Dr. Lida Çiteli

ND YAG Lazerde Merak Ettikleriniz

ND YAG Lazerde Merak Ettikleriniz

ND Yag lazer teknolojisi hem tıpta hem de medikal estetik alanında yoğun şekilde kullanılan bir teknolojidir. ND Yag Lazer epilasyon cihazları 1,064 dalga boyunda herhangi bir dağılma yaşamadan ilerleyebilen bir ışık üretir. Medikal estetikte epilasyon amacıyla kullanılan bu teknoloji, dalga boyu yükseltildikçe ışığın kıl rengini veren melanin tarafından emilimini azaltır. Bu sayede kıl gövdesini yeterli miktarda ısıya maruz bırakır ve kalıcı bir epilasyon etkisi sağlar. ND Yag Lazer sayesinde görece daha yüksek enerji seviyelerine ulaşılabilir. Lazer epilasyon ve medikal estetik alanında güvenilir ve başarılı adresiniz Dr. Lida Çiteli, ND Yag Lazer hakkında merak ettiklerinizi sizler için anlattı.

ND Yag Lazer Uygulamaları Hangi Bireylere Hitap Eder?

Özellikle cilt tonu koyu renkte olan kişiler ND Yag lazer epilasyon cihazlarına uygundur. Bronz bir tene sahip kişilerde kıl rengi ve cilt rengi birbirine yakın olduğu için ND Yag Lazer uygulamaları için ideal bir zemin teşkil eder. Cilde koyu renk tonu veren melanin maddesidir. Melanin tarafından kısa dalga boyuna sahip diode lazer veya alexandrite lazer ışınları kolaylıkla emilir. Bu yüzden uygulanan lazer ışınları cilt katmanına tutunur ve kıl gövdesine yeteri kadar ulaşamaz. Ya da cilt dokusunu fazla miktarda ısıttığı için kişinin teninde yanıkların meydana gelmesine yol açabilir. Buna karşın ND Yag lazer ışınları ciltteki melanin tarafından çok daha az emilir ve bu sayede kıl gövdesine ulaşarak etki edebilir. Yüksek dalga boyuna sahip ışınlar ürettiği için bronz tenli kişiler ND Yag lazer teknolojisinin temel hedef kitlesi konumundadır.

Öte yandan ND Yag lazerin ürettiği ışınlar melanositler tarafından emilirler. Bu da kıl kökünü besleyen damarların etkilenmesi ve istenmeyen kıllarda kalıcı bir azalma sağlanması anlamına gelir. Açık renkli istenmeyen kıllarda (sarı, beyaz, kızıl vs.) da belli ölçüde sonuç verir.

ND Yag Lazer cihazları cildin daha derin katmanlarına ulaşabilmektedir. Bu özelliği ile kıl köklerinin derin noktalarda yerleştiği açık ten rengine sahip kişiler ve bölgelerde de önemli etkiler sağlar. Erkeklerde üst kol, omuz ve sırt bölgesinde, kadınlarda ise yüz ve üst kol bölgelerinde etkilidir. ND Yag lazer koyu cilt rengindeki insanlar için bu saydığımız bölgelerdeki birinci tercihtir.

ND Yag Lazer Epilasyon Cihazı İle Bronz Ten Üzerine İşlem Yapılır Mı?

Bronz renkli ten üzerine güvenle ND Yag Lazer uygulanabilir. Öte yandan cilt orijinal rengindeyken cilt tonu ve kıl kökü arasındaki renk farkı daha fazla olur. Hangi sistem uygulanırsa uygulansın, daha yüksek enerji seviyeleri kullanılabilir. Kişinin bronzluğu geçici ise daha başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için bu bronzluğun açılması beklenebilir.

ND Yag Lazer Epilasyon Ağrılı Mıdır?

ND Yag Lazer epilasyon cihazlarıyla çalışırken oluşması muhtemel acı hissinin azaltılması ve kişinin cilt dokusunda yanıkların oluşmasını engellemek adına soğutma sistemlerinden faydalanılır. Genellikle soğuk hava üfleyen veya her atış öncesinde cilt yüzeyine soğutucu gaz püskürten sistemler tercih edilir. Bu sayede kullanıcı acısız, ağrısız konforlu bir lazer epilasyon deneyimi yaşar.

ND Yag Lazer Damar Tedavisinde De Kullanılır

ND Yag Lazer Teknolojisi yalnızca epilasyon ve kozmetik amaçlarla değil aynı zamanda tıpta da kullanılır. En yaygın kullanım alanlarından biri kılcal damarların tedavisidir. Angioma, hemanjioma, telangiectasia isimleriyle anılan, cilt yüzeyine yakın bir ağ meydana getirerek cildin kırmızı, mor veya pembe bir görünüme bürünmesine yol açan bu lezyonlar, ND Yag lazer teknolojisi ile birkaç seansta tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sırasında hiçbir şekilde cerrahi bir girişimde bulunulmaz. İğne kullanılmaz. İyileşme süresi gerekmez. Seansın ardından kişi kolaylıkla günlük yaşantısına dönebilir. Doğru ve bilinçli şekilde uygulandığında herhangi bir semptom veya yan etkiyle karşılaşılması riski söz konusu değildir.

Doktor Lida Çiteli ile ND Yag Lazer uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al