Tedavi Alanları Ameliyatsız Estetik
İple Yüz Germe-Yüz Askılama

İple Yüz Germe-Yüz Askılama

İple Yüz Germe-Yüz Askılama İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  30-45 dk

 • Etki Süresi

  1.5-2 Yıl

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Lokal Anestezi

Yaş alma, yer çekimi etkisi ve çeşitli nedenlerle cilt zayıflar, yüzde sarkma ve kırışıklıklar meydana gelir. İnsanı daha yaşlı gösteren bu durum hem psikolojik hem de estetik olarak insanı rahatsız eder. Günümüzde ameliyatsız gençleşme yöntemlerinden biri olarak öne çıkan İple Yüz Germe işlemi ile yüz ve boyun bölgesindeki sarkma ve kırışıklıklardan kurtularak daha genç ve pürüzsüz bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz.

İple Yüz Germe Nedir?

Vücutta yaşlanmanın en fazla hissedildiği bölgeler yüz ve boyun bölgesidir. Yaşlanma, yer çekimi etkisi ve çeşitli nedenlerle yüz ve boyun bölgesinde sarkma ve kırışıklıklar oluşarak insanı daha yaşlı gösterir. Ameliyatsız bir şekilde sarkma ve kırışıklıkları gidermede en çok kullanılan yöntemlerden biri İple Yüz Germe işlemidir.

Yüz sarkıklığı fazla olan kişilerde, yüz germe işleminde cog ipler kullanılmaktadır. Polidioksanon yapısında olan bu ipler, eski kılçıklı yapısından farklı olarak kalıplı şekilleri sayesinde hem daha fazla germe, daha uzun ömür, hem de yenileme etkisi sağlamaktadır. Ayrıca hazır kanüllerle uygulanabilir olması hasta ve hekim açısından yüksek konfor sağlamaktadır.

Cog İle Yüz Germe Kimlere Uygulanabilir?

Yüz, yanak, çene çevresi ya da boyun sarkması problemi olan, 25 yaşını geçmiş, kadın ya da erkek herkes, her mevsimde bu uygulamayı yaptırabilir. Karın ve kol sarkması gibi durumlarda da cog ile vücut germe işlemi yapılabilmektedir. Ancak hamile ve emziren yüz germe işlemi uygulanmaz.

İple Yüz Germe Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

İple yüz germe uygulamaları;

 • Çene hattında veya burun kenarındaki cilt sarkmalarında
 • Yüz ve boyunda hacim artışında
 • Ciltte sıkılaşmada
 • Gıdı sıkılaştırmada
 • Kaş kaldırmada ve şekillendirmede
 • Burun kaldırmada vb. estetik işlerinde başarı ile kullanılmaktadır.

İple Yüz Germe Her Cilt Tipinde Etkili Olur Mu?

İple yüz germe – yüz askılama işlemi aşırı seviyelerde sarkan ve kırışan ciltler için uygun bir seçenek değildir. Bu ve benzeri vakalarda yüz germe ameliyatları daha doğru bir çözüm olarak öne çıkar. İnce yapılı ve hafif seviyede gevşeklik gösteren cilt yapılarında ise estetik açıdan son derece başarılı sonuçlar elde edilir. Bu cilt tipi, iple yüz askılama yönteminin temel hedef kitlesidir. Cildin çok ince ve kırışık olduğu durumlarda yahut da cildin kalın ve ağır olduğu vakalarda ideal çözüm iple yüz germe uygulaması değildir.

Cog İle Yüz Germe İşlemi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi yöntemiyle uygulanan, genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan bir işlem olduğundan genel anestezide rastlanan hiçbir riski taşımaz.

Uzman hekim tarafından sarkmanın ve yapılacak uygulamanın çeşidine göre cog ipler seçilir, lokal anestezinin ardından ipler cilt altına yerleştirilir.

