Nazolabial Dolgu

Alın Dolgusu İşlem Tablosu
 • İşlem Süresi

  15 dk

 • Etki Süresi

  1-1.5 yıl

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Anestezi Kremi

Nazolabial Dolgu

Burundan ağız kenarlarına doğru uzanan çizgilere nazolabial çizgiler denir. Yaşlanma, stres ve çeşitli çevresel nedenlerle bu çizgiler derinleşerek kişide mutsuz, yorgun ve yaşlı bir görünüme neden olur. Hyaluronik asit bazlı dolgularla bu bölgede oluşan çizgiler ortadan kaldırılarak daha dinç ve genç bir görünüm elde edilebilir.

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial çizgiler, burun kanatlarından ağız kenarlarına inen oluklardır. Gençlikte ince olan bu çizgiler yaşlanma, genetik ve çevresel faktörler ile birlikte zamanla daha derinleşir. İnsanı daha mutsuz, yorgun ve yaşlı gösteren bu çizgilerin giderilmesi için Nazolabial Dolgu işlemi yapılır. Hyaluronik asit bazlı dolgu maddesi, nazolabial çizgilerin derinliğine bağlı olarak farklı cilt katmanlarına enjekte edilerek daha estetik bir görünüm elde edilir. Hyaluronik asit, uygulandığı bölgenin dolgunlaşmasını sağlar, cildi canlandırarak daha genç bir cilt görünümü elde eder.

Nazolabial Çizgiler Neden Oluşur?

Yaş aldıkça ciltte kollajen üretimi yavaşlar ve cilt elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Mimik kullanımı, yaşlanma, çeşitli çevresel faktörler, genetik etkenler, hızlı kilo alıp-verme gibi nedenlerle cilt elastikiyetini kaybeder ve bunun sonucunda da nazolabial çizgiler derinleşir.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Yapılır?

Nazolabial dolgu yetişkin insanların her yaşta yaptırabileceği bir işlemdir. Bunun için 18 yaşından büyük ve dolguya engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekir. Genelde kadınların tercih ettiği bu işlemi son yıllarda erkekler de yoğun bir şekilde tercih etmektedir. Nazolabial dolgu için ille de kırışıklık olmasına gerek yoktur. Hatta nazolabial çizgiler derinleşmeden yapılması hem kırışıklıkların derinleşmesini önler hem de daha dolgu ile sorunun çözülmesini sağlar. Böylece erken müdahale ile erken yaşlanma karşıtı koruma sağlanmış olur.

Nazolabial Dolgu Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İşlem öncesi mutlaka doktor kontrolü gerekir. Kontrolde herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı, sürekli kullanılan ilaçlar olup olmadığı konusunda doktor bilgilendirilmelidir. Doktor yapacağı muayenede çizginin derinliğini kontrol ederek işlemin kaç seansta gerçekleşeceğine karar verir. Ardından nazolabial dolgu ile ilgili hastayı bilgilendirir.

Nazolabial Dolgu Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Nazolabial dolgu uzman doktor tarafından yapıldıktan sonra etkisi birkaç güne görülür. Kişi işlem sonrası normal yaşamına hiçbir problem olmadan döner. Ancak işlemin başarısı için birkaç hususa dikkat etmelidir.

Yüz bölgesindeki kasların zorlanmasına neden olacak eylemlerden kaçınılmalı, özellikle ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır. Bunun yanında aşırı derecede mimik yapılmaması gerekir.

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır?

Ağız ve burun çevresi dezenfekte edildikten sonra anestezik krem ile uyuşturulur. Ardından hayalet iğne de denilen ince uçlu iğneler veya özel kanüller ile ağız kenarından cilt altına girilerek yavaşça dolgu yapılır. Yaklaşık 15 dakika süren bu işlem sonrası kişi gündelik hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Nazolabial Dolgu Yan Etkileri Nelerdir?

Nazolabial dolgunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Çünkü dolgu için kullanılan hyaluronik asit zaten vücutta var olan bir maddedir. Bu nedenle hiçbir yan etkisi, zararlı sonucu olmaz. Ancak dolgu için iğneler kullanıldığı için bazen kızarıklık, morluk veya şişlik görülebilmektedir. Bu etkiler de 1-2 gün içerisinde ortadan kalkmaktadır. Bu etkiler için de krem kullanılabilir.

Nazolabial Dolgu İçerisinde Hangi Maddeler Bulunur?

Nazolabial dolgu içeriğinde hyaluronik asit bulunur. Vücut dokularında da bu madde bulunduğu için hiçbir zararı yoktur. Hyaluronik asit cilde kaybettiği nemi ve elastikiyeti kazandırır, mutsuz ve yorgun görünümü ortadan kaldırır.

Nazolabial Dolgu Fiyatları

Nazolabial dolgu fiyatları uygulamayı yapan doktor, doktorun tecrübesi, uygulama yapılan klinik, uygulama esnasında kullanılan dolgu maddelerinin kalitesi, dolgunun miktarı ve uygulama yapılan şehre göre değişmektedir. Kalite ve dolgu miktarı arttıkça fiyatlar da artmaktadır.

Nazolabial Dolgu Sık Sorulan Sorular?

Hayır, işlem öncesi anestezik krem ile uygulama bölgesi uyuşturulur. Bu nedenle işlem esnasında ve sonrasında hiçbir ağrı veya sızı hissedilmez.

Hayır, kalıcı değildir. Vücut bir süre sonra bu dolgu maddesini eritir. Ancak kalıcılığı 1-1,5 yıl arası değişmektedir. Bu süre kişiden kişiye bağlı olarak değişir. Dolgunun kalıcılığı, kişinin sigara-alkol kullanıp kullanmaması ve çeşitli çevresel etkenlere bağlıdır.

Nazolabial dolgunun etkisi işlemden hemen sonra görülmeye başlar ancak 2 haftalık süreç içerisinde tamamen oturur. Ancak bu süreç içerisinde bol bol su tüketmek gerekir. Su tekimi nedeniyle dolgular su tutar ve nazolabial oluklar açılarak daha genç bir görünüm elde edilir.

Hayır, hiçbir zararı yoktur. Çünkü nazolabial dolgunun içeriğinde bulunan hyaluronik asit zaten vücutta var olan bir maddedir. Bu nedenle herhangi bir zararı bulunmaz.

Nazolabial dolgu, nazolabial çizgilerinden rahatsız olan her yetişkine yapılabilmektedir. Kişide burundan ağız kenarlarına uzanan çizgiler varsa ve bu çizgiler kişide mutsuz, yorgun ve yaşlı bir görüntü oluşturuyorsa nazolabial dolgu yapılabilir.

Nazolabial dolgunun herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan kişilere, hamile ve emziren kadınlara yaptırılması tavsiye edilmez.

Dolgu ile birlikte etkileri görülmeye başlar ve yaklaşık 2 haftalık süreç içerisinde dolgu tamamen oturur. Nazolabial dolgunun etkisi ise yaklaşık 1-1,5 yıldır. Sürekli bir kalıcılık için ise etki geçtikten sonra yeniden dolgu yaptırılmalıdır.