Tedavi Alanları Lazerli Tedavi
Fraksiyonel CO2 Lazer

Fraksiyonel CO2 Lazer

Fraksiyonel CO2 Lazer İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  15-20 dk

 • Etki Süresi

  -

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Anestezi Kremi

Cilt yenileme işlemlerinde en etkili lazerle tedavi yöntemi CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulamasıdır. Özellikle sivilce (akne), yanık, yara, kesik ve leke izlerinin tedavisinde etkili sonuçlar veren bu uygulama, kollajen oluşumunu tetikleyerek cildi sıkılaştırır, gözenekleri azaltarak daha canlı, parlak, pürüzsüz ve genç bir cilt görünümü elde edilmesini sağlar.

>Co2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Nedir?

Co2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Nedir?

Co2 Fraksiyonel Lazer; son yıllarda geliştirilen ve dermatolojik uygulamalarda önemli bir yer tutan lazer yöntemi olmakla birlikte, ciltte önemli ve derin etkiler yaratabilen, cildi hasarlayarak iyileştiren lazerler sınıfındandır.

Sivilce, yara, yanık veya kesik izlerinin tedavisinde kullanılan çözümlerden biridir. Aynı şekilde ciltteki kırışıklıkların ve cilt çatlaklarının kozmetik olarak düzeltilmesinde ve cildin yenilenmesinde de etkilidir.

Fraksiyonel Lazer Cildi Nasıl Tedavi Eder?

Karbondioksit lazer ışınları dokuda bulunan su molekülleri ile etkileşime geçer ve dokular 120 mikron çapında sütunlar şeklinde buharlaştırılır. Bu sırada dokuda bulunan kolajenlerde kısalma yaşanır. Buharlaştırdığımız dokuların yanında yer alan sağlam doku adacıkları hızlı bir iyileşme sürecine sokulur.

Bu Tedaviyi Kimler Uygulayabilir?

Cildimiz dış dünya ile bağlantımızı sağlayan en önemli organlarımızdan biridir. Bu nedenle cildi en iyi tanıyan hekimlerin yani dermatolog veya medikal estetik doktorlarının gerçekleştirmesi idealdir. Zira onlar gelişebilecek olası bir komplikasyonu en iyi yönetecek kişilerdir. Cildinizde kalıcı bir yan etki istemiyorsanız bu alanda tecrübeli bir hekim tercih etmeye özen göstermelisiniz.

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

18 yaşını geçmiş; akne, ameliyat, yara ya da yanık izi, yaşlılık ya da güneş lekesi ve gebelik ya da doğum sonrası çatlak izi şikâyeti olan kişilere uygulanabilir.

Deride aktif enfeksiyonu olan kişilere, hamilelere ve aktif emziren kişilere uygulanmaz.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Kimlere Uygulanmaz?

Fraksiyonel karbondioksit lazerin hipertrofik skar ve keloid riski bulunan insanlar üzerinde uygulanmaması gerekir. Bunun yanı sıra kan pıhtılaşmasını önleyen veya ışığa karşı aşırı duyarlılığa neden olan ilaçlar kullanan kişilerde, solaryuma giden kişilerde bu işlemin uygulanması tavsiye edilmez.

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulaması;

 • Sivilce/akne izlerinin tedavisinde,
 • Ameliyat, yanık ve yara izlerinin tedavisinde,
 • Gebelik ve doğumda oluşan çatlakların giderilmesinde,
 • Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde,
 • Güneş lekelerinin tedavisinde,
 • Melazma tedavisinde,
 • Sarkmaların giderilmesinde sıkılaştırma amacıyla kullanılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulaması bilindiği üzere son derece güçlü bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden tedaviden sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için bazı tedbirler alınması gerekir. İlk olarak bazı ilaçların kullanılması gerekiyorsa doktorunuza danışarak uygulamadan vazgeçebilirsiniz. Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar veya retinoid maddesini içeren ilaçlar kullanılıyorsa bu tedavi sakıncalı olabilir. Bunun dışında östrojen, klorokin vb. kullanımı da dikkatli olunması gereken durumlar arasındadır. Kimyasal peeling benzeri cilt soyma işlemleri yapılmışsa fraksiyonel lazer tedavisini bir süre ertelemekte fayda vardır.

Fraksiyonel Tedavisi Sırasında Ne Beklenir?