İple Yüz Germe – Yüz Askılama İşleminin Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak deri ve deri altındaki destek dokuların yapısına dair bir analiz yapılır. İşaretlemelerin yapılmasının ardından lokal anestezi uygulanarak iplerin gireceği ve çıkacağı noktaların uyuşması sağlanır. Sonrasında gerekli sterilizasyon şartları sağlanır. İpler deri altında hedeflenen noktalara yerleştirilir. Ardından kişi dik bir pozisyonda oturtularak lifting işlemi gerçekleştirilir. Kişinin yüzünde asimetri varsa düzeltilir ve ipliklerin fazlalıkları alınır. Sonrasında kişinin yüzü temizlenir ve giriş-çıkış noktaları bantlarla kapatılarak operasyon tamamlanır.

İple Yüz Askılama İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedavide cildin altına yerleştirilen ipler birkaç hafta içerisinde kolajen üretimini tetikler. Bu sayede cildimizi kendisini yenilemeye başlar, kaybettiği elastikiyetini yeniden kazanır. Kırışıklıkların görünümü azalırken, sarkan bölgelerde de hatırı sayılır bir toparlanma gözlenir. Kadın veya erkek fark etmeksizin, ihtiyaç duyan herkesin yaptırabileceği güvenilir bir uygulamadır. Kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre, gerektiğinde botoks veya dolgu işlemleri ile kombine şekilde uygulanabilir.

Dinamik İplikler Yaşlanmayı Durdurur Mu?

Hayır. İpliklerin zaman durdurma yeteneği yoktur. Bu nedenle yaşlanmayı durduramazlar. Ancak zamanın etkisiyle oluşan sarkıklıkların ve kırışıklıkların görünümünü gidererek genç bir görünüm kazanmanızı sağlarlar. İple yüz askılama yöntemi, güzelliğinizi ve gençliğinizi zamana karşı korumak için etkili bir araçtır.

Cog İle Yüz Germe Uygulamasının Faydaları Nelerdir

Bilindik geleneksel cerrahi yüz germe operasyonu bazı riskler taşır. Bu risklerin yanı sıra doğal görünümü kaybetme olasılığı da mevcuttur. Özellikle bu konuda hassas bireyler cerrahi işlemlerden uzak durmayı tercih ederler.

İple yüz germe işleminde cerrahi bir müdahale olmadığı için önemli bir avantaj sağlar. Lokal anestezi sayesinde kişi uygulama sırasında bir acı hissetmeyeceği gibi anesteziye bağlı komplikasyonlar da oluşmayacaktır. İşlemin kısa sürede tamamlanması zaman kısıtlaması olan kişiler için de önemli bir avantaj sağlar. Kişiyi memnun etmeyen herhangi bir sonuçta ise işlemin geri döndürülebilir ve düzeltilebilir olması İple Yüz Germenin önemli avantajlarından biridir.

Cog ile yüz germe işlemi;

 • Ciltte gerginlik sağlar
 • Yüz ifadesi ve mimiklerde bozulma ya da değişikliğe neden olmaz
 • Ciltteki sıkılaşma ve gerginlik işlemden hemen sonra fark edilir
 • Kullanılan materyal cilt altında çözülebilen özel liflerdir, dolayısıyla sağlığa zararlı değildir.
 • Bu işlem kalıcı izlere neden olmaz ve kişi işlemden hemen sonra günlük yaşamına devam edebilir.
 • Uygulama yapılan bölgede mikro kan dolaşımı artar, tamir mekanizmaları harekete geçer ve kollajen üretimi artar.

İpliklerin Zararı Var Mı?

Yüz askılama işlemi sırasında kullanılan ipler insan cildine dermatolojik olarak uyumlu, dış malzemesi silikon, iç malzemesi ise polyesterden oluşan iplerdir. Bu yüzden insan sağlığı açısından herhangi bir riski yoktur.

Yüz ve Boyundaki Sarkmalar İçin Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

İple askılama metodu kısa sürede sonuç vermesinden ötürü “öğle arası yüz gerdirmesi” olarak da adlandırılır. İnsanların öğle molasında sarkma ve kırışıklıklarına veda etmesine imkan tanıyan bu uygulama ameliyatsız şekilde uygulandığı için büyük konfor sağlamaktadır. Ancak cerrahi bir girişim olmasa bile olası enfeksiyon riskinden korunabilmek için uzman bir medikal estetik doktoru tarafından, steril bir klinik ortamında gerçekleştirilmelidir.

