Dr. Lida Çiteli

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavileri

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavileri

Saçlarımız kimi zaman genetik kimi zamansa sigara kullanımı, düzensiz beslenme, uyku bozukluğu, yoğun stres, kimyasal gıdalar ve nedenlerden dolayı sağlığını kaybetmeye başlar. Saçlarımızın dökülmesini tümüyle durdurmamız mümkün olmasa da Dr. Lida Çiteli, uyguladığı medikal saç tedavileri ile dökülmeyi büyük ölçüde yavaşlatıyor ve saçlarımızı daha güçlü ve sağlıklı hale getiriyor. Medikal estetik tedavilerin adresi Dr. Lida Çiteli, “PRP saç tedavisi, Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi” gibi konularla ilgili bilmek istediğiniz her şeyi sizler için anlattı.


İÇİNDEKİLER

Saç
Dökülmesi

Saç dökülmesi vakalarında ilk olarak dökülmenin tipi ve ne şiddette olduğu saptanır. Gerekirse dökülmenin altında yatan neden incelenir. Bu noktadan sonra kişinin kendi koşulları için özgün bir tedavi protokolü hazırlanır. Saçlar ve tüyler vücudumuzda keratin isimli bir proteinden oluşur. Cildimizin dış yüzeyinde bulunan saç foliküllerinde üretilir. İnsan saçı yılda ortalama 15 cm uzamaktadır. Saç uzaması eski saç hücrelerinin yeni saç hücreleri tarafından cildin dış yüzeyine doğru itilmesi ile gerçekleşir.

Vücudumuzda ayak tabanı, göz kapakları ve avuç içi dışında her bölgede tüylerimiz vardır ve bunların büyük çoğunluğu gözle görülemeyecek kadar küçüktür. En fazla saç ve tüy, başımızda bulunur. Yetişkin bir insan başında 100 bin ila 150 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Bu saçlardan her gün yüz tanesini kaybetmek normal karşılanır. Bilinmelidir ki hayatın herhangi bir döneminde kafamızdaki saç köklerinin yüzde 90’ı büyümeyi sürdürür.

Her folikülün kendine özgü ve üç evreden oluşan bir yaşam döngüsü vardır. İlk anajen evresinde saç aktif biçimde büyümektedir. Bu evre iki ila sekiz yıl boyunca devam eder. Sonrasında ikinci evre yani katajen aşaması gelir. Anajen evresinin sonunda saçın dönüştüğü bir geçiş aşamasıdır ve üç hafta sürer. Son evre ise telojen aşamasıdır. İki, üç ay devam eden bir çeşit dinlenme aşamasıdır. Telojen evresinin sonrasında saçlarımız doğal olarak dökülür ve yerini yeni bir döngüye bırakır. Bu yaşamsal döngü kimi zaman hastalıklara, kimi zaman yaşa, kimi zaman da çevresel etkenlere bağlı olarak kısalabilir.

Saç Dökülmesi
Neden Olur?

Saç dökülmesi olayına alopesi adı verilir. Saç dökülmesi birçok nedenden kaynaklanabilir ve birkaç türde gerçekleşir. Genetik yatkınlık, bağışıklık sistemi hastalıkları, ilaç kullanımları, stres, hormonal etkenler, kimyasal maddeler, anksiyete bozuklukları, kıl gelişimi bozuklukları gibi nedenler kalıcı veya geçici saç dökülmelerine yol açabilir.

Halk arasında kellik olarak adlandırılan androjenik alopesi, hemen her insanı etkileyebilecek genetik bir durumdur. Erkek tipi kellik olarak da sınıflandırılır. Bu tür dökülmeler ergenlik çağında ve yirmili yaşlarla birlikte kendisini gösterir. Gerileyen saç çizgisi giderek ön kafa derisinden kaybolma eğilimindedir. Kadın tipi kellikte ise orta yaşlara kadar hiçbir incelme gözlemlemeyiz. Ancak kadınlarda kafa üzerinde genel bir incelme ortaya çıkar ve genellikle taç bölgesine odaklanır.

Saçımızın ilerleyen yaşa bağlı olarak kademeli şekilde inceldiği, doğal duruma involüsyonel alopesi adı verilir. Dinlenme aşamasına geçen saç foliküllerinin sayısı yaşımızla birlikte artar. Geride kalan saçlar ise kısalmaya ve daha az uzamaya başlarlar. Saç dökülmeleri sadece ileri yaşlarda değil, gençler, çocuklar ve genç yetişkinlerde de görülür. Bu vakalar alopesi areata olarak adlandırılır ve sonucunda düzensiz saç dökülmesi yahut tamamen kellik ortaya çıkabilir. Fakat bu vakaların büyük çoğunluğunda birkaç yıl içerisinde saçlar geri döner.

Kaşlar, kasık tüyleri ve kirpikler de dahil bütün vücut kulları alopesi universalis vakalarında dökülebilir.

