Dr. Lida Çiteli

Diş Sıkma (Bruksizm) Sorununa Alternatif Çözüm: Masseter Botoks

Diş Sıkma (Bruksizm) Sorununa Alternatif Çözüm: Masseter Botoks

Dermatoloji uzmanları, diş sıkma ya da bir diğer adıyla bruksizm rahatsızlığının tedavisinde Masseter Botoks uygulamasının etkili olabileceğini düşünüyor. Masseter Botoks en basit tanımıyla, kas aktivitesinin geçici şekilde zayıflatılmasıdır. Diş sıkma rahatsızlığı, yoğun stres ve gerginlik gibi psikolojik sorunların tetiklediği bir hastalıktır. Kişinin farkında olarak veya olmaksızın, dişlerini sıkıp, gıcırdatması ile kendisini gösterir. Bu davranış dişler ve çene kemiği üzerinde şiddetli bir basınca neden olur.

Medikal estetik ve botoks alanının öncü ismi Dr. Lida Çiteli, diş sıkma rahatsızlığının alternatif tedavisi Masseter Botoks ile ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Bruksizmin Belirtileri

Bruksizm yani diş sıkma sorunu uzun süreler boyunca devam ederse başka sağlık sorunlarına da neden olur. Bruksizmin en önemli belirtileri baş ağrısı, çene ağrısı, diş aşınması, diş hassasiyeti, uyku sorunu, genel yorgunluk ve çene eklemi problemleridir. Uyku sırasında diş sıkma sorunu yaşayan kişilerde sabah uyandıklarında çene ve baş ağrısı gözlenir. Bu hem sağlık hem de estetik bakımından bazı problemler doğurabilir. Bu rahatsızlığa yönelik tedavi prosedürlerinden biri de Masseter Botoks…

Masseter Botoks Nedir?

Masseter Botoks, söz konusu kasların botulinum toksin enjeksiyonu ile aktivitesinin geçici şekilde azaltılması işlemidir. Bu tedavi sayesinde kasların aşırı güçlü şekilde kasılması engellenir. Bu sayede çene gıcırdatma ve diş sıkma durumu da hafifletilmiş olur. Genellikle estetik sebeplerle uygulanan masseter botoks, kare şeklinde, maskülen bir yüz hattına sahip kişilerin masseter kasının inceltilmesini hedefler. Bu sayede kişi daha orantılı ve dengeli bir yüz hattına sahip olur.

Klinik Ortamlarda Yapılması Gerekir

Masseter Botoks enjeksiyonunun uygulandığı noktada geçici olarak ağrı, şişlik veya hassasiyet gibi etkiler meydana gelebilir. Bu yüzden botoks uygulamalarının uzman hekimler tarafından, profesyonel muayenehanelerde yapılması gerekir. Hekimin uzmanlığı, kullanılacak malzemenin kalitesi ve uygulamanın doğru planlanması büyük önem taşır.

Doktor Lida Çiteli ile Masseter Botoks Uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al