Dr. Lida Çiteli

Botoks Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Botoks Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Profesyonel hekimler ve medikal estetik uzmanları tarafından uygulandığında genç ve güzel bir görünüm kazanmanızı sağlayan botoks uygulaması hakkında çok sayıda şehir efsanesi bulunuyor. Tüm dünyada en popüler medikal estetik uygulamalarının başında gelen botoks işlemi hakkında doğru bilinen yanlışları Dr. Lida Çiteli sizler için anlattı.

Yüzümde Şaşkın Bir İfade Olacak Mı?

Tek kelime ile hayır. Profesyonel bir botoks işlemi, kişinin yüzünde herhangi bir ifade kaybına yol açmaz. Mimikler olduğu gibi korunur. Gerçek profesyoneller botoksun dozunu sizin yüz anatominize göre ayarlar. Aşırı miktarda botoks enjekte etmek olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle tercih ettiğiniz muayenehane ve doktorun yüz anatomisi üzerine uzmanlaşmış olması gerekir. Günümüzde muayenehanelerin donanımı hangi kasa ne kadar enjeksiyon uygulanacağını doğru saptayacak düzeyde. Bu yüzden doğru doktor ve muayenehane tercihini yaptıktan sonra ifade kaybından endişe duymanıza gerek yoktur.

Botoksun Etkisi Geçince Yüzüm Eskisinden Daha Kötü Olur Mu?

Hayır. Botoks geçici bir etkiye sahiptir. Dört ila altı ay süresince etkisini korur. Fakat etkisi geçtikten sonra bile yüzünüz eskiye oranla daha iyi görünür. Düzenli aralıklarla uygulanan botoksun etki süresi de uzamaktadır. Botoks uygulamasını bırakırsanız kırışıklıklar doğal şekilde seyreder. Yani botoks uygulaması sonrasında kırışıklık oluşumu hızlanmaz ve eskisinden daha kötü bir görünüm kazanmaz. Eski halinize ve hatta çoğu zaman eski halinizden daha iyi bir noktaya dönersiniz.

Botoks Yalnızca Estetik Nedenlerle Mi Uygulanır?

Hayır. Botoks çok eski zamanlardan bu yana tıbbi gerekçelerle uygulanmaktadır. Estetik alanda botoks kullanımı, botoksun tıbbi kullanımına kıyasla çok daha yenidir. Estetik amaçla ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Bu sırada göz çevresinde oluşan kırışıklıkları azalttığı fark edilmiş ve estetik uygulamaların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Göz kapağında meydana gelen kas spazmı, servikal distoni, kronik migren, şaşılık, spastite veya aşırı aktif mesane gibi pek çok tıbbi vakada botoks uygulamalarından faydalanılmaktadır. Bunun yanı sıra alın, avuç içi ve koltuk altı gibi bölgelerde yaşanan aşırı terleme sorununun giderilmesinde de temel çözüm botoks enjeksiyonudur.

Botoks Enjeksiyonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Hayır. Botoks enjeksiyonu mikro iğne uçları ile gerçekleştirilir. Öncesinde de anestezik etkili kremlerle bölge uyuşturulur. Bu haliyle botoks son derece ağrısız ve konforlu bir tedavidir. Hatta çabuk uygulanabilir ve ağrısız bir tedavi olmasından dolayı yurt dışında öğle tatili prosedürü olarak adlandırılır. Sosyal yaşantınızı kesintiye uğratmaz.

Botoks Etkisini Hemen Gösterir Mi?

Hayır. Botoks bir çeşit ilaçtır. Üç gün içerisinde etkisini göstermeye başlar, ilk haftanın sonunda belirginleşir. 15 günde ise maksimum seviyeye ulaşır. Seans çıkışı kişinin yüzünde herhangi bir değişiklik gözlenmez. İlk 15 günün sonunda sonuçlar belirginleşir. Kişi isterse bu noktada düzeltmeler ve eklemeler uygulanabilir.

Botoks İçin Genç Miyim?

Bu da yaygın bir yanlış bilgidir. Botoks genç yaşta uygulanması gereken yaşlanma karşıtı bir tedavidir. Kırışıklıkları henüz oluşmadan ve derinleşmeden önlememizi sağlar. 30’lu yaşlar botoks uygulamalarına başlamak için en ideal dönemdir. Kaslarınızın kasılmasını erkenden yumuşatmak, kırışıklıkların o kadar geç meydana gelmesini sağlar. Zira uzun zamandır varlığını sürdüren derin kırışıklıklar, botoks ile tamamen ortadan kaldırılamaz. Görünümleri azaltılabilir. O seviyede cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelir. Yaşlanma belirtilerini henüz oluşmadan yok etmek için 30’lu yaşlarda botoks tedavisine başlayabilirsiniz.

Dr. Lida Çiteli ile güzelliğinizi zamanın ötesine taşıyacak tedavilerden haberdar olmak için bizi takibe devam edin.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al