Tedavi Alanları Ameliyatsız Estetik
HIFU- Focus Ultrason

HIFU- Focus Ultrason

HIFU- Focus Ultrason İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  30-45 dk

 • Etki Süresi

  1.5-2 Yıl

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Anestezi Kremi

Yüz gençleştirme ve kol sıkılaştırmada en çok kullanılan yöntemlerden biri de Focus Ultrason (HIFI) yöntemidir. Yüksek yoğunluklu ultrason ile hasarlı cilde etki eden bu uygulama, vücutta kollajen üretimini tetikler. Bunun sonucunda daha keskin ve çekici yüz hatları ortaya çıkar, daha canlı, parlak ve sıkı bir cilt oluşumu elde edilir.

Yüz Sarkması Nedir ve Önerilen Tedavisi

İlerleyen yaşla beraber ciltteki kolajen ve elastin miktarı giderek azalmaya başlar. Bu da cildin yıpranması ile sonuçlanır. Yaşlanma ile birlikte genetik yapı, yaşam tarzı alışkanlıkları, alkol ve sigara kullanımı, güneşe maruz kalma, beslenme bozuklukları ve yoğun stres gibi etkenler de cildinizin canlılığını hızla kaybedip sarkmasına sebep olur.

Yüz, hassas ve ince bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle yaşlanma etkileri kendisini ilk olarak yüz bölgesinde gösterir. Zaman içerisinde göz çevresi ve alın bölgesinde kırışıklıklar ve derin çizgiler meydana gelir. Dudak etrafındaki çizgiler belirginleşir ve cildin alt katmanlarında bulunan yağ dokusu erimeye başlar. Bu erime hacim kaybına yol açar ve yanaklar sarkma eğilimi gösterir. Bu nedenle pek çok insan cildinin sağlıklı kalması, yüzünde meydana gelen yaşlanma belirtilerinin önlenebilmesi için yöntemler aramaktadır.

Henüz yaşlanmayı tümüyle durduran bir tedavi söz konusu değildir. Fakat cildimizi çevresel etkenlerden korumak ve yaşlanma belirtilerini geciktirmek için uygulanan çok sayıda yöntem mevcuttur.

Yüz sarkması, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. İleri yaşlardaki kadın ve erkekler daha uzun süreli bir gençlik etkisi arzularlar. Bu nedenle cerrahi yüz germe ameliyatlarına başvururlar. Fakat günümüzde ameliyatsız yüz germe işlemleri son derece popüler hale gelmiştir. Ancak çok fazla seçenek olması, insanların kendilerine en uygun tedaviye karar vermesini bir hayli zorlaştırıyor. Her tedavi yönteminin kendisine özgü özellikleri ve avantajları mevcut. Yine de son yılların en başarılı ve etkili yüz gençleştirme uygulamalarından birinin Fokus Ultrason HIFU yöntemi olduğunu belirtmek gerekir. HIFU yöntemi kullandığı üst düzey teknoloji sayesinde cildinizin görünümünü büyük oranda değiştirir. Genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Bu nedenle cerrahi tedavilerin en avantajlı alternatifi olarak öne çıkmaktadır.

Fokus Ultrason (HIFU) Nedir?

Yüksek Fokuslu Ultrason (HIFU); cilt gençleştirme ve germe işlemlerinde en çok tercih edilen, cerrahi işlem gerektirmeyen bir teknolojidir. Ses ile ortaya çıkan enerjinin, cilde odaklanması ile yapılan bu işlem Yüksek Yoğunluklu Odaklamalı Ultrason olarak da adlandırılır.

Fokus Ultrason (HIFU) Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi cilde kayganlaştırıcı ve soğutucu etkisi olan jel sürülür. Seçilen başlık, önceden belirlenen ve çizilen haritalandırmaya bağlı olarak cilt üzerinde gezdirilerek işlem tamamlanır. Uygulama süresi, işlemin gerçekleştirileceği bölgenin genişliğine bağlı olarak ortalama 45 dakikadır. Daha sonra oluşan hafif kızarıklık için yatıştırıcı bir nemlendirici kullanılır. Hasta uygulamadan hemen sonra işine dönebilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Nasıl Etki Eder?

Cilt gençleştirmede kullanılan lazerler, ciltte belirli bir derinliğe kadar etkilidir. HIFU işlemi cildin 4,5 mm altındaki fasya dokusuna kadar ulaşır. Lazer ve radyofrekans cihazlarının ise bu kadar derine inmesi mümkün değildir. Fasya, cilt germe ameliyatlarında cildi toparlamak amacıyla müdahale edilen bölgedir. Fokuslu ultrason tedavisi cildin altına odaklanarak fasya dokusunu küçülten ısı alanları oluşturur. Fasyadaki küçülme nedeniyle işlemden hemen sonra cildin sarkmış alanlarında toparlanma gözlenir. Fokuslu ultrason ciltte kollajen üretimini tetiklediği için işlemden sonra da ciltteki toparlanma artışı devam eder, üçüncü ayın sonunda ise maksimum etkisi görülür.

