Dr. Lida Çiteli

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Şişmanlık, besinlerden alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle oluşan ve en önemli sağlık sorunlarından biridir. Aldığı enerjinin fazlasını yakamayan vücut, bunu belirli bölgelerde yağ olarak depolamaya başlar. Vücuttaki yağ miktarının artması diyabet, insülin direnci, kolesterol yüksekliği, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kas ve iskelet sistemi bozuklukları gibi kronik hastalıklara neden olabilir. Dr. Lida Çiteli olarak zayıflama hakkında merak edilenleri sizler için derledik…

Sağlıklı Zayıflama
Nedir?

Sağlıklı zayıflama, vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin yeterince alınması ve fiziksel yapıda bir bozukluk olmadan kilo verilmesi anlamına gelir. Sağlıklı zayıflama için kişinin yaşına, cinsiyetine, beslenme alışkanlıklarına ve sosyo-ekonomik düzeyine göre özel diyet listeleri hazırlanmalıdır. Zayıflama kararı alan kişiler, bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesini ister; ancak hızlı kilo verme yöntemi olarak bilinen şok diyetler, tek gıda diyetleri, yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı diyetler vücudun enerji dengesinde hasara neden olabileceği gibi, metabolizmanın yavaşlamasına ve geri dönüşü olmayan hastalıklara da yol açabilir. Uzun zaman aç kalmaya neden olan bu tarz diyetler mide, karaciğer, bağırsak, böbrek ve tiroid hormonları üzerinde olumsuz etki yapabilir. Çok düşük kalorili diyetler yerine, sağlıklı beslenme günlük hayatın rutini haline getirilmelidir.

Sağlıklı Şekilde Nasıl Zayıflanır?

Sağlıklı zayıflama için öncelikle gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef belirlemek gerekir. Gündelik hayatta bireyi zorlayacak bir beslenme programı sürdürülebilir olmayacağı için kişi bir süre sonra diyeti bırakacaktır. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralları; kızartma ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durmak, haşlama ve ızgara yemekleri tercih etmek, hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar seçmektir.

Sağlıklı zayıflama için üç ana öğün atlanmamalı ve öğün arasında badem, ceviz, fındık, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmelidir.

Hazır meyve suları ve asitli içecekler tercih edilmemeli, onların yerine taze sıkılmış meyve suyu ve bitki çayları tüketilmelidir. Beyaz ekmek yerine kepekli, tam buğday veya çavdar ekmeği tüketmek ve salata yemek, bağırsakların çalışmasını düzenler ve kilo vermeye engel olan bağırsak sorunlarını engeller.

Sağlıklı Zayıflama
Yöntemleri

Zayıflama için sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında düzenli fiziksel aktivite de gerekir. Gündelik yaşamda yapılacak küçük değişikliklerle kas kütlesi arttırılabilir ve metabolizma hızlandırılabilir. Gün içinde 1 saatlik yürüyüş, plates, yüzme, aerobik gibi aktiviteler zayıflamayı kolaylaştırır. Ayrıca düzenli egzersiz, vücudun şekillenmesinde ve fit bir görünüm kazanmasında etkilidir. Göbek, kalça, basen gibi bölgelerdeki yağların eritilmesinde rol oynarken; diyabet, kalp ve tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı da korur.

Sabahları güne tahıllı ekmek, peynir, yumurta, domates, salatalık, maydanozdan oluşan bir kahvaltıyla başlamak ve gün içinde de vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin yeterince alınması gerekir. Ayrıca günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

 

Zayıflama hakkında detaylı bilgi almak için bize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al