Dr. Lida Çiteli

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Cildimizde zaman içerisinde yerçekimine, çevresel etkenlere veya ilerleyen yaşa bağlı olarak derin ve yüzeysel kırışıklıklar oluşur. Dudak, alın ve elmacık kemiği bölgesinde ise hacim kayıpları yaşanır. Hacim kazandırmak ve kırışıklıkları gidermek için uygulanan tedavi ise dolgu uygulamalarıdır. Medikal estetik uygulamalarında güvenilir adresiniz Dr. Lida Çiteli, dolgu uygulamaları hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için anlattı.

Dolgu uygulamaları Botulinum Toksini ile kombine edildiğinde çok daha iyi sonuçlar elde edildiği bilinmekte. Dolgu uygulamaları kişinin sosyal hayatını olumlu etkiler. İşlemin hemen ardından olumlu sonuçlar kendisini göstermeye başlar ve özel bir bakıma ihtiyaç olmaz. Dolgu uygulamaları çoğunlukla burundan dudak kenarına doğru uzanan çizgilere, dudak üstü kırışıklıklara, alt dudak kenarından aşağı yönde uzanan çizgilere, derin yara ve sivilce izlerine uygulanır. Elmacık kemiklerine, dudaklara ve alın bölgesine hacim kazandırmak için de dolgu işlemine başvurulmaktadır. Kimi zaman nemliliğini yitiren ciltlere de düşük molekül ağırlıklı dolgu uygulanarak nem kazandırılabilir.

Dolgu maddeleri istendiği taktirde kişinin kendi yağından da elde edilebilir. Ancak bu yöntem küçük bölge uygulamaları için çok da pratik değildir. Klinik bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Sentetik dolguların hem hazırlanması hem de uygulanması daha kolaydır. Fiyat bakımından da daha avantajlıdır. Sentetik dolgular genellikle kolajen, poliglikolik asit, sıvı silikon gibi uzun süre kalıcılığını devam ettiren maddelerden üretilir. Buna karşın en popüler dolgu malzemesi hyalüronik asittir. Çünkü vücudumuzda doğal olarak bulunan bu madde daha kolay uyum sağlar. Hücre bölünmesi, eklem kayganlığı sağlaması ve cilde gerginlik kazandırması gibi faydalar sağlar.

Hyalüronik Asit, kendi ağırlığının bin katına kadar su tutma özelliği sayesinde cilde nemlilik kazandırır. Enjeksiyon yapılan noktada uzun süreler boyunca kalıcılığını koruyabilir. Alerji testi gerektirmeyen hyalüronik asit 6 ila 12 ay süresince kalıcılığını sürdürür.

Bir diğer dolgu malzemesi ise kalsiyum hidroksi apatit’tir. Bu madde de enjekte edildiği noktada 12 ila 18 ay kalıcılığa sahiptir. Genellikle gülme çizgisi olarak adlandırılan nasolabial bölge, el gençleştirme ve elmacık kemiği bölgelerinde kullanılmaktadır. Son derece yoğun bir dolgu maddesi olduğu için dudak dolgunlaştırma işlemlerinde ve hamilelik sürecindeki bireylere uygulanmaz.

İÇİNDEKİLER

Dolgu Uygulaması
Nedir?

İlerleyen yaş ve çevresel etkenlerin yarattığı yaşlanma belirtilerini gidermek için uygulanan hyalüronik asit bazlı bir işlemdir. Dolgu uygulamaları mimik çizgilerinin ve derin kırışıklıkların giderilmesinde, yüz hatlarının yeniden şekillendirilmesinde ve belli başlı noktalara hacim kazandırılmasında kullanılır. Dolgu uygulamalarının en önemli avantajları sonuçlarının hemen görülebilir oluşu ve operasyonun son derece konforlu şekilde gerçekleşmesidir.

Dolgu Uygulamaları Nelerdir?

İnsan dokusu ile birebir uyum sağlayacak maddelerden elde edilen dolgu malzemeleri biyolojik dolgu olarak da bilinir. Dolgu uygulamalarını üç farklı şekilde tanımlamamız mümkündür.

Mikro Lipoinjeksiyon

Yağ transplantasyonu olarak da bilinen bu dolgu, hastanın vücudundan alınan yağ moleküllerinden elde edilir. Çoğu zaman hastanın karın ve kaçla bölgesinden alınan yağ molekülleriyle gerçekleştirilir. Yanak çöküntülerine hacim kazandırmakta veya dudak çevresinde kullanılmaktadır.

Kollajen

Kollajen maddesi insan bedenine enjekte edildiğinde bağışıklık sistemi buna direnç gösterir ve bu sayede kırışıklıkların birkaç aylık süreyle gizlenmesi mümkün olur.