Yanaklarda ve çene kenarlarından gözlenen sarkmalar, ağız bölgesinde meydana gelen derin katlanmalar ip askılama yöntemi sayesinde kolaylıkla giderilmektedir.

Eriyebilen ve Kalıcı İpler Arasındaki Fark

İp askılama yönteminde iki farklı seçenek vardır. Eriyebilen ipler ve kalıcı ipler. Teknik olarak cilt altına yerleştirilerek boyun ve yüz bölgesindeki sarkmaların giderilmesi esasına dayanan bu uygulamada kişi isterse uzun dönem etkili kalıcı ipleri, isterse de etkisi 6 ay ila 2 yıl arasında değişen eriyebilir ipleri tercih edebilir.

İplerin Etkisi

Cildimiz yıllar içerisinde elastikiyetini ve nemliliğini kaybeder. Kolajen üretiminin de azalması ile cildimiz yerçekimine karşı koyamamaya başlar. Kırışıklıklar artar ve ilerleyen yaşımızın izleri yüzümüzde görünür hale gelir. Olduğumuzdan daha yaşlı, yorgun ve sinirli görünürüz.

İplerin asma, germe ve çekme fonksiyonu sarkmalarımız üzerinde olumlu etki yapar. Fakat yaşlanma sürecini durduramaz. İşlemin ardından kırışıklıklarımızın görünümü büyük ölçüde azalır ve yüz hatlarımız daha belirgin hale gelir. Kaslara etki etmeyen ve bu yüzden de yüzümüzün doğal görünümüne zarar vermeyen bu ipler kolajen üretimini de yeniden tetikler. Bu sayede cildimiz kendi kendini yenilemeye başlar. Yüz ifademiz zinde, genç ve dinamik bir hal alır. 7 -10 gün içerisinde uygulamanın kesin sonuçlarını görebiliriz.

İşlem Tersine Döndürülebilir Mi?

İple yüz germe işleminin birkaç yıl sonrasında eğer istenirse mevcut ipleri yeniden gerdirmek mümkündür. Bunun yanı sıra yeni ipler kullanılarak yeni bir işlem yaptırmak ya da bir başka gençleştirme yöntemi uygulamak mümkündür.

Cog İle Yüz Germe İşlemi Güvenli Midir?

Hastanın yüzünde hissedeceği rahatsızlık hissi diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir ancak her deri altı işleminde rastlanabileceği gibi işlem sonrası ilk birkaç gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissi oluşabilir. Nadiren ödem ve morarma gibi kalıcı olmayan hafif yan etkiler oluşabilir. İşlemin sonrasındaki ilk günde başınızı kaldırmak ve yüksekte tutmak, şişlikleri azaltmaya yardım eder.

İşlemde kullanılan ipler çok incedir, sarmalları ve yapıları farklıdır. Cildin altında zamanla erir, ancak dokuya zarar vermez ve reaksiyon göstermez. İplikler incelikleri sayesinde cilt altında hissedilmez.

Cog İle Yüz Germe İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu hasta uygulama sonrasında günlük aktivitelerine dönmektedir. İşlem genellikle 30-45 dakika sürmektedir. İşlemin ardından ilk birkaç gün hafif şişlik, kızarıklık ve morluk olması doğaldır ve bunları azaltmak için buz kompresi uygulanması önerilmektedir. Bunlarla birlikte aşağıdaki tavsiyeleride uymanız faydanıza olacaktır.

 • İlk üç gün yüz üstü şekilde uzanmaktan kaçınmalıyız.
 • Beş gün boyunca uygulama bölgesini ovuşturmamalı, kese gibi eylemlerden kaçınmalıyız.
 • 1 hafta kadar çene hareketlerini mümkün olduğunca kısıtlamalı
 • Sauna veya hamam benzeri sıcak, buharlı ortamlardan uzak durmalıyız
 • Cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumalı
 • İlk üç hafta diş tedavisi veya yüz cerrahisi işlemleri yaptırmamalı
 • Ağır spor ve egzersizlerden kaçınmalıyız
 • Ağrı şikayetlerimiz olursa doktorumuzun verdiği ağrı kesici ilaç veya kremlerden faydalanabiliriz.