Fokus Ultrason (HIFU) Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

 • Boyun ve dekolte bölgelerindeki sarkma ve kırışıklıklar,
 • Tüm yüz bölgesindeki sarkma ve kırışıklıklar,
 • Alt çene bölgesi sarkmalar,
 • Kaş ve göz kapağı düşüklüğü,
 • Göğüs ve kalça bölgelerindeki sarkmalar ve
 • Ağız köşesi sarkma sorunlarında HIFU ile tedavi sağlanabilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Yüz Gençleştirme

Yüz gençleştirmede en etkin uygulamalardan biri Fokus Ultrason (HIFU) yöntemidir. Neştersiz ve kesisiz bir şekilde ciltte gençleşme, sıkılaşma ve toparlanma sağlayan HIFU, hyaluronik asit ile cildin kendi kendini onarma özelliğini harekete geçirerek doğal bir gençleşme sağlar. Uygulama sonrası hasta etkileri hemen görmeye başlar. Cilt gerginleşir, yüz hatlarında farklılık görülmeye balar. Tek seans sonrası istenen sonuç alınabilmektedir. Bunun için yaklaşık 3 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. HIFU ile;

 • Yüz hatları keskinleşir,
 • Cilt daha genç, gergin ve pürüzsüz bir şekil alır,
 • Çene hattı belirginleşir,
 • Gıdı etkisi azalır,
 • Dekolte bölgesi daha gergin olur,
 • Işıl ışıl ve canlı bir cilt görünümü sağlanır,
 • Canlı ve genç bakışlar elde edilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Kol Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

İlerleyen yaşla beraber kişi kendisine ne kadar bakarsa baksın, kol altında deri sarkmalarının yaşanması son derece normaldir. Kol altındaki kasın sporla çalıştırılarak toparlanmasını sağlamaksa oldukça zordur. Bu yüzden kol toparlanması ve sıkılaşması için focus ultrason HIFU yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem deri altında oluşan deformasyonu giderir ve kolajen üretimini tetikler. Bu sayede sarkmış ve gevşemiş kol derisi sıkılaşır, yeniden sağlıklı bir görünüm kazanır.

Focus Ultrason HIFU İle İç Bacak Sıkıştırma

HIFU cihazı, ısı enerjisi ile deri altına nüfuz eder. Bacak bölgesinde elastikiyetini kaybedip gevşeyen dokuları sıkılaştırmak için HIFU cihazı kullanılmaktadır. İç bacaklar zamanla elastikiyetini en fazla kaybeden ve sıkılaşması en zor bölgelerden biridir. Focus Ultrason HIFU yöntemi ile deri altında yaşanan doku kaybına doğrudan temas edilir. Kolajen üretimi tetiklenir ve iç bacağın daha sıkı bir hal alması sağlanır.

Fokus Ultrason (HIFU) Kimlere Uygulanır?

Yüzünde gevşeme oluşan ancak cerrahi işlem istemeyen kişilerde tercih edilir. Fokus Ultrason (HIFU) işlemi ile yüzde sıkılaşma ve toparlanma meydana gelir, gıdı bölgesinde oluşan yağlanma giderilerek daha genç bir yüz görünümü elde edilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Kimlere Uygulanmaz?

Fokus Ultrason (HIFU) işlemi;

 • Yüzünde cilt enfeksiyonu olanlarda,
 • Otoimmün hastalığı olanlarda,
 • Diyabet ve epilepsi hastalarında,
 • Vücudunda metal stent veya kalp pili bulunanlarda,
 • Kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda,
 • Çocuklarda,
 • Hamile kadınlarda uygulanmaz.

Fokus Ultrason (HIFU) İşlemi Yaz Mevsiminde Uygulanır Mı?

HIFU cihazı ile gerçekleştirilen fokus ultrason uygulaması yaz mevsimi dahil her dönemde uygulanabilmektedir. Cildinin üzerinde belirgin bir etki sağlamayan bu uygulama cildi deri altından toparlar. Ancak her mevsim olduğu gibi yaz mevsiminde de kişinin kendisini güneşin zararlı etkilerinden koruması, bunun için de güneş koruyucu kremler kullanması gerekir.

Fokus Ultrason (HIFU) Endikasyonları Nelerdir?