Bu tedaviler yalnızca hafif düzeyde bir rahatsızlığa neden olurlar. Tedaviye başlamadan önce anestezik etkili topikal kremler uygulanır. Bu kremlerin beklenen etkiyi göstermesi için beklenilen süre kimi zaman 45 dakikayı bulabilir. Bunun dışında tedavi öncesi doktor gerekli görürse hastaya yatıştırıcı da verebilir. Ciltte hedeflenen uyuşma sağlandıktan sonra uzman hekim lazeri yüzdeki hedeflenen noktalara yönlendirir. Tüm bu prosedür kimi zaman bir saat kadar sürebilir ve kişi cildinde iğne batmasına benzer bir his yaşayabilir.

Co2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Özel bir hazırlığa gerek duyulmaz. Uygulamadan önce cilt temizliği yapılıp topikal etkili anestezik krem sürülür. Genel anesteziye gerek duyulan, ağrılı bir işlem değildir. Lazer tedavisi hızlı ve konforludur. Örneğin tüm yüz uygulaması ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Tedaviden Sonra Nasıl Görünecek ve Hissedeceksiniz?

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi yaptıranların yorumları büyük oranda memnuniyet içermektedir. Tedavinin hemen ardından kızarıklık hissi yaşanabilir. Bu kızarıklıklar ortalama bir gün kadar sürer. İlk 24 saatte yüzünüzde bir ödem oluşması da muhtemeldir. Ancak ikinci gün ile birlikte bu ödem geriler, kızarıklıklar azalmaya başlar. Üçüncü gün minik kabuklanmalar gözlenir. Normal gündelik yaşamsal aktivitelere dönebilmeniz için 24 saatlik bir süre yeterli olacaktır. Kesin ve etkili sonuçları almaya ise ikinci hafta başlarsınız. Gerektiğinde kolajen aşısı, altın iğne radyofrekans veya mezoterapi gibi diğer tedavilerle kombine şekilde uygulanarak etkinliği arttırılabilir.

Cildinizde akne izlerine ilişkin ilk sonuçlar ilk ayda görülmeye başlanır. Kişinin yaşına ve cilt yapısına göre üç ila yedi seanslık uygulama gerekebilir. Her seans öncesinde iyileşme düzeyi daha belirgin bir hale gelir. Uzman doktorunuzun verdiği talimatları titizlikle yerine getirmeniz, nemlendirici, güneşten koruyucu ve iyileştirici kremleri kullandığınız sürece olumlu sonuçlarınızı pekiştirmeniz kaçınılmazdır. Ancak genetik yaşlanma sürecimiz durmaksızın devam ettiği için yılda bir veya iki defa tekrarlanan hatırlatma seansları ile cildinizin güzelliğini korumanız mümkün olacaktır.

Co2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Seans sayısı uzman doktor muayenesinde belirlenir. Seans sayısı; tedavi amacına, tedavi edilecek bölgenin yerine ve kişisel özelliklere bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle ortalama 3-6 seanstır.

Seans araları 4-6 hafta olmalıdır. Tedavinin son etkisi 2-3 ay sonra ortaya çıkar. Çünkü kollajen üretiminin tamamlanması 3-6 ay içinde gerçekleşir.

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

>Co2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Nedir?
 • Tedavinin ertesi günü ılık duş alınabilir.
 • Cilt temiz tutulmalı, günde birkaç kez uzman doktorun önerdiği kremler sürülüp nemlendirilmeli ve güneş ışınlarına maruz kalınacaksa güneş koruma kremleri sürülmelidir.
 • Birinci gün uygulama alanları kızarır, ardından 4-5 günde dökülen minik kabuklanma dönemi başlar.
 • Uzman doktorun önerisi boyunca cilt nemlendirilmeye devam edilmelidir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalı?

Mevsimsel koşullardan ötürü fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi kış aylarında daha çok tercih edilmektedir.

CO2 Fraksiyonel Karbondiaksit Lazerin Avantajları Nelerdir?

Cilt yenilemede en güçlü lazer olan CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulamasının iyileştirici etkisi yüksek, yan etkisi ise düşüktür. Bu nedenle sıklıkla kullanılmaktadır. Bu uygulama; cildin hem üst hem de alt tabakasında etkili olarak cildi yeniler, üst deride bulunan lekeleri temizler, kollajen oluşumunu da uyarır.