İple Yüz Germe İşleminin Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

İple yüz germe işleminin nadiren de olsa bazı yan etkiler görülebilir. Bunları sıralamamız gerekirse:

 • Uygulama bölgesinde minik kızarıklıkların oluşması olası bir yan etkidir. Ancak bu kızarıklıklar birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelir.
 • İğne ile gerçekleştirilen her uygulamada olduğu gibi deri altında kanamalar yaşanabilir. Bu yüzden yine kısa bir sürede kendiliğinden geçecek olan küçük morarmalar gözlenebilir.
 • İşlem esnasında bölge lokal anestezi altında olduğu için hissedilen ağrı minimal seviyelerdedir. Ancak işlemin ardından doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle süreci daha konforlu geçirebilirsiniz.
 • Uygulamada verilen anestezik maddelere veya uygulamanın kendisine bağlı olarak ilk 48 saat içerisinde şişlikler oluşabilir. Fakat bu da geçici bir yan etkidir.
 • Deride geçici olarak katlanmalar görülebilir. 3 ila 7 gün içerisinde düzelen bu katlanmalar maksimum 10-12 gün varlığını sürdürebilir.

İple Yüz Germe Fiyatları

İple yüz askılama işlemi maliyet açısından büyük avantaj sağlar. Çünkü genel anestezi, ameliyathane, hastane yatışı gibi maliyetler barındırmaz. Cerrahi uygulamalara göre çok da ekonomiktir. Diğer yandan, kullanılan ipler ülkemizde üretilmediği için döviz kurlarındaki artıştan etkilenmektedir. Her hastanın ihtiyacı olan bölge ve ip sayısı farklı olduğu için iple yüz gerdirme fiyatları standart değildir. Kullanılan malzemenin niteliği ve uygulamayı gerçekleştiren doktorun uzmanlık ve tecrübesi, fiyatları etkileyen bir başka unsurdur.

İple Yüz Germe Sık Sorulan Sorular

Kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişir. İşlem öncesi uygulama bölgesi anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Bu nedenle ağrı ve sızılar minimize edilir. Bazı kişiler hiç ağrı hissetmezken bazıları iğne batmış gibi bir etki hissedebilir.

İple yüz germe işlemi;.

 • İlerlemiş kanser hastalığı olanlara
 • Diyabet hastalarına
 • Cildinde enfeksiyona bağlı iltihaplanma olanlara
 • Pıhtılaşma bozukluğu olanlara
 • Ağır otoimmün hastalığı olanlara
 • Çocuklara
 • Hamile kadınlara yapılmaz.

Biyolojik malzemelere alerjisi bulunanlar ise uygulama öncesi bu durumlarını doktorları ile paylaşmalı, doktorun kararı doğrultusunda uygulamanın yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir.

Yüz germe uygulamasında kullanılan ipler ortalama olarak 6 ay sonra eriyip kaybolur. Ancak kırışıklıkların giderilmesi, cildin yenilenmesi ve sarkmalara karşı etkisi 2 yıl kadar devam eder.

İşlem bölgesi lokal anestezik enjeksiyon ile uyuşturulduktan sonra yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İp, kulak üzerinde baş bölgesinden uygulanır ve dikişe gerek kalmaz. İşlemin etkisi hemen görülür ve kişi hemen günlük hayatına devam edebilir..

30 ila 65 yaş arası bireyler cilt sıkılığında en çok sorun yaşayan yaş grubudur. Eğer botoks veya dolgu işlemine kıyasla daha uzun süreli sonuçlar elde etmek ve bunu ameliyatsız şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız İple Yüz Germe tam da sizin aradığınız şeydir.

İşlemin uygulanacağı bireylerin cilt sarkmalarının çok ilerlememiş olması, kilolu bir yüze sahip olmaması son derece önemlidir. Zira ciltte aşırı sarkma ve derin çizgiler varsa işlem için uygun bir profil olmadığınız anlamına gelir. Eğer hali hazırda yaşlanma görünümü oturmuş bir kişiden söz ediyorsak geleneksel yüz germe ameliyatı daha başarılı sonuçlar verecektir.

Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.