Dr. Lida Çiteli

Lazer Epilasyonda Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyonda Bilinmesi Gerekenler

Tıp dünyasında lazer teknolojisinin kullanımı 1983 yılı itibari ile başladı. Lazerin epilasyon amacı ile kullanılmasının tarihi ise 1994 yılına uzanıyor. Doksanlı yılların ikinci yarısı itibari ile lazer epilasyon uygulamaları dünyada ve ülkemizde büyük bir hızla yayıldı.

İstenmeyen tüylerle mücadelede lazer epilasyon, insanlara son derece pratik ve konforlu bir çözüm sağlıyor. Cinsiyet fark etmeksizin kadın-erkek herkesin tercih ettiği lazer epilasyon son derece cazip bir uygulama.

Ense, boyun, göğüs, omuz gibi bölgelerdeki tüyleri almak için ağda veya tıraş bıçağı kullanımı yaygın. Fakat bu uygulamalar sadece geçici çözüm sağlıyor. Bununla da kalmayıp, cilt yüzeyinde lekelere ve batık oluşumuna sebep oluyor.

Lazer epilasyon dışında kalan yöntemler sık sık uygulandığı taktirde batık, sivilce ve leke oluşumu kaçınılmaz hale gelir.

Lazer epilasyon uygulamasında odaklandığımız nokta vücutta bulunan tüyleri yok etmek değildir. Lazer epilasyonun temel hedefi; kıl köklerini yok etmektir. Bu da tekrar tüylenme riskini ortadan kaldırır. Vücudun her bölgesine uygulanabilen Lazer Epilasyon uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Lazer Epilasyonda Cihaz Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Piyasada çok sayıda taklit lazer cihazı bulunuyor. Sağlığını ön planda tutan kişilerin bu taklit cihazlardan uzak durması gerekiyor. Sahte cihazlar ile yapılan lazer epilasyon uygulamalarında bitmeyen tüyler ve cilt yanıklarıyla karşılaşmak olası. Peki lazer epilasyon cihazına nasıl karar vermeliyiz? Bu noktada FDA onaylı orijinal cihazları tercih etmek en doğru yöntem. Cihazın orijinalliği kadar kullanacak olan uzmanın profesyonelliği de önem taşıyor.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise kendi tüy yapımız. Lazer epilasyon cihazlarından bazıları ince tüyleri görmekte yetersiz kalırken bazıları ise özel olarak ince tüyler için tasarlanmıştır. Ev tipi kullanım için üretilen lazer epilasyon cihazlarından mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır. İnternet üzerinden satılan ev tipi lazer epilasyon cihazları kalıcı çözüm sağlamak konusunda yetersizdir. Hatta etkisi itibariyle ağda yönteminden pek bir farkı yoktur.

Hiçbir lazer epilasyon cihazı tek başına kesin çözüm sağlamaz. Doğru kombinasyonu uygulamamız gerekir. İnce tüyler için kullanılan lazer sistemleri ve kalın tüylere odaklanan lazer teknolojisi muayenehanelerde birlikte kullanılmaktadır. Her iki teknoloji de cilt yenileme özelliği bakımından üst düzey fayda sağlar. 1064 nanometre dalga boyundaki lazerler ince tüyler için idealdir.

Seanslar ilerledikçe tüyler giderek azalır. Kalın tüyler için kullanılan sistemlerin dalga boyu ise 755 nanometre seviyesindedir. Muayenehanelerde kullanılan lazer epilasyon cihazlarının FDA ve Bakanlık onaylı olması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al