Dr. Lida Çiteli

Dermapen Nedir?

Dermapen Nedir?

Cilt yenileme uygulamaları arasında en gözde yöntemlerden biri olan dermapen tedavisi, gerek sağladığı avantajlar gerekse de güvenli bir tedavi olmasından ötürü giderek daha fazla insanın tercihi haline geliyor. Dermapen yaptıranların yorumları mutluluklarını ve memnuniyetlerini ifade ediyor. Medikal Estetik Doktorunuz Doktor Lida Çiteli, dermapen uygulamasına dair merak edilen her şeyi sizler için anlattı.

Dermapen uygulaması, kolajen üretimini arttırarak cilt sorunlarını gidermek, tedavi etmek için tercih edilen minimal invaziv bir kozmetik tedavi prosedürüdür. Cildimiz yaş aldıkça, cildin en önemli yapı taşının yani kolajenlerin üretimi azalmaya başlar. Bu da zamanla cildimizin incelmesine yol açar. Mikroiğneleme yöntemi ile yeni cilt hücrelerinin oluşumu tetiklenir. Nihayetinde daha genç ve homojen bir görünüme kavuşuruz. Her cilt tipindeki kırışıklıkları gidermek, yara izlerinin görünümünü iyileştirmek ve zamanla genişleyen gözenekleri küçültmek için son derece etkili bir yöntemdir. Medikal estetiğin öncü ismi Dr. Lida Çiteli, “Dermapen öncesi ve sonrası, dermapen yaptıranların yorumları, dermapen faydaları ve zararları” gibi soruların sıkça sorulduğu bu günlerde konuya dair merak edilen her şeyi sizler için anlattı.

Dermapen İşlemi
Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dermapen işlemi kişinin cildini yenileme amacıyla yapılır. Yalnızca cildi gençleştirmekle kalmaz; aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğimiz kolajen oranını da yeniden kazanmamızı sağlar. Dermapen uygulamasına başvurulan durumları sıralamamız gerekirse:

 • Cildin kaybettiği esnekliğini yeniden kazandırmak
 • Yara izlerinin görünümünü azaltmak
 • İnce çizgi ve kırışıklıkları gidermek
 • Ciltte meydana gelen koyu renkli lekeleri gidermek
 • Saçkıran tedavisi
 • Gözeneklerin genişlemesi
 • Ciltte meydana gelen çatlaklar

gibi durumlarda dermapen uygulamasına başvurulur.

Dermapen Uygulamasının
Faydaları

Dermapen işleminin çeşitli faydalarından söz edebiliriz fakat en temel faydası cildin kolajen üretimini arttırıcı etkisidir. Kolajen, cildimizin genç, sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlayan en temel proteindir. Yaşımız ilerledikçe kolajen üretimi ve miktarı azalır. Bu da kırışıklıklarımızın giderek belirginleşmesine neden olur. Vücudumuzdaki kolajen miktarının artması cildimizin gençleşmesi anlamı taşır. Dermapen tedavisinin yara ve sivilce izlerine karşı etkisi de bilinmektedir. Mikro iğneler ile sertleşen yara dokusunu parçalamak mümkündür. Bu da dokunun iyileşmesini sağlar.

Dermapen
Kimler İçin Uygundur?

Dermapen işlemi hemen her yetişkin için uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak aşağıdaki sorunları yaşayan insanlar için mikro iğneleme önerilmemektedir:

 • Aktif akne
 • Karma cilt yapısı
 • Aktif cilt enfeksiyonları
 • Aktif uçuk
 • Keloid yara izleri
 • Egzama
 • Skleroderma
 • Mantar enfeksiyonu
 • Emzirme dönemi
 • Hamilelik dönemi
 • Kolajen vasküler hastalıkları
 • Sedef hastalığı
 • Bağışıklık sistemi baskılaması

Tüm bunların yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin de bu durumu doktorlarıyla paylaşması önemlidir. Zira kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde kanama riski daha yüksek olmaktadır. Belirtmemiz gereken bir diğer nokta ise uygulamanın koyu ten rengindeki kişiler üzerinde daha iyi sonuçlar verebilecek olmasıdır.

Dermapen Uygulaması
Nasıl Yapılır?

Dermapen uygulaması ortalama 15 ila 20 dakika arasında tamamlanmaktadır. İlk olarak lokal anestezi uygulanması gerekirse bu süre bir miktar daha uzayabilir. Dermapen uygulaması sırasında mikro iğneleme teknolojisi kullanılmaktadır. Dermo-kozmetik bir işlem olsa da dermapen, aynı zamanda medikal bir işlemdir. Bu yüzden uzman hekimlerce, klinik koşullar altında uygulanmalıdır.

Uygulamanın öncesinde anestezik etkili kremler sürülür ve sonrasında işleme geçilir. Kalem şeklinde bir cihaz ile minik iğneler medikal estetik doktorunuz tarafından yüzünüze uygulanır. Bu mikro iğneler cildin altında küçük delikler açar. Ardından da yatıştırıcı serum uygulanır.