En etkili cilt gençleştirici lazer olan bu uygulama sonrası 1 yıl boyunca vücutta kollajen oluşumu devam eder.

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

Uygulama sonrası, birkaç gün ciltte kızarıklık ve minik kabuklanmalar oluşur. Bu süreç normaldir. Cildin kabuklanması beklenen ve istenen bir sonuçtur. Önemli olan kabukların kendiliğinden düşmesine izin vermek ve doktorun önerdiği kremlerle cildi sık sık nemlendirmektir.

Kişinin Ten Renginin İşleme Bir Etkisi Var Mıdır?

Koyu ten rengine sahip kişiler bölgesel pigmentleşme veya pigment kaybı gibi durumlardan daha fazla etkilenirler. Bu tedavi için açık tenli kişilerin daha şanslı grubu oluşturduğu söylenebilir.

Fraksiyonel Lazer İşlemi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamasında yaş sınırı yoktur. Kronik hastalığı bulunanlar da dahil olmak üzere her yaştan insan bu uygulamayı yaptırabilir. Yine de elzem koşullar olmadığı sürece kişinin18 yaşını doldurmuş olması beklenir.

Ablatif ve Non-Ablatif Etki Nedir?

Klasik karbondioksit lazerler ablatif bir özellik gösterirler. Yani uygulandıkları bölgedeki tüm deriyi buharlaştırarak adeta açık bir yara haline getirirler. Bundan ötürü anestezi gerektirmesi, iyileşme sürecinin uzun sürmesi veya yan etkilerle daha sık karşılaşılması gibi arzu edilmeyen durumlara neden olabilir. Ancak Fraksiyonel Karbondioksit Lazer cihazlarının etkisi non-ablatiftir. Yani uygulamada bölgenin tümü etkilenmez, ağrı hissi oluşmaz. Dolayısıyla anesteziye gerek kalmaz. Herhangi bir açık yara oluşmadığı için de iyileşme süreci son derece hızlı ilerler. Yan etkilerse neredeyse hiç yaşanmaz. Kişinin günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönmesi de sağladığı en önemli avantajlar arasındadır.

C02 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer İşlemleri Fiyatı

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer işlemleri fiyatı seans sayısına, işlemin niteliğine ve uygulama bölgesinin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar kalitesiz uygulama anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle bu uygulamada doktorun tecrübesi önemlidir.

CO2 Fraksiyonel Karbondiaksit Lazer Sık Sorulan Sorular

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer işlemi sonrası hasta 5-10 gün içerisinde iyileşir. İlk 3 gün uygulama bölgesi kızarır, ödem toplar, daha sonra ise soyulmalar görülür. Hastalar, yaklaşık 5-7 gün sonra normal hayatına geri dönebilmektedir.

CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer işleminin etkisi hemen görülmez. İşlemin üzerinden yaklaşık 2 ay geçtikten sonra etkiler belirginleşir. İlk zamanlarda deri soyulur, ardından deri yavaş yavaş kendini yenilemeye başlar. 3-6 içerisinde etkisi belli olur. Çünkü bu süre içerisinde kollajen üretimi tamamlanarak ciltte etkisini gösterir.

Evet, CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi ile birlikte PRP ve mezoterapi gibi yöntemlerde yapılabilir. Özellikle melazma ve anti aging tedavisinde mezoterapi ve PRP ile birlikte yapılan CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulamasından oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Evet, ten rengi bu tür tedavilerde etkilidir. Koyu tenli kişilerde pigment kaybı veya bölgesel pigmentleşme daha fazla görülür. CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisinde açık tenliler daha şanslıdır.

Tedavi sonrası yaşlanma devam ettiği için geriye dönüş söz konusudur. Buna rağmen CO2 Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi düzenli yaptırıldığında uzun vadede yenilenmiş bir cilt elde edilir. Bu durum kişinin hayat şekline, yaşlanma hızına, genetiğine ve uygu düzenine bağlı olarak değişmektedir.

Karbondioksit lazer ışınları dokuda bulunan su molekülleri ile etkileşime geçer ve dokular 120 mikron çapında sütunlar şeklinde buharlaştırılır. Bu sırada dokuda bulunan kolajenlerde kısalma yaşanır. Buharlaştırdığımız dokuların yanında yer alan sağlam doku adacıkları hızlı bir iyileşme sürecine sokulur.

Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.