Burun Dolgusu

Burun Dolgusu İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  15-20 dk

 • Etki Süresi

  12-18 ay

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Anestezi Kremi

Ameliyatsız bir şekilde daha estetik, kalkık ve güzel görünen bir burun yapısına sahip olmak ister miydiniz? Cevabınız ‘evet’ ise burun dolgusu uygulamaları tam da sizin beklentilerinizi karşılayacak türden uygulamalardır. Tecrübeli ellerin yapacağı burun dolgusu ile daha simetrik, çekici ve yüz şeklinize uygun burun yapısına kavuşabilirsiniz. Burun dolgusu ile ilgili bilmek istedikleriniz yazımızda…

Burun Dolgusu Uygulaması ve Fiyatları

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, burnun ameliyatsız bir şekilde daha estetik ve güzel görünmesi için yapılan dolgu çalışmalarına denir. Burun dolgusu ile burun sırtındaki eğrilikler ve asimetrik sorunlar giderilir, daha kalkık, simetrik ve yüz yapısına uyumlu burun yapısı elde edilir.

Burun Ucu Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu uygulamasının içinde burun ucu dolgusu seçeneği de mevcuttur. Kişinin burun ucu düşükse veya güldüğü sırada burnun uç kısmında şekil bozuklukları oluşuyorsa bu seçenek gündeme gelir. İşlem uygulanırken dolgu malzemesi burun ucundaki derinin alt katmanlarına enjekte edilir. Bu sayede burun ucu, eskisine kıyasla belirgin şekilde daha kalkık bir görünüm kazanır.

Burun Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Burun dolgusu, burunda meydana gelen her türlü şekil bozukluğunu tedavi edemez. Yaşadığınız sorunun burun dolgusu ile giderilebilen bir bozukluk olması gerekir. Bunun dışında genel sağlık durumu elverişli olan bütün yetişkinlerde güvenle uygulanabilen bir tedavidir. Burun dolgusu için uygun bir aday olup olmadığınıza doktor muayenesinin ardından karar verilir. Burun dolgusu uygulamasına ihtiyaç duyulan durumları sıralamamız gerekirse:

 • Burunda gözlenen hafif asimetri
 • Burun kemerinde meydana gelen çöküntü
 • Burun ucunun normale göre düşük olması
 • Burnun bir kısmının diğer yöne kıyasla daha çökük halde bulunması
 • Burunda küçük girintiler bulunması
 • Cerrahi burun estetiği ameliyatının ardından düzeltilememiş küçük bozuklukların varlığı

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi veya daha güzel görünen bir burun yapısı için burun dolgusu yapılır. Dolguyu yapacak doktor, yüz şekli ve burun anatomisi bağlamında burnu muayene ederek dolgu yapılacak bölgeyi, dolgunun miktarını belirler. Uygulama yapılacak bölge lokal anestezik krem ile uyuşturulur ve antiseptik solüsyonla dezenfekte edilir. Ardından muayenede belirlenen bölgelere hyaluronik asit dolgu uygulanır.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

 • Ameliyata gerek duyulmadan daha estetik bir burun görünümü elde edilebilir.
 • Kalıcı olmadığı için güvenlidir
 • Burun estetiği ameliyatlarına (rinoplasti) oranla daha ekonomiktir
 • Acı, ağrı ve yanma gibi sorunlar oluşmaz
 • Hasta işlem sonrası kaldığı yerden günlük hayatına devam edebilir
 • İşlemin etkisi tek seansla kendisini gösterir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları ve Riskleri Nelerdir?

Burun dolgusu uygulamalarının hiçbir dezavantajı bulunmaz. Ancak uzun süre kalıcı değildir. Dolgu uygulamalarının ömrü 1-2 yıla kadar uzayabilir. İkinci bir eksikliği ise dolgunun burun küçültme ve ileri boyuttaki eğriliklerde tek başına yeterli olmamasıdır. Ancak dolgu uygulamaları, ameliyat olmak istemeyen veya aşırı riskli operasyonlar için alternatif olabilmektedir.

Burun dolgusu son derece güvenli bir uygulama olmakla birlikte çok nadiren de olsa görülebilen risk faktörlerinden bahsetmek gerekir. Olası riskleri sıralayacak olursak

 • İşlem esnasında ya da sonrasında rahatsızlık ve ağrı hissi
 • Enfeksiyon
 • Uygulama bölgesinde şişlik ve morarma
 • Dolgu malzemesine karşı alerjik reaksiyon
 • Deri altında şişlikler veya topaklar
 • Cilt renginde değişim
 • Nefes alma güçlüğü
 • Asimetrik sonuçlar

Bu riskler nadiren karşılaşılan durumlardır. Uygulamayı yaptıran insanların büyük bir çoğunluğunda herhangi bir komplikasyon gözlenmez. Bunun yanı sıra işlem için seçtiğimiz doktor ve muayenehane ne kadar profesyonelse, herhangi bir komplikasyonla karşılaşma riski de o kadar düşüktür.