Dermapen uygulamasının sonuçlarını tam manasıyla görebilmek adına biraz zaman geçmesi gerekir. En etkili sonuçlar için ortalama seans süresi üç ila altı seanstır. Her seansın arasında duruma göre iki ila altı haftalık aralıklar gerekir. Mikro iğneleme ile hem kolajen hem de elastin miktarı arttırılır. Uygulamanın aşamalarını sınıflandıracak olursak:

Birinci Aşama: Temizlik

İlk olarak cildinizde bulunan ölü deri hücrelerinin, kirin, makyaj artıklarının veya tozun detaylıca temizlenmesi gerekir. Bu sayede iğnelerin cilt dokusuna daha etkili şekilde nüfuz etmesi sağlanır.

İkinci Aşama: Tedavi

Tedavi evresi mikro iğneleme işleminin gerçekleştiği aşamadır. 20 ila 30 dakika boyunca belirlenen noktalara titreşimli mikro iğneler aracılığı ile minik kanallar açılmaktadır.

Üçüncü Aşama: Maskeleme

Tedavi uygulandıktan sonra kişinin cildine bir çeşit soğutma maskesi uygulanmaktadır.

Dördüncü Aşama: Cilt Nemlendirici

Dermapen uygulamasının son aşaması, çilimizin nemlendirilmesidir. Dermapen işleminden en yüksek faydayı sağlayabilmek adına cildin nemliliğini korumak çok önemlidir.

Dermapen Uygulaması
Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dermapen yan etki riski düşük ve kısıtlı bir uygulamadır. Fakat dermapen işleminin ardından kişinin cildinde tahriş etkisi görülebilmektedir. Kızarıklık, morarma, ciltte pullanma, şişkinlik veya kuruluk gibi yan etkiler gözlenebilir. Pigmentasyon değişiklikleri, enfeksiyon gibi etkiler ise tedaviden sonra verilen topikal ilaçlara karşı tepki olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorunuzun vereceği kremleri aksatmadan düzenli şekilde kullanmanız gerekir. Cilt yapınız ne kadar sorunlu olursa iyileşme süreciniz de buna bağlı olarak uzayabilir.

Dermapen uygulamasının ardından bazı küçük kızarıklıkların oluşması son derece normaldir. Bu kızarıklıklar ilk 24 saat içerisinde azalır ve kendiliğinden ortadan kalkar. Dokunduğunuz taktirde hassasiyet hissedebilirsiniz. 3 günün sonunda ise bu yan etkiler yok olur ve iyileşme büyük ölçüde sağlanır.

Pek çok insan işlemin ardından birkaç gün içinde makyaj yapmaya başlayabilir. Fakat cildinizin yapısının, normal zamanlara göre daha hassas olacağını gözeterek daha dikkatli olmanızı öneririz. Bunun haricinde kendinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı muhakkak korumalı ve güneş koruyucu kremler sürmelisiniz.

Yine işlemin gerçekleştirildiği hafta içerisinde cildinize asidik özellikli herhangi bir ürün uygulamamanız gerektiğinin altını çizmek isteriz. Öncesinde uçuk çıkaran kişilerde dermapen uygulaması, uçuğunuzu yeniden uyarabilir. Buna karşın ilk bir hafta doktorunuzun vereceği oral anti-viral ilaçlar bu ihtimali önleyecektir.

Mikro İğne Uygulamasının
Faydaları Nelerdir?

Cildi sıkılaştırması, lifting etkisi, kırışıklık azaltma, kolajen indüksiyonu, güneş hasarlarını giderme… Cilt tonunuzda önemli bir iyileşme sağlar, genişleyen gözeneklerinizde bir azalma yaratır ki bu ilk seansın ardından bile gözle görülebilir bir sonuçtur. Ancak kesin sonuçlar için dört haftalık aralıklarla 4–6 seansın tamamlanması önerilir.

 • Kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde azaltır.
 • Kolajen üretimini uyararak yeniden tetikler.
 • Kullanılan iğneler alerjik reaksiyon göstermez bu nedenle son derece güvenlidir. Buna ek olarak enfeksiyon riskini sıfıra indirmek için tek kullanımlık iğneler tercih edilir.
 • Aktif bileşenlerin penetrasyon sürecine yardımcı olur.
 • Minimal invaziv bir yöntemdir ve daha az acı hissetmenizi sağlar.
 • Ciltteki hiperpigmentasyon ve yara izlerini iyileştirir.
 • Genişleyen gözenekleri minimize eder.
 • Hassas ciltler dahil tüm vücudu tedavi edebilir.

Dermapenin
Yan Etkileri

Dermapen çok sayıda fayda sağlayan ve güvenilirliği yüksek bir cilt yenileme tedavisidir. Bununla birlikte nadiren görülse de olası bazı yan etkilerden söz edilebilir. Bunları sıralamamız gerekirse:

 • Tahriş veya alerjik reaksiyonlar
 • Şişlik, kızarıklık
 • Enfeksiyon
 • Ağrı ve kaşıntı
 • Doku değişiklikleri

Bu gibi yan etkiler görüldüğünde ya da kendiliğinden geçmediğinde doğrudan doktorunuza danışmanız gerekir.