 • Kaş kaldırma
 • Doğal Yüz Liftingi
 • Sarkan kol içleri
 • Alın kırışıklıkları
 • Gıdı ve boyun bölgesinde toparlama
 • İç bacak ve dış bacaktaki sarkmalar
 • Karın bölgesindeki gevşeklik
 • Yanak toplama
 • Yüz hattı belirleme
 • Nazolabial çizgilerin derinliğini azaltma

Fokus Ultrason HIFU İle Ameliyatsız Yüz Germe Kimler İçin Uygundur?

 • Genellikle 30 yaş ve üzerinde olan bireyler
 • Cerrahi bir operasyondan çekinen
 • Cildinde belirgin sarkma ve kırışıklık sorunu yaşayan
 • Göz çevresinde kırışıklıkları bulunan
 • Cildin altındaki kolajen seviyesini arttırmak isteyen kişiler için uygundur.

Fokus Ultrason HIFU Yönteminin Zararları Nelerdir?

Son yılların en gözde gençleşme uygulamalarından birisi konumunda olan Fokus Ultrason dünya genelinde son derece yaygın bir işlemdir. Cilt sıkılaştırma ve germe, cildi kaldırma, toparlama ve kırışıklıkları giderme gibi amaçlarla kullanılan bu teknik kadın erkek çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilir. Bu kadar popüler ve rağbet gören bir tedavi olmasının temel nedeni herhangi bir zararının olmamasıdır.

Diğer gençleşme tedavilerinin aksine cildin yüzeyinde değil, alt katmanlarına etki eden bu tedavi, deriye herhangi bir zarar vermez. Ameliyatsız bir uygulama olan fokus ultrason tekniği herhangi bir kesi veya yaraya sebep olmaz. Tedavinin ardından hassas yapıdaki ciltlerde nadiren küçük kızarıklıklar oluşabilir. Ancak bu kızarıklıklar kısa süre içinde kendiliğinden geçecektir.

Fokus Ultrason yönteminin herhangi bir zararı yoktur. Ancak kullanılan cihazın FDA onaylı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Kaç Seans Uygulanır?

Ameliyatsız cilt germe uygulaması olan HIFU tek seans olarak uygulanmaktadır.

Uygulamanın hemen ardından toparlanma gözlemlenebilen ciltte; tam etki 30 ile 90 gün arasında gözlemlenir. Tedaviden sağlanan fayda 2 yıl etkisini sürdürebilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta uygulamadan hemen sonra günlük yaşamına dönebilir. Hastanın işlem yapılan gün; güneşli ortamlara koruma olmadan çıkmaması, yüz üstü yatmaması, yüzünü havlu ile silmemesi ve hamam sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan sakınması önerilir. İşlemden 1 gün sonra hasta havuza girebilir, makyaj yapılabilir ve seyahate çıkabilir.

Fokus Ultrason (HIFU) Fiyatları

Fokus Ultrason (HIFU) fiyatları uygulama bölgesinin büyüklüğüne ve işlemin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar uygun olmayan cihazlarla işlem anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle uygulamanın kalitesi ve doktorun deneyimi önemli bir ayrıntıdır.

Fokus Ultrason (HIFU) Sık Sorulan Sorular

Hayır, ağrılı bir uygulama değildir. Ancak bu hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak değişir. Bazı kişiler hiçbir şey hissetmezken bazıları ise ‘iğne batması’ gibi bir his edinebilirler.

Fokus Ultrason (HIFU) işlemi, uygulama alanına ve atış sayısına bağlı olarak 30-60 dakika arası sürmektedir.

Fokus Ultrason (HIFU) etkisi hemen görülmeye başlar ancak asıl etkisi 2-3 ay içerisinde görülür. Bu süreç içerisinde vücut kollajen üretmeye başlar ve cilt daha parlak ve sıkı bir görüntü elde edilir.

Fokus Ultrason (HIFU) etkisi 1-2 seneye kadar etkili olmaktadır. Ancak bu etkinin süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Uygulama, Tıp alanında 50 yılı aşkın süredir kullanılmakta olup klinik çalışmalar sonucunda hiçbir yan etkisi olmamıştır. HIFU estetik amaçlı kullanımının dışında, anne karnındaki fetüsü görüntülemeye olanak sağlayan enerji teknolojisi ve uygulamadır.

Erken yaşlarda meydana gelen sarkmalarda etkili olan bu tedavi, hızlı şekilde çene kontürünü toparlar. Görsel açıdan 5 ila 10 yaş arasında bir gençleşme etkisi sağlar. Fakat ileri seviye sarkmalarda tedavinin etkinliği görece olarak daha azdır.

Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.