Burun Dolgusunu Eritmek Mümkün Mü?

Bazı durumlarda kullanıcılar burun dolgusunun sonuçlarından memnun kalmayabilirler. Bu gibi durumlar yaşandığında burun dolgusunu eritmek mümkündür. Kullanılan çeşitli özel materyaller ile enzimler dolgunun erimesini sağlarlar. Enjekte edilen dolgu malzemesi eritildikten kısa bir süre sonra vücut tarafından dışarı atılır. Ancak profesyonel bir dolgu işleminin ardından kullanıcıların memnuniyet yüzdesi son derece yüksektir.

Burun Dolgusu Kimlere Uygulanamaz?

Burun dolgusu uygulamaları;

 • Hamile ve emziren kadınlara
 • Kanamayı artıran hastalığı olanlara
 • Dolgu maddesine karşı duyarlılığı olanlara
 • Aktif otoimmun hastalığı olanlara yapılmaz.

Aktif herpes virüs enfeksiyonu geçirenler ile sık uçuk rahatsızlığı yaşayanların ise doktorlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekir.

Revizyon Burun Estetiği İçin Burun Dolgusu Kullanılabilir Mi?

Burun Dolgusu Uygulaması ve Fiyatları

Cerrahi burun estetiği operasyonu yani rinoplasti yaptıran hastalarda operasyon sonrası gereken ufak düzeltmeler için burun dolgusu kullanılmaktadır. Kusurları gidermek, doku kaybı yaşanan bölgelere hacim kazandırmak gibi amaçlarla burun dolgusuna başvurulur.

Burun Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun dolgusu işleminin ardından kişi günlük yaşantısına ara vermeden, kaldığı yerden devam edebilir. Güneş ışınlarından korunduğu sürece evde kalmasına gerek yoktur. Kullanıcılara sağladığı konfor açısından en cazip medikal estetik uygulamalarından biridir.

Burun Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlemin ardından hastanın muhakkak uyması gereken bazı öneriler vardır. Operasyonun hemen sonrasında kişi burnuna dokunmaktan kaçınmalıdır. İyileşme evresinde mümkün olduğunca ağır hareketlerden ve işlerden kaçınmak gerekir. Kişinin burnuna zarar verebilecek sporlar, egzersizler yapılmamalıdır. Belli bir süre için sıcak duş almamak, alkol ve kahve tüketiminden sakınmak da alınması gereken başka tedbirlerdir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmaması, sauna, hamam veya buhar odası gibi sıcak ve nemli ortamlarda bulunulmaması gerekir. Kişinin burun dolgusu uygulamasından maksimum fayda elde edebilmesi için tüm bu kurallara uyması ve doktorun önerdiği tarihte kontrol randevusuna gitmesi gerekir.

Burun Dolgusu İşlemi Tekrar Yaptırılabilir Mi?

Kişinin burnunda ileri seviyede çöküklük veya eğiklik varsa bu gibi durumlarda tek başına burun dolgusu yeterli sonuç vermez. Bazı burun deformasyonlarını düzeltmekte yetersiz kalır. Bunun yanı sıra önemle vurgulamak gerekir ki burun dolgusu kalıcı bir uygulama değildir. Etkileri azaldığında tekrarlanması gerekir. Burun dolgusu kolaylıkla tekrar edilebilir. Bilhassa çeşitli nedenlerden dolayı cerrahi müdahale yaptırmak istemeyen kişiler için ideal bir çözümdür.

Burun Dolgusu İşleminde Hangi Dolgu Malzemesi Kullanılır?

Ameliyatsız burun estetiği işleminde burun dolgusu için hyaluronik asit bazlı dolgu malzemeleri kullanılır. Kullanılan dolgu malzemelerinin iyi ve güvenilir markalar tarafından üretilmesi, bakanlık tarafından onaylı olması önemlidir. Bu dolgu malzemesinin kalıcılık süresi kişiden kişiye değişir. Ancak ortalama olarak 12 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Etkisi azaldığında tekrarlanması gerekir.

Kalsiyum hidroksiapatit isimli mineral dolgu veya Crystalys, Radiesse gibi dolgular da burun dolgusu uygulamalarında tercih edilmektedir. Ancak alerjik reaksiyona neden olmadığı için genellikle hyaluronik asit bazlı dolgu malzemeleri kullanılmaktadır.

Burun Dolgusu Yaş Sınırı Nedir?

Burun dolgusu, beden gelişimi tamamlanan ve yetişkin olan herkes için uygulanabilen bir tedavidir. Etik olarak on sekiz yaşını doldurmuş kişilere uygulanır. Fakat yine de öncesinde detaylı bir muayene yapılır ve burun dolgusuna ihtiyaç duyup duymadığınıza doktorunuzla birlikte karar vermeniz beklenir.

