı kendisini yüz, boyun, kulak, çene ve diş ağrısı ile hissettirebilir. Böyle durumlarda derhal doktora başvurmak gerekir. Diş minelerinin aşınması, dişlerin kırılması, dolguların ve protezlerin zarar görmesi de bruksizmin belirtileri arasındadır.

Diş Sıkma Nedenleri

Diş sıkmanın nedenleri kimi zaman psikolojik, kimi zaman fiziksel, kimi zaman da genetik faktörlerden kaynaklı olabilir. Bruksizmi tetikleyen öfke, kaygı, gerginlik ve stres gibi duygular olarak öne çıkar. Uyku sırasında diş sıkma ise en yaygın görülen durumdur. Yetişkin bireylerin yarıya yakını bu sorunu yaşamaktadır.

Diş Sıkma (Bruksizm) İçin Risk Faktörleri

Aşağıda sıraladığımız durumlar sizin için de geçerliyse diş sıkma problemi için risk grubunda olabilirsiniz.

 • Agresif, aktif, rekabetçi kişilikler,
 • Stres, kaygı, endişe gibi duyguların etkisi altındaki kişiler,
 • Ailesinde bruksizm öyküsü bulunanlar diş sıkmaya yatkındır.
 • Parkinson, reflü, demans, epilepsi, uyku apnesi, dikkat bozukluğu veya hiperaktivite gibi hastalıklara çoğu zaman diş sıkma da eşlik eder.
 • Küçük yaştaki çocuklarda son derece yaygın olarak görülen bu durum kimi zaman kendiliğinden ortadan kalkar, kimi zamansa yetişkinlikte devam eder.

Diş Sıkmanın Zararları

Diş sıkma rahatsızlığı hafif seviyelerde ise ciddi ve tehlikeli komplikasyonlara yol açmaz. Fakat şiddetli bruksizm vakalarında şu gibi sonuçlar doğabilir:

 • Diş sıkma, dişlerinizde, dolgularınızda, çenenizde veya diş protezlerinizde ciddi hasara neden olabilir.
 • Diş gıcırdatma gerilim tipi baş ağrılarına neden olabilir.
 • Diş sıkma çene ve yüz bölgesinde şiddetli ağrılarla sonuçlanabilir.
 • Diş sıkma sorunu kulaklarınızın hemen ön bölgesinde yer alan çene eklemlerinde, ağzınızı açıp kapattığınız sıralarda farklı sesler çıkmasına yol açabilir.

Masseter Botoks (Diş Sıkma Botoksu) Kim Yapmalı?

Botoks enjeksiyonları hangi amaçla olursa olsun muhakkak alanında uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Uygulama alanının anatomisine hakim bir medikal estetik doktoru, dermatolog veya plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen botoks enjeksiyonlarında başarı yüzdesi son derece yüksek, komplikasyon riski ise bir o kadar düşüktür. Çiğneme ve konuşma işlevlerinde sorun yaşamaması için hastaların doktor seçimine özen göstermesi gerekir.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksu;

 • Cerrahi bir operasyon olmadığı için güvenli bir uygulamadır. Herhangi bir riski bulunmaz.
 • Çene yapısını incelterek kare görünümünden kurtarır. Daha ince ve oval bir yüz oluşturur.
 • Çene kasları küçüleceği için daha önce ve belirgin bir çene yapısı elde edilir.
 • Çene sıkma ve diş gıcırdatma kaynaklı ağrıları da ortadan kaldırır.

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Masseter botoksu, masseter kasının aşırı gelişmesi nedeniyle çenesinde geniş ve kare görüntü oluşan kişilere yapılır. Çene çizgisinin belirsiz olduğu, yüzün yuvarlak veya kare göründüğü, bruksizm (diş sıkma) rahatsızlığı bulunan kişilerde masseter botoksu başarılı sonuçlar vermektedir. Çene kemiği kaynaklı genişliklerin tedavisinde ise çene küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

Diş Sıkma Botoksu Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Botoks uygulamasının ardından 4 saat süre ile kişinin yanaklarını ovuşturmaması, üzerine yatmaması gerekir. Eğer kullanıyorsa doktoruna danışarak iki gün süre ile kan sulandırıcı ilaçlarını kullanmaması ve aynı günün akşamında sert gıdalar çiğnememesi gerekir.

Botoks, Bruksizm Tedavisinde Nasıl Etki Gösterir?

Botoks enjeksiyonu kasların kasılmasını önemli ölçüde azaltır. Bu sayede kaslarda bir rahatlama meydana gelir. Dişlerimizi sıkarken en çok kullandığımız kasa ince bir enjektör aracılığı ile uygulanır. Masseter Botoks ile kişinin dişlerini sıkma aktivitesi durdurulmuş olur. Bu sayede çiğneme ve konuşma işlevi olumsuz etkilenmeden yüz bölgesine yayılan ağrılar giderilir.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Masseter botoksu işlemi kapsamında botulinum toksini direk masseter kasına enjekte edilir. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem sonrası masseter kası, dişlerin gıcırdatmasını ve çenenin sıkılmasını durduracak kadar zayıflar. Böylece messeter kası rahatlar ve diş aşınması ve yıpranması gibi durumlar da ortadan kalkar.

Masseter botoksu ağrısız bir işlemdir. Uygulama öncesi işlem bölgesi anestezik kremle uyuşturulur. Böylece ağrı hissedilmez. İşlem sonrası ise iyileşme süreci olmadığı için günlük hayata hemen dönülebilmektedir.

Masseter Botoks (Diş Sıkma Botoksu) Ardından Yeme, İçme ve Çiğneme Fonksiyonları Etkilenir Mi?

