Dr. Lida Çiteli

Yüzünüzü Daha Uzun Süre Korumanın 8 Yolu

Yüzünüzü Daha Uzun Süre Korumanın 8 Yolu

Yirmili yaşlarda canlı, parlak, sağlıklı ve dolgun görünen cilt, ilerleyen yaşla birlikte daha kuru, mat ve yorgun bir görünüm almaya başlar. Bu durum yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olsa da cildin hacmini ve nemini kaybetmeye başladığını fark etmek, kişinin kötü hissetmesine yol açabilir. Yaşam tarzında bazı değişiklikler ve cilde uygun bakım ürünleriyle cilde nemini geri kazanmak mümkün…

1. Kolajen ve Elastin

Ciltte görülmeye başlayan yaşlanma belirtileriyle savaşmanın yolu, kolajen ve elastini içten dışa doğru yenilemekten geçiyor. Cildi seven proteinler olan kolajen ve elastinin üretimi yaş ilerledikçe yavaşlasa da kaybedilenin yerine kolajen takviyeleri kullanılabilir.

Kapsül, toz ya da sıvı biçimde olabilen bu takviyeler, hücrelerin daha fazla kolajen üretmesini tetikleyen hidrolize kolajen peptitleri içermelidir.

2. Cildi Dolgunlaştıran Besinler

Cildi daha dolgun ve sağlıklı hale getirmek için tüketilmesi gereken besinler, sağlıklı yağlar içerenlerdir. Doğru türde tüketilen yağlar, cildin elastik ve esnek kalmasına yardımcı olur. Omega 3'ler ve omega 6'lar gibi cildi seven yağ asitleri ise somon, uskumru, sardalya, zeytinyağı, keten tohumu, ayçiçeği çekirdeği, ceviz, badem gibi besinlerde bulunur.

Avokado da cildin pürüzsüz ve dolgun olmasını sağlayacak yağlar içerir.

3. Daha Fazla Hyalüronik Asit

Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asit; cildi, gözleri ve eklemleri kaygan tutan jel benzeri maddeye denir ve cildi dolgunlaştırmak için önemlidir. Ağırlığının 1000 katına kadar su çekip tutabilen nemlendirici özelliğiyle nemi geri kazandırır. Cildin esnek ve pürüzsüz olmasına yardımcıdır.

4. Yüz Masajı

Kan akışını hızlandıran yüz masajı, cildin daha dolgun, pürüzsüz ve canlı görünmesinin kolay bir yoludur. Masajla yüzünüzdeki kasları uyandırabilir ve daha dolgun bir görünüm için kazanabilirsiniz.

5. Kağıt Maskeler

Güçlü bileşenleri cilde hızla aşılamanın yolu olan kağıt maskeler, kısa sürede gözle görülür sonuçlar sunar. Cildin ihtiyacı olan zengin serum veya yağı, yüzünüzle daha uzun süre temas halinde tutan bir bariyer tabakasıyla birleştirir, cildi dolgunlaştırır. Kağıt maskeler bazı cilt problemlerini engellemek için kullanılabilir.

6. Antioksidanlar ve C Vitamini

İlerleyen yaşla birlikte cilt, dolgun ve canlı görünümünü kaybetmeye başlar. Bu nedenle antioksidanların cilt bakım rutinine eklenmesi gerekir. Antioksidanlar, vücudu oksidatif strese ve serbest radikal hasarına karşı koruyucudur, kolajen ve elastinin hasara uğramasını engellemek için bir kalkan işlevi yapar.

Kolajen sentezinde önemli bir işlevi bulunan C vitamini, dolgun, canlı ve parlak bir cilt için gerekli olan ana antioksidan bileşenlerden biridir. Vücudu daha fazla kolajen üretmeye teşvik etmek için turunçgiller, kırmızı dolmalık biber ve çilek gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmek gerekir.

7. Egzersiz

Vücutta kan dolaşımını artırmanın en iyi yolu egzersizdir. Egzersiz, cilt için de faydalıdır. Koşma, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizler; kan dolaşımını hızlandırır, kalp atış hızınızı artırır ve kan basıncını düşürür. Aynı zamanda cildi de etkileyerek cilt hücrelerini oksijen ve diğer gerekli besinlerle besler.

8. İyi Bir Gece Uykusu

İyi bir gece uykusu vücudun daha iyi çalışmasını sağlar, bu durum cilt için de geçerlidir. Gece uykusu sırasında vücut cilt hücrelerini onaran, dokuyu yeniden oluşturan ve kolajen üretimini artıran büyüme hormonları salgılar. Hücre üretimi artar ve proteinlerin doğal parçalanması yavaşlar. Böylece cilt yeni hücreler inşa eder ve proteinler korunur.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al