Burun Dolgusu Fiyatları

Burun dolgusu fiyatları, burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarına oranla daha ekonomiktir. Dolgunun fiyatı ise uygulamayı yapacak doktor, burun yapısının bozukluğu, yapılacak işlem sayısı, dolgunun markası ve kalitesi, uygulama yapılacak merkez ve şehre göre değişmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar ise kalitesiz dolgu anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle dolgu yaptırırken merkezi, uygulamayı yapacak doktoru, dolgunun markasını ve kalitesini araştırmakta fayda vardır.

Burun Dolgusu Yaptıranların Bilmesi Gerekenler

Ameliyat korkusu bulunan ve yalnızca estetik kaygılardan ötürü burnunu yaptırmak isteyenler için en doğru seçenek burun dolgusudur. Dolgu uygulaması ile şekil bozuklukları ameliyata gerek kalmaksızın düzeltilebilir. Dolgu işlemiyle sadece burnunuzu düzeltmekle kalmaz aynı zamanda yüzünüzde asimetri yaratan birçok problemi giderebilirsiniz.

Bu konuda en önemli noktaların başında dolgu işleminin yapıldığı ortamın klinik koşulları sağlayan hijyenik bir ortam olması ve uygulamayı gerçekleştiren kişinin tecrübeli, uzmanlık sahibi bir hekim olması gelir. Burun dolgusu yaptırmayı düşünenlerin bilmesi gereken en önemli hususlardan biri de bu işlemin hangi sorunları çözdüğüdür. Burun ucu düşüklüğü, burun kemeri bozuklukları veya burun genişliği gibi sorunlar bu işlem sayesinde çözülebilir. Beklentilerinizi gerçekçi tuttuğunuz sürece uygulamadan memnun kalma ihtimaliniz çok yüksektir.

Burun Dolgusu Sık Sorulan Sorular

Burun dolgusu uygulamalarında herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmez. Uygulama öncesi işlem yapılacak bölge lokal anestezik krem sürülerek uyuşturulduğu için dolgu uygulamaları gayet konforludur.

Burun dolgusu uygulamalarında hyaluronik asit dolgu uygulanmaktadır.

Burun dolgusu işleminin ardından kişi günlük yaşantısına ara vermeden, kaldığı yerden devam edebilir. Güneş ışınlarından korunduğu sürece evde kalmasına gerek yoktur. Kullanıcılara sağladığı konfor açısından en cazip medikal estetik uygulamalarından biridir.

Burun dolgusu çok nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar veya damar yaralanmaları ile sonuçlanabilir. Veya hasta işlemin sonuçlarından hoşnut olmayabilir. Bu gibi durumlar karşısında kolaylıkla dolgu malzemesi eritilebilir ve hasta eski haline döndürülebilir.

Burun dolgusu uygulamaları telafisi olan uygulamalardır. Dolgu yapılan bölgeye hyalüronidaz denilen ilaç enjekte edildiğinde dolgu 24 saat içerisinde erir ve burun eski görünümünü elde eder.

Evet, burun dolgusu sonrası 5-10 dakika kadar buz komplesi yapılması yeterlidir.

Burun estetiği ameliyatlarından önce burunda dolgu varsa dolgunun erimesi beklenir. Dolgu kaybolmadan yapılan ameliyatlarda tam başarı elde edilmeyebilir. Dolgu eridikten sonra estetik ameliyata kadar en az 6 ay- 1 yıl beklemek daha doğrudur.

Burun dolgusu, hyaluronik asit bazlı dolgu malzemesi ile gerçekleştirildiğinden operasyonu yöneten kişinin dermatolog, estetik cerrah veya medikal estetik uzmanı olması gerekir. Bununla birlikte yağ enjeksiyonu yöntemi ile gerçekleştiriliyorsa, estetik cerrahlar tercih edilmelidir.

Burun ucu düşük insanlarda yalnızca burnun uç kısmına uygulanacak dolgu ile cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan hedeflenen kalkıklık sağlanabilir. Burnunun ucunu kaldırmak isteyen ancak ameliyat olmaktan çekinen herkes için burun dolgusu başarılı bir sonuç sağlar.

Evet. Erkekler de istediklerinde, ihtiyaç duyduklarında güven içerisinde burun dolgusu yaptırabilirler. Fakat, kişinin burnu aşırı biçimde deforme olmuşsa ve estetikten ziyade sağlık açısından da büyük problemler söz konusuysa tercihi cerrahi operasyon olmalıdır. Estetik amaçlı ve küçük şekil bozukluklarını gidermeye yönelik tedavilerde burun dolgusu tercih edilebilir.

Randevu Al

Çerezler Hakkında Bilgilendirme
Çerez Politikası Metni'nde ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere web sitemizde zorunlu, performans ve analitik, kişiselleştirilmiş reklam/pazarlama amacı taşıyan çerezleri ve benzer araçları kullanmaktayız. Bu çerezleri kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çerez Aydınlatma Metninde açıklandığı üzere seçiminizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Detaylara Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni'nden ulaşabilirsiniz.