Dermapen Uygulamasının
Fiyatları

Uzman bir medikal estetik doktoru veya dermatolog hekim tarafından gerçekleştirilmesi gereken dermapen tedavisinin fiyat ve maliyetleri kişiden kişiye, uygulama bölgesine göre farklılık gösterir. Ortalama bir fiyat belirtmek doğru değildir. Fiyatlar konusunda detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Dermapen Uygulaması
Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Dermapen Tedavisi Güvenli Mi?

Evet. Dermapen tedavisinin tümüyle güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle mikro iğneleme uygulaması cildin doğal bariyerine zarar vermeyip yalnızca cildin dış tabakasına nüfuz etmesi ve kolajen üretimini uyarması hem etkili hem de güvenli bir yöntemdir. Cildin dış katmanı birkaç saat içerisinde hızlıca iyileşir ve ilk iki günde tümüyle normal haline döner.

Dermapen Ne Kadar Derine Etki Eder?

Dermapenin ne kadar penetrasyon gerçekleştireceği arzu edilen sonuca göre belirlenir. Dermapen ile güneş hasarını ve hafif yara izlerini gidermek isteyenler için orta seviye penetrasyon yeterlidir. Cilt dokusu ve tonunu iyileştirmek için de orta seviye penetrasyon kullanılır. Dermapenin sivilce izlerini gidermek ve çatlakları iyileştirmek amacıyla kullanıldığı durumlarda daha derine nüfuz etmesi gerekir.

Dermapen Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Birçok hasta, tek bir mikro iğneleme işleminin ardından cilt tonlarında ve dokusunda gözle görülür etki hisseder ve iyileşmeyi görebilir. Bu cilt yenileme ve gençleştirme uygulamasının tam etkileri tedavi seansından sonraki birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Seansların ardından cilt görünümünde sürekli bir iyileşme elde edilmiş olur.

Dermapen Uygulaması Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dermapen tedavisinden önceki hafta bol miktarda su içmek, sebze ve meyve ağırlıklı sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemek cildinizin uygulamaya hazırlanmasını sağlar. İşlemin öncesinde iyi bir cilt bakımı yapmak da tavsiye edilen hazırlıklar arasındadır.

Dermapen Uygulamasında Yüze Ne Sürülür?

Dermapen işlemi tamamlandıktan sonra uygulama alanına cildi rahatlatmak amacıyla bir serum sürülür. 15 dakika süresince soğuk kompres uygulanır veya yine cildi rahatlatacak soğuk maskeler uygulanabilir. Tedavinin ardından cildin pembeleştiğini görürüz. Bu bir çeşit hassasiyet anlamına gelir. Bu hassasiyet geçinceye kadar makyaj ürünlerinden uzak durmanızda fayda vardır.

Dermapen Sonrası Kabuklanma

Dermapen işleminin ardından ciltte kabuklanma meydana gelebilir. Bu kabuklanmayı gidermek için rahatlatıcı kremlere başvururuz. Ancak bu tür etkilerin bir veya iki gün içerisinde kendiliğinden geçeceğini belirtmek gerek.

Botokslu Yüze Dermapen Yapılır Mı?

Yüze öncesinde bir işlem uygulandığı için dermapen tedavisinin bazı sakıncaları olabilir. Bu sakıncaların nedeni botoks uygulamasının sonrasında bölgede ciddi kanamaların yaşanma ihtimalidir.

Dermapen Uygulaması Acıtıyor Mu?

Tedavinin tamamen ağrısız şekilde gerçekleşmesi adında yarım saat kadar önce topikal anestezi uygulanır. Hastanın cildinde aşırı bir hassasiyet söz konusu ise uyuşturucu etkili kremlere başvurulur.

Dermapen Kalemi Cildi Kaç Defa Deler?

Dermapen kalemi bir saniye içerisinde bin üç yüz mikro delik açabilme kapasitesine sahiptir. Bu delik sayısı cildin normal fonksiyonlarının zarar görmeden elastin ve kolajen üretimini tetiklemesi için yeterlidir.

Dermapen ve Dermaroller Arasındaki Fark Nedir?

Dermapen tedavisi genel olarak daha az ağrılıdır. İyileşme süresi daha kısadır. Bu da dermapenin daha konforlu bir tedavi seçeneği olduğu anlamına gelir. Bu özelliklerinden ötürü daha çok tercih edilir.

Evde Dermapen Yapılabilir Mi?

Cilt hassas bir dokudur. Bu yüzden evde bu gibi uygulamalar denenmesinin tehlikeli olduğunu belirtmek isteriz. Sağlığınızı riske etmeyecek en ideal yöntem, lisanslı cihazlar ile uzman ellerde, klinik koşullarda gerçekleşen dermapen tedavisidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al