Dr. Lida Çiteli

Kalsiyum Hidroksi Apatit Kristalleri (Dolgu) Tedavisi Hakkında Her Şey

Kalsiyum Hidroksi Apatit Kristalleri (Dolgu) Tedavisi Hakkında Her Şey

İleri yaşlarda çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltteki kırışıklıklar ve sarkmalar kaçınılmazdır. Yeni nesil yöntemler sayesinde artık cilt gençleştirme operasyonları daha kolay yapılabiliyor. Günümüzde ciltteki belirgin izlerin düzeltilmesi ve hacim kaybını azaltmada “dolgu uygulamalarına” sıklıkla başvuruluyor. Kadın ve erkeklerde cilt gençleştirme işlemlerinde “kalsiyum kristal dolgu yöntemi” (kalsiyum hidroksiapatit) oldukça popüler bir seçenektir.

Hidroksiapatit Dolgu Nedir?

Hidroksiapatit (kristal dolgu); laboratuvuar koşullarında elde edilen kalsiyum hidroksiapatit (CaHA) mikropartiküllerinden ve su bazlı jelden meydana gelir. Yapısal bileşenlerini kalsiyum ve fosfat iyonları içeren bu maddeler; kemiklerde ve diş minesinde doğal olarak bulunurlar. Yüzde 100 vücuda uyumlu olan hidroksiapati, sağlık açısından bir risk oluşturmadığından uygulama öncesinde herhangi bir teste gerek duyulmaz.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Hidroksiapatit, diş implantlarının yanı sıra kozmetik dermatolojide de yoğun bir şekilde kullanılıyor. CE ve FDA onaylı kalsiyum hidroksiapatit dolgu birçok avantaj sağlıyor. Medikal estetik uygulamalarına farklı bir soluk getiren bu formül, cilde güçlü hacim kazandırma etkisi ve kolajen üretimini artırmasıyla öne çıkıyor. Kırışıkları ve sarkmaları iyileştirmeyi kapsayan bu uygulama sonrası herhangi bir alerjik reaksiyon gelişimi beklenmiyor. Hidroksiapatit dolgu şu alanlarda kullanılıyor: Yanaklar ve kaş arası, çene ile çene hattı, elmacık kemiği altı boşluklar, gülme çizgileri, burun.

Neden Kristal Dolgu Tercih Edilir?

Hacim arttırıcı özelliğine sahip kalsiyum kristal, cildin alt katmanlarına hacim ve form kazandırarak kırışıklıkları düzeltir. Ameliyat gerektirmeden kişiye doğal görünüme kavuşturan söz konusu dolgu maddesinin vücutla uyumlu olması güvenilirliği pekiştiriyor. Ayrıca kalsiyum kristal dolgunun etkisi daha uzun sürelidir. Peki, kimlere hangi durumlarda hidroksiapatit dolgu yaptırılabilir?

  • Elmacık kemikleri daha belirgin hale getirebilir.
  • Burun estetiği gerektirmeyen hasarlar düzeltilebilir.
  • Daha estetik bir çene ve çene hattı oluşturulabilir.
  • Boyundaki izler ortadan kaldırılabilir.
  • Yüzdeki kırışıklıklar ve hacim kayıpları iyileştirilebilir.
  • Yanaklara dolgun bir şekil verilebilir.
  • Dudak kenarındaki çizgiler yok edilebilir.
  • Dudaklar dolgunlaştırılabilir.
  • Pırıl pırıl genç bir cilt görünümü kazanılabilir.

Hidroksiapatit Dolgu Nasıl Yapılır?

Hidroksiapatit dolgu öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılır. Daha sonra cilt altına çok ince uçlu iğnelerle uygun dozda dolgu maddeleri enjekte edilir. Yaklaşık bir saat süren tek seanslık hidroksiapatit dolgu prosedüründen çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bu tedavinin kalıcılığı kişiden kişiye değişebiliyor. Kas, kemik, kıkırdak ve deriyi aynı anda yenileyebilme özelliğine sahip hidroksiapatit kristal dolgunun etkisi ortalama 18 ay sürebiliyor. Doğal kolajen üretimini uyaran ve cildin elastikiyetini artıran bu metot ile daha genç bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al