Doku Kokteyli

Genellikle karın germe, meme küçültme veya yüz germe ameliyatlarında vücuttan elde edilen dokuların karışımından elde edilen bir çeşit dolgu malzemesidir. Diğer dolgu uygulamalarına göre daha kalıcı ve etkili bir yapıya sahiptir.

Dolgu Uygulamaları
İle Neler Yapılabilir? Neler Yapılamaz?

Dolgu uygulamaları sayesinde:

  • Yüz konturunu geliştirmek
  • İnce dudakları daha dolgun hale getirmek
  • Yüzdeki kontur deformitelerini tekrardan yapılandırmak
  • Kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde azaltmak
  • Girintili yara izlerinin görünümünü iyileştirmek mümkündür.

Ancak cildinde ileri seviyelerde ciddi deformasyon olan kişiler için yüz germe, göz kapağı estetiği, kaş kaldırma benzeri uygulamalar, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için daha etkilidir. Dolgu uygulamalarının yüzün yaşlanmasına karşı “geçici” bir tedavi olduğunu ve uzun süreli etki sağlamak adına tekrarlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Dolgu Uygulaması
Vücudun Her Bölgesine Uygulanır Mı?

Dolgu uygulamaları vücudun herhangi bir bölgesine uygulanabilir. Ancak en çok tercih edilen bölgeleri sıralamak gerekirse:

  • Derin yara ve akne izleri üzerinde
  • Dolgunluğunu yitiren dudaklara
  • Hacmini kaybetmiş yanak ve elmacık kemiklerine
  • Gözaltlarında yer alan çöküntülerin giderilmesinde

Dolgu Uygulaması
Sonrasında Şişlik Olur Mu?

Dolgu uygulamalarının ardından şişlik ve ödem oluşması ihtimali vardır. Bu yüzden işlem sonrasında günü dinlenerek geçirmek gerekir. Doktorunuzun bilgisi olmaksızın kozmetik ürünlerin kullanımından kaçınmak gerekir. Özellikle sıcak duş, hamam veya sauna gibi yoğun buharlı ortamlardan uzak durulması gerekir.

Saç boyatma, kaş aldırma veya cilt bakım rutininin bir hafta ertelenmesinde fayda vardır. Diş tedavisi yaptırmayı düşünen hastaların ise bunu dolgu uygulamasından önce yapmaları tavsiye edilir.

Yüz üstü yatılmaması, güneşten korunması ve alkol tüketiminin ertelenmesi de dolgu sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Dolgu Uygulamaları
Ne Kadar Sürer?

Uygulama süresi işlemin gerçekleştirileceği bölgenin genişliğine ve enjekte edilecek dolgu malzemesinin miktarına göre değişmektedir. Fakat ortalama bir süreden bahsetmemiz gerekirse 15 ila 45 dakikalık bir süreden söz edebiliriz. Dolgu uygulamalarının kalıcılık süresi de 9 ila 18 ay civarındadır.

Dolgu
ile Botoks Aynı Anda Uygulanabilir Mi?

Günümüzde kadın erkek çok sayıda insan yüz hatlarını biçimlendirmek ve daha genç, ışıltılı bir görünüme sahip olmak için yöntem arayışındalar. Kimisi kozmetik ürünler, kimisi medikal estetik uygulamalar kimisi ise estetik cerrahi yöntemler ile bu sonuçlara ulaşabilmeyi umuyor. Pek çok insan da hangi yöntemi uygulayacağı konusunda kararsız…

Botoks uygulamaları ve dolgu uygulamaları ise hem yarattıkları etki hem de uygulama şekli bakımından birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Fakat her ikisinin de uygulama alanının farklı olduğunun altını çizmek gerekir. Dolgu uygulamaları genellikle kırışıklık tedavisi yöntemi olarak kullanılırken botoks daha dinç bir yüze kavuşmak için kullanılır.