Diş sıkma yani bruksizm sorunu yaşayan kişinin kas volümü, kas gücü ve gereksinimlerine göre uygun dozlarda çene botoksu uygulanır. Bu sayede masseter kasında bir küçülme meydana gelir. Uygulanan botoks enjeksiyonunun dozu kişinin yeme, içme, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını etkilemeyecek seviyede olmasına özen gösterilir. Masseter kası belli bir zaman diliminde kontrollü biçimde bir zayıflama gösterir. İlk bir haftalık süreçte kişi çiğneme sırasında bir güçsüzlük hissi yaşayabilir. Fakat bu çiğnemeye engel teşkil etmez ve bir haftanın sonunda eski haline gelir.

Masseter Botoks – Diş Sıkma ve Fiyatları

Bruksizm (Diş Sıkma) Nedir?

Bruksizm, uykuda veya uyanıkken bilinçsiz bir şekilde diş sıkma ve gıcırdatma eylemidir. Stres, kişisel özellikler, uyku düzeni ve uyku esnasındaki solunum bozukluklarından kaynaklanabilmektedir.

Bruksizm (diş sıkma), baş ağrısı ve çene eklemi bölgesindeki kaslarda ağrı oluşturur. Tedavi edilmemesi durumunda çene eklem rahatsızlıkları ortaya çıkabilmekte, dişler zarar görebilmektedir. Dişler kısaldığı için yüz görüntüsünde estetik sorunlar yaşanabilmektedir.

Uzun süreli bruksizm vakalarında ise masseter kas hacmi genişler. Bunun sonucunda da daha geniş ve kare gözüken bir yüz yapısı ortaya çıkar. Bu tür durumlarda masseter botoks tedavisi ile kas inceltilir ve çenenin doğru konumlanması sağlanır. Masseter botoks tedavisi ile yüzün alt kısmı inceltilerek kare görüntü ortadan kaldırılır.

Bruksizmin altında yatan temel sorun tedavi edilerek, masseter kas kaynaklı görüntü bozukluğu giderilmelidir.

Masseter Botoksu İle Çene Küçültme Ameliyatı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Masseter botoksu da çene küçültme ameliyatı da yüz hatlarının daha oval olmasını isteyen kişilerin tercih ettikleri iki farklı yöntemdir. Masseter botoksunun çene küçültme ameliyatından farkı ise;

 • Cerrahi bir işlem değildir. Dolayısıyla ameliyat ve anestezi endişesine neden olmaz.
 • Ödem ve dikiş izi olmayacağı için iyileşme süreci ortadan kalkar, günlük yaşama hemen devam edilebilir.
 • Çene küçültme ameliyatı ise cerrahi bir işlemdir. Çene kemiğinde kesi, tıraşlama yapılır.
 • Masseter botoksunda komplikasyon riski olmadan daha doğal ve ince bir çene görüntüsü elde edilebilir.
 • Çene küçültme ameliyatı her ameliyatta olduğu gibi içerisinde riskler barındırabilir. Dolayısıyla masseter botoksu daha güvenilir bir uygulamadır.

Masseter Botoksu Gülüşü Etkiler Mi?

Çene botoksunun sonrasında kişinin gülüşünde herhangi bir değişiklik yaşanmaz. Fakat nadiren de olsa gülüş kaslarında geçici bir asimetri meydana gelebilir. Bu çok ender karşılaşılan bir komplikasyondur.

Masseter Botoksu–Bruksizm Fiyatları

Masseter Botoksu-Bruksizm fiyatları uygulama yapılan bölgeye ve kullanılan botoks miktarına bağlı olarak değişmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar kalitesiz dolgu anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle dolgu yaptırırken kullanılacak dolgunun kalitesi ve doktorun deneyimi önemli bir ayrıntıdır.

Masseter Botoksu-Bruksizm Sık Sorulan Sorular

Hayır, ağrısız bir uygulamadır. Uygulama öncesi işlem bölgesi anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Hatta birçok hastada anestezik kreme dahi ihtiyaç duyulmamaktadır.

Masseter botoksu uygulaması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Hasta uygulama sonrası hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Masseter botoksu uygulamaları uzman doktorlar tarafından yapılırsa hiçbir yan etkisi bulunmaz. Ancak deneyimli eller tarafından yapılmadığı durumlarda gülüş asimetrisinde bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

Masseter botoksu uygulamasının hamile ve emziren kadınlar, diş ve deri enfeksiyonu bulunanlar ve genel sağlık durumu bozuk kişilerde yaptırılması tavsiye edilmemektedir.

Masseter botoks uygulaması uzman doktor tarafından yapılırsa herhangi bir riski bulunmaz. Aksi halde enjeksiyon yanlış kasları etkilerse geçici bir süre gülüş asimetrisi sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Masseter botoks işlemleri nedeniyle herhangi bir diyete gerek yoktur. Çünkü bu uygulama sonrası çiğnemede güçlük yaşanmaz, yemek yerken ağrı oluşmaz. Ancak yoğun çiğneme hareketleri olan sakız çiğnemek, fazlaca çerez ve sert et ürünleri tüketmek gibi durumlar çene kaslarının tekrar kalınlaşmasına neden olmaktadır.

Botoksun etkisi 4 ila 6 ay arasında azalmaya başlar. Etkisi kalıcı değildir. Etkisi azaldığında tekrarlanması gerekir.

Diş sıkma botoksu, Masseter kasını küçültmeyi ve çene kenarları boyunca genişliği azaltmayı hedefler. Yani kare şeklindeki çene V şekline dönüşür.

Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.