Saç dökülmelerinin bir nedeni de enflamatuar cilt rahatsızlıklarıdır. Bu cilt hastalıkları saçımızın kendisini yenileme yeteneğini yok eden yara izlerine yol açmaktadır. Bunun dışında travmalar sonrası yara izleri de kalıcı saç dökülmelerine yol açabiliyor. Baş bölgesinin radyasyona maruz kalması, saçlarımızın aynı hacimde yeniden büyümesini engelleyebilir.

Bir insanının anne ve babasından kaynaklanan genetik yatkınlıkları saç dökülmesinde belirleyici bir faktördür. Lupus, diyabet, doğum, mantar enfeksiyonları, anemi, tiroid hastalığı, yanık, stres, saçkıran gibi etkenler de geçici saç dökülmelerine yol açar.

Saç rengini açmak, sıkı örgüler, saç boyama, perma ve çok sık şampuan kullanmak da saçlarımızı zamanla daha zayıf ve kırılgan hale getirir. Fakat bunlar saç tellerimizin incelmesi dışında kellik gibi bir sonuç doğurmazlar. Kişinin saç derisinde ciddi hasarlar yoksa sorunun kaynağı anlaşılarak gerekli adımlar atılır ve saç normal biçimde uzamaya devam eder.

Saç Dökülmesi
Nasıl Önlenir?

Doğal saç dökülmeleri, normal koşullar altında geri döndürülemez. Fakat saçlarımızı hasara uğratacak etkenlerden korumamız mümkündür. Saç kurutma makineleri, boyalar, düzleştirici ürünler, sıcak maşalar, kimyasal kozmetik ürünleri ve perma gibi uygulamalar saçlarımızın ince ve kırılgan hale gelmesinin en önemli nedenleri arasındadır.

Denenebilecek ilk çözüm saçımızı doğal renginde ve formunda bırakmaktır. Boya yaptırdıktan sonra saçımızın durup dinlenebilmesi için ona zaman vermemiz gerekir. Kendi saç tipimize uygun bir şampuan tercih etmek de önemlidir. Saçlarımızın uçlarının kırılmaması için sert, doğal kıllı fırçalar tercih edebilir ve nazik şekilde fırçalayabiliriz. Fırçalama işlemini saçımız henüz ıslakken yapmak da kırılma ve kopma riskini azaltacaktır.

Saç Tedavi
Yöntemleri

Saç Mezoterapisi

Saçlarımızın dökülmesi veya zayıflaması kadın erkek herkes için önemli bir problem. Günlük iş yaşantısında stresin giderek daha yoğun hale gelmesi, hepimizi saç dökülmesi riski ile karşı karşıya bırakıyor. Hem estetik hem de psikolojik olarak kötü etkilendiğimiz saç dökülme süreçleriyle mücadelede en etkili tedavilerin başında Saç Mezoterapisi geliyor. Saç hücrelerini besleyerek güçlendiren bu tedavi ile daha gür, parlak ve hacimli saçlara sahip olmak çok kolay. Saç hücrelerimizin gereksinim duyduğu bütün protein, antioksidan, mineral ve vitaminlerin sağlandığı bu tedavi ile yeniden sağlıklı uzayan saçlara kavuşabilirsiniz. Dr. Lida Çiteli ile Saç Mezoterapisi hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Saç PRP

Kanımızda bulunan platelet ve trambosit hücrelerinin saç köklerine uygulanması işlemine saç PRP tedavisi denir. Saç PRP ile dökülmeleri önlemek ve saç tellerimizi canlandırmak mümkün. Bu işlemde kişiden kan alınır. Alınan kan santrifüj ve mikrofiltrasyon uygulanılarak içerisindeki platelet ve trombosit hücrelerinden ayrıştırılır. Sonrasında bu hücrelerden elde edilen plazma, kişinin saç kökü dokusuna uygulanır. Seyrek ve zayıf saçlı kişilerin saçlarının eskisi gibi güçlü ve canlı bir hal almasına sağlayan Saç PRP uygulaması, dökülmeleri ve saç kayıplarını engeller. Siz de Dr. Lida Çiteli ile Saç PRP tedavisi hakkında detaylı fikir edinmek için linke tıklayabilirsiniz.

Saç Dolgusu

Hair Filler saç dolgusu dünyada uygulanan ilk saç dolgusudur. Temel amacı saç dökülmelerini durdurmak ve saça kaybettiği sağlığını yeniden kazandırmaktır. Ancak bu tedaviyi asıl öne çıkaran unsur saç dolgusunun tüm bunları kolay ve konforlu şekilde gerçekleştirmesidir. Medikal estetik uygulamalar arasında önemli bir yeri olan saç dolgusu muhakkak uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Saç derinizin yeniden yapılanması ve kan dolaşımınızın arttırılması esasına dayanan Hair Filler saç dolgusu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al