Her iki yöntemin de alanında uzmanlık ve tecrübe sahibi bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Dr. Lida Çiteli ile botoks uygulamaları ve dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dolgu
Çeşitleri

Russian Lips (Dudak Dolgusu) Uygulamaları

Hacmini yitiren ince ve yıpranmış dudaklar, Russian Lips ile yeniden dolgun, genç ve çekici bir görünüm kazanabilir. Yüz estetiğimizin en önemli parçalarından biri olan dudaklar hyaluronik asit eksikliğinden dolayı güzelliğini yitirebilir. Ancak Russian Lips uygulaması yeniden estetik bir dudak yapısına kavuşmak mümkün. Dr. Lida Çiteli ile Russian Lips Dudak Dolgusu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yüz Dolgusu Uygulamaları

Yüzümüzde zaman içerisinde meydana gelen çukurlar, çatlamalar, kırışıklıklar ve sarkmalar bizi mutsuz eder. Bunları gidermenin en etkili yollarından biri de yüz dolgusu uygulamalarıdır. Yanaklar, elmacık kemikleri ve şakaklardaki çökükleri giderip hacim kazandırmak ve genç, ışıltılı bir cilde kavuşmak için Dr. Lida Çiteli ile Yüz Dolgusu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Burun Dolgusu Uygulamaları

Ameliyat gerekmeksizin burnunuza kalkık, estetik ve güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. Uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından uygulanan burun dolgusu simetrik ve çekici bir yüze kavuşmanın en kısa yolu. Burun sırtındaki eğrilikleri, asimetrik kusurlar gidermek ve kalkık bir buruna sahip olmak için Dr. Lida ile burun dolgusu uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Çene Dolgusu Uygulamaları

Yüzümüzün şeklini ve estetiğini belirleyen önemli noktalardan biri de çenedir. Çenemizde oluşan asimetrik görünümlerden kurtulmak ameliyatsız şekilde 15-20 dakikada mümkün. Yüz hattınıza en uyumlu çene formunun oluşturulması için yapılan bu işlem sayesinde estetik, çekici ve orantılı bir yüze sahip olabilirsiniz. Dr. Lida Çiteli ile çene dolgusu işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gözaltı Işık Dolgusu Uygulamaları

Yaşlanma etkilerinin ve çevresel faktörlerin en çok yıprattığı bölgelerin başında göz altları gelir. Göz altılarımızda oluşan halkalanma, morluk, torbalanma ve çukurlar, bize yorgun, yaşlı, mutsuz ve uykusuz bir görünüm verir. Gözaltı ışık dolgusu uygulamaları ile bu olumsuzluklardan kurtulmak mümkün. Genç ve dinç görünmek adına göz altlarımız büyük önem taşır. Işıltılı göz altlarımızla daha genç görünmenin en kolay yolu Gözaltı Işık dolgusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şakak Dolgusu Uygulamaları

Yüzün her iki tarafında, gözlerin hemen yanında yer alan bölge şakak olarak ifade edilir. Zamanla şakaklarda yer alan yağ dokuları yok olur ve çöküntüler meydana gelir. Bu da kişinin olduğundan daha yaşlı ve yıpranmış görünmesine yol açar. Şakak dolgusu ile hem bu kaybolan hacim yerine getirilir hem de dolgu malzemesi olarak kullanılan hyaluronik asit sayesinde cilt yeniden ışıltılı bir hal alır. Dr. Lida Çiteli ile şakak dolgusu uygulamaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yanak Dolgusu Uygulamaları

Elmacık kemikleri çekici bir yüzün en önemli unsurlarından biridir. Elmacık kemiklerinin zaman içerisinde erimesi, yağ dokusunun azalması sarkmalara neden olur. Yanak dolgusu ile bu sorunlar giderilebilir ve kişi arzuladığı genç ve çekici görünüme kavuşur. Dolgu malzemesi olarak kullanılan hyaluronik asit, kollajen üretimini tetikleyerek cilde kaybettiği parlaklığını da kazandırır. Dr. Lida Çiteli ile yanak dolgusu işlemi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Alın Dolgusu Uygulamaları

Alın bölgesinde doğuştan gelen veya yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkların ve çöküntülerin tedavisindeki en etkili yöntemdir. Alın dolgusu ile boşluklar, çöküntüler ve kırışıklıklar giderilir. Alın bölgesine bombeli bir görünüm kazandırılır. Dr. Lida Çiteli ile alın dolgusu işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nazolabial Dolgu Uygulamaları

Burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler nazolabial çizgiler olarak adlandırılır. Stres ve yaşlanmaya bağlı etkiler, nazolabial çizgileri derinleştirir ve kişiye yaşlı, mutsuz ve yorgun bir görünüm katar. Hyaluronik asit içerikli dolgu malzemesi yalnızca bu çizgileri gidermekle kalmaz aynı zamanda ışıltılı ve genç bir görünüm kazandırır. Dr. Lida Çiteli ile Nazolabial Dolgu Uygulamaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dolgu uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bize bu linktenulaşabilirsiniz.

Dolgu Uygulaması Fiyatları

Dolgu fiyatları, operasyon sırasında kullanılacak dolgu malzemesinin türüne ve miktarına göre değişmektedir. Fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi almak için bu linkten bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Randevu Al